Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman válcuje rivaly, potvrdil průzkum. Drahoš i Horáček ztrácí voliče

Zeman válcuje rivaly, potvrdil průzkum. Drahoš i Horáček ztrácí voliče

Třetina Čechů chce na Hradě dál Miloše Zemana. Vyplývá to aspoň z průzkumu preferencí agentury Phoenix Research pro Blesk Zprávy. Druhý v pořadí, bývalý šéf akademiků Jiří Drahoš, má důvěru 17 procent dotázaných. A zatímco expremiér Mirek Topolánek vystoupal s 15 procenty na třetí místo, textař Michal Horáček se propadl s osmiprocentní podporou na místo čtvrté. Průzkum probíhal v první polovině prosince na vzorku 1260 respondentů.

V prvním kole prezidentského souboje by to podle zjištění Phoenix Research měla být jasná záležitost. Miloš Zeman získá 31 procent hlasů, o druhé místo se „poperou“ bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš a expremiér Mirek Topolánek. Získali 17, respektive 15 procent hlasů.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde>>>

Zato pro Michala Horáčka není názor veřejnosti slibným vykročením do boje o druhé místo ve 2. kole voleb, které se bude s největší pravděpodobností konat, a to 26. a 27. ledna. Od voličů by aktuálně získal jen osm procent hlasů a skončil by čtvrtý. Původně to přitom podle papírových předpokladů měl být souboj mezi ním a Jiřím Drahošem.

„O postupující dvojici do druhého kola prezidentské volby rozhodne voličská účast, s velkou pravděpodobností bude nižší než při historicky první volbě před pěti lety. Právě nižší účast voličů může pomoci Miloši Zemanovi, protože na jeho straně je více zmobilizovaná skupina voličů, naopak odpůrci Miloše Zemana se tříští mezi hned tři kandidáty – Jiřího Drahoše, Mirka Topolánka a Michala Horáčka,“ zmínil šéf Phoenix Research Jan Kubáček.

Pokračování článku čtěte zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz