Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman spěchá. Od Babiše převzal demisi a rovnou ho znovu pověřil jednáním. 101 podpisů už nechce

Zeman spěchá. Od Babiše převzal demisi a rovnou ho znovu pověřil jednáním. 101 podpisů už nechce

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě převzal od premiéra Andreje Babiše demisi jeho menšinového kabinetu. Obratem ho pověřil vyjednáváním o nové vládě a řekl, že v případě svého nezvolení padá podmínka, že by Babiš dopředu musel deklarovat, že má ve sněmovně zajištěnou většinu. Prakticky se nic nemění, protože Babišův kabinet bude vládnout v demisi až do jmenování nové vlády – zjevně opět Babišovy.

 

Ještě včera to byla pro Andreje Babiše nevyhnutelná podmínka, prezident ji před časem přednesl pro jistotu přímo ve sněmovně: Babiše podruhé jmenuje premiérem, jen pokud šéf hnutí ANO doloží, že má zajištěnou většinu 101 hlasů.

Z úterního komentáře Vratislava Dostála
Přitom je to především Miloš Zeman, kdo si rozehranou partii až okatě užívá. Pokud ještě předminulý týden tvrdil, že bude od Babiše požadovat 101 podpisů, včera o něčem podobném už nepadlo ani slovo. Prezident voličům hnutí ANO vzkázal, že pokud prezidentské volby prohraje, přistoupí ještě před ukončením svého mandátu na Hradě ke jmenování Babiše premiérem. Pokud druhé kolo prezidentských voleb naopak vyhraje, pověří ho pouze sestavením vlády. „V každém případě by to dopadlo tak jako tak, byl by (Babiš) opět premiérem, buď dříve, nebo později,“ nenechal voliče hnutí ANO Zeman v přímém přenosu televize Barrandov na pochybách.

To už ovšem neplatí. Zřejmě nejzajímavější přiznání z polední tiskovky obou mužů je to, že Zemana tlačí čas. Přijetí demise Hrad původně oznámil na konec minulého týdne, termín poté změnil. A dnes Zeman konstatoval, že pokud ve druhém kole voleb neuspěje a zvítězí Jiří Drahoš, jím vyřčená podmínka padá. „V takovém případě dodržím svůj slib a jmenuji pana premiéra Babiše premiérem v průběhu února. A protože to bude poměrně krátká doba na získání onoho potřebného počtu hlasů, nebudu na této podmínce trvat,“ řekl Zeman, kterému mandát končí 7. března.

Cíl je jednoduchý: zajistit Babišovi premiérský post dřív, než bude nový prezident – v tomto scénáři tedy Jiří Drahoš – moci zasáhnout. Zeman i šéf hnutí ANO vědí, že Drahoš by stíhaného politika do funkce nejmenoval, jak o tom opakovaně ujišťuje. O souvislostech jsme psali ZDE.

Babiš se na Hradě držel zkrátka. K novinářům promluvil jen při posledním dotazu a kroky prezidenta obsáhleji nekomentoval. Zopakoval své přesvědčení, že mu ostatní strany nedaly šanci. „Při tom prvním pokusu jsme vlastně ani nedostali šanci vyjednávat, protože vyjádření jednotlivých stran až na výjimky bylo kategorické odmítnutí. Teď máme pocit, že už můžeme seriozně vyjednávat a samozřejmě o to se budeme snažit,“ řekl Babiš ohledně dalšího postupu.

Babiš se Zemanem se na Hradě setkali dva dny před prezidentskou volbou, ve které hnutí ANO současnému prezidentovi vyslovilo podporu. 

Babišova menšinová vláda schválila demisi před týdnem. Stalo se tak pět týdnů po jejím jmenování. Demisi vláda schválila den po hlasování Sněmovny, která jí podle očekávání nedala důvěru. Babiš pro svůj kabinet sehnal podporu pouze svého hnutí ANO.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz