Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman má 113 tisíc podpisů a „odešla“ mu cukrovka. Věří, že obhájí pozici na Hradě

Zeman má 113 tisíc podpisů a „odešla“ mu cukrovka. Věří, že obhájí pozici na Hradě

Prezident Miloš Zeman má k dispozici 113 038 podpisů pro opakovanou kandidaturu na Hrad. Jeho manželka Ivana, která vede kampaň, je předala na ministerstvu vnitra, čímž se kandidatura stala oficiální.

Zeman na tiskové konferenci poděkoval podporovatelům a Straně práv občanů. Věnoval se i svému zdraví, které je v posledních týdnech opět středem zvýšené pozornosti. „Za prvé dnou netrpím, za druhé v sobotu mi odešla cukrovka (...) po dlouhých a dlouhých letech jsem byl zbaven této choroby,“ uvedl Zeman při popisu klesající hodnoty glykemie.

Miloš Zeman z průzkumů dlouhodobě vychází jako favorit prvního kola voleb, vítězství ovšem vůbec jisté nemá. Nejvážnější konkurenci pro něj představují bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš a textař Michal Horáček. Prognózy také výrazně změnil vstup expremiéra Mirka Topolánka do kampaně. Podporu pro svoji kandidaturu získal na poslední chvíli u senátorů a netají se ambicí rozbít „pakt Zeman-Babiš“.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Před minulými volbami sesbíral Zeman přes 105 tisíc podpisů. Před pěti lety ho oficiálně na prezidenta na ministerstvu vnitra navrhl tehdejší šéf Strany práv občanů Zemanovci Vratislav Mynář, dnes jeho kancléř, a osobně petiční archy na rezort odvezl, připomněl Blesk.cz.

Zeman se opakovaně dostává do rozporu se svým prohlášením, že nepovede před volbami kampaň. Aktivně objíždí české kraje, kde promlouvá ke svým voličům z podia, a do schránek se lidem dostaly letáky s popisem jeho politických milníků. V době vrcholící kampaně rovněž vyjde druhá kniha sebraných rozhovorů s hlavou státu, která je inzerovaná i na billboardech. Publikaci s názvem Dokážeme si vládnout sami, která sestává z interview pro Parlamentní listy a textů hradního mluvčího, vydává nakladatelství Olympia.

Podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, který dohlíží na dodržování pravidel pro volební kampaně, záleží na způsobu nakládání s knihou, zda je považována za součást kampaně nebo ne.

Vše o prezidentských volbách čtěte zde.