Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman ve středu promluví ve Sněmovně. Mezi zákonodárce chodil častěji než jeho předchůdci

Zeman ve středu promluví ve Sněmovně. Mezi zákonodárce chodil častěji než jeho předchůdci

Prezident Miloš Zeman ve středu navštíví Poslaneckou sněmovnu, aby před politiky promluvil před hlasováním o důvěře Babišovy vlády. Bude to už podeváté, co mezi poslance přijde. Zároveň tak získá možnost, jak tři dny před prezidentskými volbami promluvit se zákonodárci a v přímém přenosu i s voliči. Do Sněmovny chodil Zeman výrazně více než jeho předchůdci. Zde je přehled událostí, při kterých prezidenti České republiky v historii před poslance a senátory předstupovali.

Václav Havel (prezidentem od února 1993 do února 2003)

Během deseti let, které strávil v prezidentské funkci, vystoupil Václav Havel před zákonodárci dvanáctkrát (přímo ve Sněmovně ale jen osmkrát). Poprvé 23. února 1993, tedy jen tři týdny poté, co se ujal úřadu, naposledy pak 15. ledna 2003. Tehdy se na společné schůzi obou komor parlamentu na Pražském hradě, která se neúspěšně pokoušela zvolit Havlova nástupce, se zákonodárci rozloučil.

Největší pozornost z Havlových vystoupení před zákonodárci vyvolalo to z prosince 1997, ve kterém tvrdě kritizoval technokratické pojetí transformace bez prosazování mravních a právních zásad. Většina veřejnosti jej však vnímala jako zúčtování s tehdy odcházejícím premiérem Václavem Klausem. Takzvaný „rudolfinský projev“ Havel sice přednesl před členy obou komor parlamentu, ovšem nikoli na půdě Sněmovny či Senátu, ale v sídle České filharmonie v Rudolfinu.

Ve svých dalších vystoupeních před poslanci se Václav Havel věnoval různým tématům: například smyslu NATO a úsilím ČR o začlenění do aliance (říjen 1993), apeloval na vznik Senátu (březen 1995), hovořil o krizi v Kosovu (říjen 1998) nebo o přípravách na vstup do EU (květen 2000). Dvakrát také Václav Havel vystoupil před hlasováním o důvěře vládě (Václava Klause v červenci 1996 a Josefa Tošovského v lednu 1998).

Václav Klaus (prezidentem od března 2003 do března 2013)

Druhý český prezident vystupoval před zákonodárci jen vzácně. Kromě projevu při volbě hlavou státu na druhé funkční období (první projev pronesl 28. února 2003 ještě jako kandidát na prezidentskou funkci) vystoupil Klaus ve Sněmovně či Senátu za deset let ve funkci jen čtyřikrát.

V Poslanecké sněmovně přednesl Václav Klaus jako prezident jen dva projevy. Poprvé v říjnu 2003, kdy zkritizoval tehdejší koaliční vládu vedenou ČSSD (mimo jiné jí vytkl rekordně vysoký schodek státního rozpočtu), podruhé a naposledy pak v září 2010, kdy tvrdě kritizoval postavení Ústavního soudu, se kterým se dostal opakovaně do sporů.

Před poslanci Klaus ještě vystoupil 17. listopadu 2004 na slavnostním shromáždění u příležitostí 15. výročí sametové revoluce. V březnu téhož roku přednesl svůj jediný projev před senátory, ve kterém mimo jiné kritizoval příliš velký počet zákonů a pozastavil se také nad nechtěnými důsledky rychlých změn právního řádu.

Miloš Zeman (prezidentem od března 2013)

Zeman je ve svých návštěvách zákonodárců aktivní, v Poslanecké sněmovně ve funkci prezidenta republiky vystoupil již osmkrát, poprvé v květnu 2013, dva měsíce poté, co se ujal úřadu. Hovořil tehdy například o nutnosti investic i o svém sporu s ministerstvem zahraničí kolem jmenování velvyslanců.

Podruhé Zeman ve Sněmovně promluvil v srpnu 2013 před hlasováním o důvěře vládě Jiřího Rusnoka. Vystoupil i před hlasováním o důvěře koaliční vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Zatím naposledy Zeman před poslanci vystoupil loni v únoru při obhajobě senátní verze návrhu nových pravidel pro národní parky.

Jako hlava státu měl Zeman projev před zákonodárci (ale i dalšími hosty) například 8. března 2013, když skládal prezidentský slib. Také už několikrát vystoupil na schůzi Senátu, poprvé již dva týdny poté, co usedl na Pražském hradě.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek