Zeman rakovinu nemá, tvrdí jeho lékař. Cukrovka ale podle něj „neodešla"

Jasné a hlasité ne. Tak odpověděl lékař prezidenta Miloše Zemana Miloslav Kalaš na spekulace, že hlava státu trpí rakovinou. „Pravda to není, protože já bych byl ten první, kdo by to věděl a kdo by se to nějakým způsobem snažil řešit,“ tvrdí Kalaš pro server Aktuálně.cz s tím, že viditelná Zemanova únava pramení z náročného pracovního programu a nikoliv z nemoci. Doktor však připouští, že prezident ignoruje některé jeho odborné rady a pokyny. 

Zprávu, že český prezident má rakovinu, zveřejnil v minulých dnech s odvoláním na nejmenované zdroje brněnský radní Svatopluk Bartík. „Pravda o zdraví Miloše Zemana je, že má rakovinu, metastáze na více místech. Léčbu odmítl, prognóza je tři až sedm měsíců,“ uvedl Bartík na sociálních sítích, odkud zprávu převzala některá média. Tyto informace jsou však podle všeho liché. 

Prezidentské volby míří do finále. Zvolte nového prezidenta čtenářů v anketě INFO.CZ

Zemanův ošetřující lékař Kalaš tyto zprávy jednoznačně odmítá. „Pravda to není, já bych byl první, kdo by to věděl. A nevím, jak takovou informaci může někdo zveřejnit, když nemá přístup k ničemu. Plně souhlasím s tím, že je to plně žalovatelné,“ uvedl lékař.

Prezidentův právní zástupce podal v minulých dnech na Bartíka trestní oznámení pro podezření z trestního činu pomluvy a žalobu na ochranu osobnosti. Sám prezident informace označil za špinavou kampaň části médií a dodal, že mu v sobotu „odešla cukrovka.“

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

„Tak přesně to nebylo, jednalo se o laické vyjádření pana prezidenta, který není lékař. Co se však týče cukru, je pro mě vývoj u pana Zemana velmi pozitivní,“ opravuje prezidentovo vyjádření Kalaš. „Příčinou tohoto dobrého vývoje byla striktní dieta, kterou pan prezident dodržoval, aby shodil nějakou váhu,“ dodává lékař s tím, že právě to může být důvodem, proč se prezident zdá části veřejnosti pohublý.

Únava prezidenta je pak podle ošetřujícího lékaře dána jeho náročným programem. „Promítněte si jeho program a zjistíte, že toto v jeho věku zvládnout je nadmíru heroický výkon. Já jsem letos s panem prezidentem absolvoval Čínu, Vietnam, Kazachstán, Anglii, Ameriku. To není tak jednoduché,“ tvrdí lékař.

Topolánek: Přepadla mě totální deziluze a deprese z voleb, z křesla mě zvedli Babiš se Zemanem

Přesto se však prezident Kalašovými radami prezident stoprocentně neřídí. Zatím se mu totiž nepodařilo Zemana přesvědčit, aby přestal kouřit. „Působím ať jako lékař, nebo jako kamarád v tomto ohledu všemi možnými způsoby. Bohužel kuřák jako takový je poměrně složitá forma. Je to spíš rozhodnutí toho člověka, aby si uvědomil, že kouření je škodlivé,“ uzavřel pro Aktuálně.cz Kalaš.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

SDÍLET
sinfin.digital