Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman s Babišem by spolu rádi v Lánech obědvali i příští rok. Glosa Markéty Žižkové

Zeman s Babišem by spolu rádi v Lánech obědvali i příští rok. Glosa Markéty Žižkové

Miloš Zeman a Andrej Babiš se dnes sešli k novoročnímu obědu. Podle šéfa hnutí ANO a majitele několika restaurací nešlo zrovna o michellinskou stravu (i od té je ale prý potřeba si jednou za čas odpočinout). Přestože se údajně řeč točila hlavně kolem společenských témat, důležitým bodem byly i politické záležitosti. Pro Babiše představoval dnešní novoroční oběd premiéru, pro Zemana byl naopak tím posledním v končícím funkčním období. A i na základě dneška to vypadá, že se oba muži budou maximálně snažit, aby se scházeli k dalším obědům opět spolu.

Babiš – premiér a šéf strany, která ve volbách získala téměř 30 procent – dnes po setkání v Lánech uvedl, že 11. ledna oznámí, koho podpoří v prezidentské volbě. První důležitý krok už hnutí ANO podniklo v uplynulých měsících, kde nepostavilo vlastního kandidáta do prezidentské volby. Jen den před prvním kolem prezidentských voleb se k nim pak vyjádří Babiš. Jako nejvíce pravděpodobná možnost se jeví to, že vydrží jeho podpora současné hlavě státu.

V přátelském tónu se neslo koneckonců i dnešní setkání. Prezident Zeman s premiérem Babišem žertoval už na úvod před novináři. Ministerský předseda zas po obědě na kameru pochválil prezidentovo zdraví a dodal, že současná hlava státu se na volby těší.

Již zmíněným událostem 11. a 12. ledna bude předcházet ještě jedna důležitá záležitost. Ve středu 10. ledna požádá Babiš ve sněmovně o podporu (případně jak sám říká o toleranci) své vládě. A na jeho straně ten den před poslanci vystoupí i prezident Zeman. Současná hlava státu to dnes šéfovi hnutí ANO potvrdila. Kandidátovi, který podle svého tvrzení nevede žádnou kampaň, se tak naskytne velký prostor nejen před zákonodárci, ale i v médiích.

Podle dosavadních prohlášení stran zastoupených ve sněmovně to vypadá, že současný Babišův kabinet podporu ani tak nezíská. Premiér dnes sám před novináři přiznal, že politické pozice jsou celkem zabetonované. Zeman mu ale slíbil další vyjednávání.

Pro připomenutí: Zeman v minulosti několikrát zopakoval, že by Babišovi poskytl i druhý pokus na sestavení vlády, případně by nechal vládnout i kabinet v demisi. Žádný z jiných prezidentských kandidátů se k současnému premiérovi nestaví zdaleka tak příznivě.

Na základě současných indicií se zdá, že oba politici budou v druhé polovině příštího týdne dělat vše proto, aby spolu na nový rok obědvali i příště. Zeman 10. ledna podpoří ve sněmovně Babiše, a ten mu jen o den později vyjádří svou podporu v prezidentské volbě.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz