Volby 2018: Zeman před druhým kolem otočil. V televizi se prezentuje i novým spotem, využívá hrozbu migrace | info.cz

Články odjinud

Zeman před druhým kolem otočil. V televizi se prezentuje i novým spotem, využívá hrozbu migrace

Česká televize dnes zahájila vysílání předvolebních spotů finalistů prezidentské volby. Oproti prvnímu kolu video dodal i současný prezident Miloš Zeman. Ke své podpoře v něm používá hrozbu migrace. Jeho vyzyvatel Jiří Drahoš použil video, které natočil již pro první kolo voleb. Voliče v něm přesvědčuje, aby zvolili změnu.

Před prvním kolem Zeman volební spot nedodal. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček to zdůvodňoval tím, že Zeman nevede kampaň a dodání klipu by představovalo "osobní předvolební kampaň".

Dnes Ovčáček ČTK na dotaz ohledně důvodů změny rozhodnutí sdělil, že "druhé kolo má zcela jiné parametry než první". Čas vymezený pro propagaci Zemana v České televizi před prvním kolem vyplňovala jeho stará fotografie, pohled na zasněžený Pražský hrad a nápis Zeman znovu 2018. Obraz doprovázela fanfára z Libuše.

Nyní video tvoří záběry z výkonu prezidentské funkce, například z jeho setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, účasti na česko-čínském investičním fóru, z charitativního plesu na Pražském hradě nebo z oslav vítězství při minulé volbě prezidenta. Zároveň se mužský hlas ptá diváků, zda by chtěli raději zkušeného chirurga, nebo studenta prvního ročníku, zkušeného pilota, nebo někoho, kdo jednou hrál letecký simulátor, či právníka s praxí, nebo nezkušeného koncipienta. "Žijeme v době, ve které není čas na chyby. Smutné příklady z různých koutů Evropy varují. Zvolte prezidenta, který neuhne ani o krok," končí video.

Drahoš přesvědčuje voliče videem, které obsahuje záběry z jeho setkávání s voliči, z jeho vystoupeních na veřejnosti nebo třeba jeho běhu v lese. Voličům říká, že možná právě zvažují, koho chtějí za svého prezidenta. "Rozhodnete se pro to, co už znáte, nebo raději pro něco nového?" ptá se jich. Dodává, že by si přál žít v bezpečném státě, který garantuje svobodu názorů a pro občana méně papírování a více času na rodinu. "V zemi která má sebevědomou zahraniční politiku," říká Drahoš. Zároveň podotýká, že se opírá o své svědomí a vizi společnosti, ve které převáží slušnost, pracovitost a vzdělanost. Připomíná své osmileté působení v čele Akademie věd, během kterého se "střetl s řadou politiků". "A obstál jsem," dodává.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Nákup radarů je podvod, Metnar může skončit jako Parkanová, tvrdí Štefec. Ministerstvo zvažuje právní kroky

Nákup dvojice radarů, za který armáda zaplatí dvojnásobek původně zamýšlené ceny, tedy celkem 1,5 miliardy korun, je podle zbrojního analytika a bývalého ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslava Štefce „regulérní podvod“. „Dá se to jednoduše doložit. Tutéž skupinu radarů, dva kusy, dodala společnost ERA do NATO v roce 2018 a cena byla 450 milionů korun včetně desetiletého servisu,“ říká Štefec v rozhovoru Pavla Štrunce. Ministerstvo obrany s tvrzením nesouhlasí a ohradilo se proti němu. Reakci resortu zveřejňujeme níže pod naším původním textem.

Nákup dvojice nových pasivních radarů Věra NG od pardubické firmy ERA, která spadá pod zbrojařský koncern Omnipol, nebude stát původně schválených 780 milionů korun, ale dvojnásobek. Podle zbrojního analytika a bývalého ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslava Štefce se jedná o jednoznačný podvod, který jde jednoduše doložit.

„Celý systém funguje jinak, než si ho lidé představují. Pořád se hovoří o nějakých výběrových řízeních, ale existují konkrétní cesty, jimiž se dá zajistit poměrně vysoká nákupní cena i u systémů, které jiné země nakupují podstatně levněji než Česko,“ popisuje Štefec.

Rezort obrany se k té dvojnásobné ceně dostal podle něho „zajímavým“ způsobem. „Místo veškerých materiálů, co byly podkladem pro výběrové řízení, se ministrovi předložil dopis jakéhosi zbožíznalce z nějaké relativně malé firmy, který zdůvodnil, že navýšení ceny je naprosto v pořádku a cena je perfektní, což otevřelo tomu nákupu dveře. A vše, co se udělalo předtím, se zahodilo,“ vysvětluje analytik.

Link

Ministr obrany Metnar může podle Štefce skončit stejně jako exministryně Vlasta Parkanová, která je stále ještě souzena kvůli nákupu letadel CASA, případně jako odvolaný ministr dopravy Kremlík, jemuž zlomila vaz předražená zakázka na systém pro elektronické dálniční známky.

„Metnar by měl zvážit, co udělá. Smlouva s dodavatelem je postavena tak, že dostane zálohové platby. Jedna by měla proběhnout tento týden ve výši 250 milionů, další do 14 dnů v téže ceně. Už tyto platby de facto zaplatily oba dva systémy,“ říká Štefec s tím, že dodavatelé vlastně už teď dostanou zaplaceno v plné výši a miliarda navíc je podle něj už jen takovým bonbonkem. „Nic nadstandardního nemohlo zvýšit cenu o miliardu,“ komentuje zakázku Štefec.

Link

Štefec kromě nákupu radarů kritizuje i nákup vrtulníků Viper a Venom. „Existují nákupy účelné a politické, nákup vrtulníků je pak čistě politický. Jestli to je vůbec nákup,“ říká Štefec s tím, že vrtulníky jsou podle něj typické zbraně pro velké země.

„Nás jejich logistika a následný provoz bude stát tolik, že to zabije rozvoj nejen vrtulníkového letectva na dvacet let. Totéž platí i pro neviditelné letouny F35, které máme nakoupit v roce 2027. My nejsme útočná armáda, F35 jsou útočné stroje. Kde a na koho s nimi budeme útočit?“ táže se Štefec.

Reakce ministerstva obrany

Jaroslav Štefec v rozhovoru uvádí, že nákup pasivních sledovacích systémů je podle něj regulérní podvod a toto tvrzení se dá jednoduše doložit. Systém akvizičního procesu podle jeho slov nefunguje a výběrová řízení se dají obejít tak, aby byla „zajištěna poměrně vysoká nákupní cena i u systémů, které jiné země nakupují podstatně levněji než Česko“.

Přestože, jak říká, se jeho tvrzení dá jednoduše doložit, sám ve svém vyjádření nic nedokládá, hodnocení je nekonkrétní, hovoří ve velmi obecné rovině, nedává žádný příklad či srovnání cen sledovacích systémů či dalších pořizovaných komponentů. Stále opakuje jen skutečnost, že systém je předražený a jeho jediným argumentem pro tato tvrzení je skutečnost, že je zbrojní analytik. V tomto ohledu je také otázkou, v čí prospěch Jaroslav Štefec koná, zda je opravdu nezávislý a zda má podklady pro svá tvrzení. Na ministerstvu obrany již nepracuje delší dobu a je otázkou, proč svými výroky poškozuje ministerstvo obrany i konkrétní firmy českého zbrojního průmyslu.

Tvrdí také, že resort obrany se k dvojnásobné ceně dostal tak, že místo podkladových materiálů pro výběrové řízení, byl ministrovi předložen „pouze odhad jakéhosi zbožíznalce“, který cenu zdůvodnil.

K ceně se resort obrany již jednoznačně vyjádřil. Za pořízení dvou kompletů pro AČR činí 1,245 mld. Kč bez DPH a byla ověřena nezávislým znaleckým ústavem, který vzešel ze samostatného výběrového řízení. V závěru nezávislého posudku je explicitně uvedeno, že „cena je v místě a čase obvyklá a nespekulativní“. V každém kompletu je kromě samotných radiolokátorů pět nákladních vozidel Tatra T-815 8x8, 2 terénní automobily, pět stanů, stožáry, vysílačky, výpočetní technika, atd.

Jaroslav Štefec vyslovil podezření, že v systému akvizičního procesu na MO fungují „všemocní prostředníci placení druhou stranou“, kteří dokáží proces ovlivnit natolik, že dojde k výraznému navýšení ceny v neprospěch resortu obrany. V případě, že on či kterýkoliv jiný občan disponují důkazy o spáchání trestného činu, mají možnost je předložit orgánům činným v trestním řízení. Dané tvrzení hraničí s křivým obviněním zaměstnanců MO z podvodu a vedení resortu z neschopnosti tento podvod odhalit. V tomto ohledu zvažuje ministerstvo právní kroky.

Závěrem je nutno zdůraznit, že ke všem Štefcem uvedeným pochybnostem se resort obrany již vyjádřil, pochybení týkající se neprovedení aktuálního průzkumu trhu uznal a ministr obrany uložil odboru dohledu nad akvizicemi MO, aby zakázku prověřil. To vše svědčí o tom, že ministr obrany situaci nepodceňuje a nyní je na místě počkat na vyjádření kontrolního orgánu. S jeho výsledky pak seznámí výbor pro obranu Poslanecké sněmovny na jednání 5. února 2020.