Články odjinud

Zeman, nebo Drahoš? Rozdělují společnost, měli bychom vybírat lepší kandidáty, říká šéf odborů

1080p720p360p

Rozdělená společnost. Takový je podle předsedy ČMKOS (Českomoravské konfederace odborových svazů) Josefa Středuly výsledek prezidentské volby ještě před jejím sobotním finále. V táborech příznivců obou kandidátů vidí agresivitu a vymezování, po hlasování se obává hlubokých příkopů mezi „světy“ Jiřího Drahoše a Miloše Zemana. On sám svého favorita tají, protože si je prý vědom „síly hlasu“ odborů a chce zachovat neutralitu. V jednání o vládě upřednostňuje variantu koaliční spolupráce. Mluví i o možné „krvavé dohodě“, jejíž součástí by ale prý v žádném případě nemělo být vystoupení z EU či NATO. Směřuje Česko k vládě ANO, komunistů a SPD? Co si cení na práci Miloše Zemana a Jiřího Drahoše? A proč roste kriminalita cizinců? Podívejte se na rozhovor. Všechna interview Pavla Štrunce najdete TADY.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Překvapivý zvrat: Mach odstoupil z čela kandidátky Svobodných pro evropské volby

Petr Mach podle důvěryhodných zdrojů INFO.CZ rezignoval na lídra kandidátky Svobodných do evropských voleb. Učinil tak dnes na republikovém výboru, kde strana ladila podobu kandidátky pro volby do Evropského parlamentu. Machovo rozhodnutí přichází jen několik dní poté, co se v médiích objevila zpráva o krachu společného projektu Svobodných a Realistů.

Bývalý europoslanec a exšéf strany Mach byl zvolen lídrem kandidátky Svobodných letos v červenci. V primárních volbách, kde hlasovali členové a registrovaní příznivci, dostal 47 % hlasů voličů. „Budu dělat maximum, abychom toto vítězství v primárkách převtělili v úspěch ve volbách do EP 2019. Věřím v budoucnost Svobodných a našich myšlenek,“ komentoval tehdy Mach své vítězství.

Link

Nakonec ale Mach stranu do evropských voleb nepovede. Podle důvěryhodných zdrojů INFO.CZ dnes na lídra kandidátky rezignoval. Jeho rozhodnutí přichází po krachu společného projektu Svobodných a Realistů pro květnové volby do Evropského parlamentu.

Podle serveru iDNES.CZ domlouvali Svobodní vytvoření společné formace s Realisty už na jaře, podepsána byla dokonce i smlouva o spolupráci. V čele nové formace měl stát Václav Klaus mladší, kandidátku měli doplnit Mach či zakladatel Realistů Petr Robejšek.

Ze společného projektu ale sešlo. Podle serveru iDNES.CZ se mezi sebou nepohodli jednotliví aktéři, kvůli penězům i složení kandidátky. „U Realistů byl nějaký vývoj. Necítili se na některé věci, například finanční plnění, takže tu smlouvu vypověděli,“ objasnil Mach serveru. 

Klaus mladší údajně navíc z osobních důvodů ztratil chuť se angažovat a zůstává v ODS.

Link

Kdo povede Svobodné do evropských voleb, v nichž strana obhajuje jeden mandát, zatím známo není. 

-1