Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman nemá vítězství jisté. Klíčový bude výsledek sněmovních voleb a to, zda se „udrží na uzdě“

Zeman nemá vítězství jisté. Klíčový bude výsledek sněmovních voleb a to, zda se „udrží na uzdě“

Jakkoli se může zdát, že opak je pravdou, je to zatím velká neznámá: kdo všechno bude kandidovat na prezidenta a v jaké atmosféře – tu do velké míry poznamená výsledek podzimních sněmovních voleb. Přesto se začínají objevovat první šetření ohledně podpory jednotlivých dosud známých kandidátů. Naposledy zveřejnil Český rozhlas preference agentury Median. Miloše Zemana by podle nich volilo v prvním kole 37 procent voličů, druhý by skončil textař a podnikatel Michal Horáček s dvaceti procenty a třetí expředseda Akademie věd Jiří Drahoš se sedmnácti procenty hlasů. Podle politologů oslovených redakcí INFO.CZ je ale na jakékoli vypovídající závěry brzo. Mimo jiné také proto, že se tématem prezidentské volby téměř vůbec nezabývají jednotlivé politické formace. Jejich čas totiž přijde právě až po pro ně nepoměrně důležitějších volbách sněmovních.

Výsledek voleb do dolní parlamentní komory zcela zásadně rozhodne o tom, jak budou jednotlivé strany postupovat, koho podpoří, proti komu se vymezí. Půjde sociální demokracie na ruku Miloši Zemanovi? Postaví hnutí ANO svého kandidáta? Zvolí pravice jednotný postup? A co komunisté? Budou opět vyčkávat? Rozložení sil v Poslanecké sněmovně a s tím související nové vládní aranžmá promění charakter vztahů jednotlivých aktérů a podobu nových aliancí, což platí nejen o jednotlivých politických stranách vzájemně, nýbrž také o jejich vztahu ke stávajícím prezidentovi. Podstatné bude například to, koho Zeman po volbách pověří sestavením vlády. Jak víme nejpozději od voleb v roce 2010, v žádném případě to nemusí být předseda vítězné strany. I proto je logické, že jak ČSSD, tak ANO s definitivní nominací či podporou některého z kandidátů otálejí.

„Nejen sociální demokracie, ale vlastně všechny strany dělají, že se jich volba prezidenta netýká. Ani sociální demokracie, ani hnutí ANO a dokonce ani lidovci, o komunistech nemluvě, zřejmě nepostaví vlastního kandidáta. Prezident Zeman vytvořil zvláštní konfliktní linii v české politice, do které se žádná ze stran nechce příliš namočit,“ říká k tomu v rozhovoru pro INFO.CZ politolog Milan Znoj.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

„Pro jednotlivé politické strany jsou nyní vskutku nejdůležitější volby do sněmovny, a tak se do hrátek s prezidentem nikdo nechce pouštět,“ doplňuje Znoj s tím, že k tomu má každá ze stran své důvody. „ČSSD nechce tříštit síly, ANO počítá se spoluprací s prezidentem Zemanem a lidovci zatím pořádně ani nevědí, co s chystanou koalicí se Starosty a nezávislými. Sociální demokracie zvolila rozumnou strategii odsunout prezidentské téma až na dobu po sněmovních volbách. Pak se totiž uvidí, jak pevné v kramflecích vůbec bude stávající vedení.“

Podle jeho kolegy Lukáše Jelínka přitom není překvapivé, že Zeman aspiruje na zisk výrazné většiny hlasů. „Klíčové ale bude, zda jeho protivník ve druhém kole dostane aspoň o hlas víc. A to není zdaleka nereálné. Příštích devět měsíců tu je od toho, aby se Zemanovi vyzyvatelé představili a lidem zapsali do paměti.“ Také podle Pavla Šaradína nemá Zeman vítězství jisté. „Záležet bude na okolnostech, od zdravotního stavu až po kampaň protikandidátů.“ Také podle politologa Lubomíra Kopečka je předčasné mluvit o jistém vítězství Zemana. „Není pořád jasné, kdo všechno reálně ve volbách bude kandidovat, a co se stane do voleb. Sedm měsíců je hodně času. Demokracie je často definována jednoduše: držitelé úřadů v ní prohrávají volby. V tuhle chvíli se to nezdá moc pravděpodobné, ale vyloučené to není,“ řekl Kopeček v rozhovoru pro INFO.CZ.

Podle Znoje nyní platí jediné: „Prezident Zeman má náskok, jelikož těží ze své prezidentské pozice a tento náskok si zřejmě udrží. Zároveň však platí, že jde o konfliktního prezidenta, který vzbuzuje u části veřejnosti nadšení, u druhé ale pobouření.“ Podle něj lze proto odůvodněně čekat, že rozhodne teprve druhé kolo prezidentské volby, ve kterém má šanci uspět kandidát, který bude spíše konsenzuální. „Jinými slovy řečeno Miloš Zeman nemá vítězství vůbec jisté. Bude záležet na tom, nakolik získá nebo si odpudí tak říkajíc průměrné voliče. Rozhodující bude účast ve volbách, a také to, nakolik se prezident Zeman udrží na uzdě anebo bude zdrojem pohoršení.“ A podle politoložky Vladimíry Dvořákové není důležitý stávající podpora jednotlivým kandidátům, nýbrž tendence a politická dynamika.

Za chybu v této souvislosti považuje to, že tu zatím neexistuje kandidát, za kterým by se sjednotili Zemanovi oponenti. Pokud jde o vládnutí Miloše Zemana, označuje ho za postupnou „putinizaci“ české politiky, což podle jejích slov nesouvisí přímo s Ruskem, nýbrž se stylem vládnutí. Zmiňuje například tendenci k eliminaci kontrolních mechanismů, postupy na hraně ústavnosti, nebo jakousi neslušnost či přímo vulgaritu jako hlavní nástroj politiky. Což podle ní neznamená, že by Zeman nedokázal řadu svých kroků a postojů šikovně a také populisticky podat. „A také dokáže postihnout, kde liberálové, pokud zde tedy vůbec někdo takový představuje relevantní politickou sílu, selhávají v argumentech. Zmiňuje třeba Rusnokovu vládu, která fungovala ještě několik měsíců po volbách bez důvěry sněmovny, Zemanovo zahraničně politické vystupování bez koordinace s vládou, nejmenování profesorů a kádrování rektorů, či faktické odmítání přijmout premiérův návrh na jmenování ministrů.

Podle ní v jistém ohledu selhávají také média. „Namísto toho, aby se Zemanovi protikandidáti mohli věnovat těmto a dalším selháním a přešlapům stávajícího prezidenta, museli se již mediálně vyjadřovat k tomu, zda by jmenovali nebo nejmenovali vládu s komunisty, tj. otevřeně deklarovali, že se podobně jako Zeman vlastně vykašlou na výsledky voleb.“ Současnou situaci dokonce přirovnává k období opoziční smlouvy. „Tehdy vznikl obrovský prostor k rozkrádání, i tehdy tu byl před volbami přítomný distanc od komunistů, kteří pak ale podpořili v prezidentské volbě Václava Klause, za což jim bylo umožněno zapojeni do systému na jiné bázi,“ uzavírá Dvořáková rozhovor pro INFO.CZ.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek