Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman ostře odsoudil článek o vděku za sovětskou okupaci. Má ho za provokaci a dílo šílence s vylízaným mozkem

Zeman ostře odsoudil článek o vděku za sovětskou okupaci. Má ho za provokaci a dílo šílence s vylízaným mozkem
Prezident Miloš Zeman se poprvé oficiálně vyjádřil ke kontroverznímu textu, který k začátku jeho návštěvy v Rusku zveřejnil televizní kanál Zvezda spadající pro ministerstvo obrany. Autor v něm psal o tom, že Československo mělo být za sovětskou okupaci v roce 1968 vděčné. Zeman to označil za záměrnou provokaci. „Toto prohlášení je urážkou našeho národa,“ a dodal, že vyzve ruského premiéra Dmitrije Medveděva, aby se od článku distancoval. 

Článek je podle Zemana činem „novinářského šílence s vylízaným mozkem“. Prezident bude při dnešním setkání v Gorkách žádat premiéra Dmitrije Medveděva, aby se od článku distancoval. Návštěvu Zeman předčasně neukončí, oznámil v projevu na zahájení česko-ruského podnikatelského fóra v Moskvě.

Článek ruského publicisty je podle Zemana urážkou českého národa. Prezidenta pohoršilo, že text vyšel v době jeho pobytu v Rusku. Zeman doufá, že ruské vedení článek „jasně odmítne".

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde>>>

Proti článku se ohradili i čeští politici. Ministr obrany Martin Stropnický označil informace za hrubě lživé. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek článek odsoudil a doporučil týmu prezidenta Zemana, aby jej aktuálně řešili při jednáních v Rusku.

V článku se píše, že Československo by mělo být Sovětskému svazu vděčné za to, že v roce 1968 zabránil vysláním vojsk tomu, aby Západ v zemi uskutečnil státní převrat. Autor článku Leonid Maslovskij má pověst publicisty, který se snaží rehabilitovat sovětské zřízení.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek