Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman není nesmrtelný. Navzdory fanklubu. Komentář Zdeňka Šarapatky

Zeman není nesmrtelný. Navzdory fanklubu. Komentář Zdeňka Šarapatky

Miloš Zeman cestuje v čase. Den ode dne mládne před očima a srší kondicí. V kapse má i nobelovku. Jako první na světě přelstil cukrovku koňakovými špičkami a kloktáním stoličné. Obě nohy má za vlastní a běhá málem jako srna. I veselský rybník mu bývá v létě malý, nestačí mu ochranka. A hubne jen z plezíru, kvůli módě, v té je totiž jako doma. I o bytelné prostatě se na Hradě šeptají legendy. Chyba lávky, žádná novinářská kachna ze Sputniku nebo zprávy z Barrandova, natož ironie! Jen možná verze dalšího prohlášení hradního mluvčího Ovčáčka. Všemu lidu o stavu českého prezidenta.

„Jakákoliv negativní reportáž o panu prezidentovi, kterou počínaje dneškem odvysílá ČST Praha, bude kampaní ve prospěch J. Drahoše“, zkoušel Ovčáček na sociálních sítích honem staré fígle od Babišova „Máry“ Prchala jen pár hodin před nedělní sto šedesát osmičkou v České televizi. Syrová reportáž o zdravotním sešupu hlavy státu se ale nedá národu jen tak rozmluvit. Tristní záběry z vládního pověřování Andreje Babiše, kde – nebýt řečnického pultíku – neudržel by se prezident zjevně na nohou a roztroušené reakce s nepřítomným pohledem i bídnou koordinací pohybu připomínaly spíš vítězství promile než koncentrovanou mysl státníka, spolehlivě vyvracejí mýty o Zemanově železném zdraví. Propaganda Hradu, jako vystřižená z pravěku sovětských vůdců, kteří se cítili ve formě ještě rok po smrti, totiž neobstojí proti tvrdým reáliím na televizní obrazovce. Ovčáčkova hysterie, jež si v ničem nezadá s emocemi náctiletých fanynek obskurních hvězd, jen dokazuje zoufalost prezidentova ansámblu při každém Zemanově škobrtnutí a náznaku pádu na veřejnosti. Snad poprvé v historii nové republiky má s sebou hlava státu doslova na každém kroku celou četu tělesných strážců, jako by šlo o šéfa kdovíjaké velmoci. Zatímco u prezidentů Havla i Klause nevydali ani za prsty jedné ruky a byli málem neviditelní, Zeman z nich má armádu pečovatelů, kteří jej přenášejí a nadnášejí, kam se vrtne. Připravenou nenaloženému a nemocnému starci klidit z cesty novináře, kteří dělají svoji práci.

Obzvlášť příkrý odsudek Hradu si čerstvě vysloužil i občanský investigativec a brněnský politik Svatopluk Bártík. Na Facebooku totiž zveřejnil informaci, že Miloš Zeman má rakovinu s metastázemi na více místech a svoji diagnózu zná přibližně tři týdny. Prognóza je podle autora limitována třemi až sedmi měsíci. Léčbu prý prezident odmítl. Bártík se rozhodl informaci publikovat v souvislosti s kandidaturou Zemana v prezidentských volbách. „Kdyby nešlo o nejvyššího státního činitele, navíc v období sestavování vlády a Zeman zároveň nekandidoval, jistě bych to nešířil. Myslím tedy, že je vysoký veřejný zájem na tom, aby to veřejnost věděla“, doplňuje svůj motiv s tím, že raději nezveřejní zdroj závažné informace. Že řekl nahlas jen to, co tu napadá kdekoho nad aktuálními televizními záběry zjevně nemocného prezidenta a o čem se už nějaký čas veřejně spekuluje od parlamentu až po putyky, má vynervovaný Ovčáček hned za lež. A Bártíka rovnou (sic!) za lidský odpad. Že mu je z nevymáchaných úst už na hony cítit po zatuchlých časech, kdy tu byla nemoc papalášů státním tajemstvím a „lidský odpad“ měl právo leda držet pusu a krok, jinak skončil v lochu, sám zjevně necítí. Jindy kluzký styl Zemanova milce teď navíc vystřídala nejapná drzost a bolševická agresivita, zbaběle přikrčená leda u klávesnice počítače za zády hradní stráže. Budou soudy a žaloby, hrozí teď Hrad. A dodává, že vyšetření „lživé informace“ nepotvrzují. Tak rychle pro místenky, lékařská zpráva o Miloši Zemanovi bude trhák na druhou!

Že Ovčáčkovu aroganci sdílí na internetu ausgerechnet i „lidský odpad“ z řad Zemanových dolních deseti milionů, Hrad paradoxně vítá. Tetelí se navíc blahem, Bártíkovi tu Zemanův fraucimor hrozí smrtí. A samozřejmě rakovinou. Jestli ji má Miloš, tumáš taky! Právě hutná mlha kolem chorobného chřadnutí hlavy státu a směšné náznaky div ne Zemanovy heroické potence, přitom inspirují média a politické insidery ke zvídavému pátrání po jeho reálném stavu. Lékařské konzilium přitom zůstalo už dávno jen na papíře a nikdo jej nesvolává. Nemá to prý smysl, Zeman na něj kašle. Zda na všechnu péči o torzo zdraví prezidenta republiky stačí jeden jediný seniorní internista Kalaš z pražské nemocnice Na Homolce se dá rovněž pochybovat. Všude ticho po pěšině, jako na hřbitově.

„Lidský odpad“, za který má Zemanův Ovčáček už každého, kdo nahlas zmíní mizerný stav jeho vůdce, se přitom povaluje i na Pražském hradě. Aspoň vzato podle tamních měřítek. Zeman se totiž nezúčastnil pohřbu kardinála Miloslava Vlka. A stačilo málo. Za důvod uvedl, že bývalý český primas byl zásadním stoupencem církevních restitucí a (sic!) vyzýval k neúčasti na hradních oslavách 28. října. „Já posílám věnce jen na pohřby těch, kterých si vážím. A Stanislava Grosse jsem si přestal vážit“, prohlásil prezident také po smrti bývalého partajního kolegy a ministra jeho vlády, kterému byl na svatbě sám za svědka. „Kolovaly fámy, že k nevyrovnanosti povahy přispěl jeho údajný sebevražedný pokus v minulosti (podřezání žil) a že navazující psychiatrická dokumentace byla prý prostředkem Špidlova vydírání“, napsal Zeman pro změnu o stranickém kolegovi a vicepremiérovi své vlády. Odpad, kam se podíváš. A nenávist za hrob. Je-li Bártíkova informace věrohodná, hraje s námi Hrad truchlivou hru o budoucnost republiky. Pod Babišovou diktaturou bez důvěry parlamentu a se státním pohřbem na lafetě i novými volbami. A v Lánech s hradním epitafem: Po nás potopa…

Autor je komentátor INFO.CZ.

Vše o prezidentských volbách čtěte zde.

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb naleznete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>