Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman jednal v příkrém rozporu s naší politikou a neměl mandát, kritizuje Sobotka slova o Krymu

Zeman jednal v příkrém rozporu s naší politikou a neměl mandát, kritizuje Sobotka slova o Krymu

Prezident Miloš Zeman dnes pobouřil mnohé světové politiky. Na Parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku prohlásil, že anexe Krymu je hotová věc a Rusko by mohlo Ukrajině obsazení poloostrova kompenzovat. Po jeho vystoupení se strhla lavina kritiky od ukrajinských politiků i expertů. K události se pozvolna začínají vyjadřovat i čeští politici. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Zeman neměl ke svému projevu, ve kterém se dotkl i případného odpuštění protiruských sankcí, mandát vlády a jeho výroky jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou ČR.

„Česko hájí respektování mezinárodního práva. Sankce EU proti Rusku jsou svázané s plněním dohod z Minsku, bez naplnění těchto dohod je nelze rušit," sdělil na svém twitterovém účtu Sobotka.

Za zachování sankcí do doby, než budou splněny minské dohody, se dnes postavil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zemanovy výroky podle něj nejsou v souladu s tím, co Česko prosazuje na mezinárodních fórech. „K tomu, co se stalo s Krymem, ale i na Donbasu, nemůžeme zůstat lhostejní. Změny hranic států a porušování mezinárodních dohod je něco, k čemu nemůžeme mlčet," doplnil.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Podle místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky (za ANO) překračuje Zeman své kompetence a jeho projevem by se měla zabývat vláda. „Po vystoupení Zemana v RE (Radě Evropy) bych očekával, že každá státotvorná politická strana i hnutí musejí vyzvat své voliče, nevolit v lednu Zemana," doplnil.

Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek dnes řekl, že prezident Miloš Zeman vystoupením na Parlamentním shromáždění Rady Evropy opět poškodil Česko v zahraničí. Místopředseda ODS Martin Kupka mluví o dalším prezidentově faulu. Zeman označil ruskou anexi Krymu za "fait accompli", tedy hotovou záležitost, a Ukrajině poradil, aby se dohodla s Moskvou na kompenzaci. Odmítl také funkčnost protiruských sankcí.

Ministerstvo zahraničí ve stanovisku připomnělo, že platnost protiruských sankcí byla rozhodnutím summitu EU přímo navázána na úplné naplnění minských dohod. „Přehodnocení sankcí před tím, než pominou důvody proti jejich uvalení, by znamenalo zpochybnění důvěryhodnosti politiky EU. Při rozhodování o dalším osudu sankcí je třeba mít na zřeteli potřebu zachovat jednotu EU," sdělilo ministerstvo.

Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška prezident nemá žádný mandát k tomu říkat své osobní názory na mezinárodním fóru, vydávat je tím za postoj republiky a ještě radit Ukrajině. „Jeho chování jen potvrzuje, že je pátou kolonou Ruska," míní Ženíšek.

Kupka zdůraznil, že na porušení mezinárodních smluv a na agresi nelze říci, že jde o hotovou věc. „Taková relativizace a mávnutí rukou vždycky v historii připravily půdu pro ještě větší zvůli. Je to další faul pana prezidenta," napsal ČTK Kupka. Podle poslankyně ODS Miroslavy Němcové nemluvil Zeman o českých prioritách, ale o zájmech Ruska. „Finančně nebo jinak kompenzovat Ukrajině Krym znamená souhlasit s principem vojenské agrese, okupace a zabrání cizího území," sdělila v tiskové zprávě. Podpora ozbrojené agrese prezidentem České republiky je ostudná, dodala Němcová.

Rozčarovaný byl například i ministr zemědělství Marian Jurečka. „Kompenzace za Krym? Jak toto může prezident našeho státu s naší historií vůbec říci!! Mezinárodně uznané hranice jsou nedotknutelné,“ uvedl na twitteru.

Předseda opoziční KSČM Vojtěch Filip se vyslovil pro novou minskou schůzku a stanovení postupu k normalizaci vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou. „Čím dříve k tomu dojde, tím lépe, aby se zmenšil chaos v Evropě," napsal ČTK Filip. Připomněl v této souvislosti katalánské referendum o nezávislosti na Španělsku a postoj Madridu k němu.

K záležitosti se na pražské konferenci Forum 2000 vyjádřil i bývalý rakouský prezident Heinz Fischer. „Myslím, že je třeba, aby Evropa anexi Krymu Ruskem kritizovala. Nemůžeme to přijmout jako fait accompli," řekl.

Prezidentova vyjádření pobouřila politiky v Kyjevě. Ukrajinská média označila Zemanova slova za "skandální".

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek