Volby 2018: Zeman proti Drahošovi. Kdo jsou muži, kteří se utkají ve druhém kole prezidentské volby | info.cz

Články odjinud

Zeman vs. Drahoš. Kdo jsou muži, kteří se utkají ve druhém kole prezidentské volby

První kolo přímé volby prezidenta České republiky o tom, kdo bude dalších pět let hlavou státu nerozhodlo. Do druhého kola, které se uskuteční za dva týdny, postoupil současný prezident Miloš Zeman a bývalý prezident Akademie věd Jiří Drahoš. INFO.CZ přináší srovnání dvou uchazečů o prezidentský úřad.

Silnější výchozí pozici pro druhé kolo prezidentské volby má bezesporu Miloš Zeman. Nahrává mu fakt, že jako prezident měl k dispozici daleko víc prostoru než všichni ostatní kandidáti. Ačkoliv prohlásil, že nepovede kampaň, využíval tento prostor v maximální míře. Měl k dispozici nelimitovaný prostor ve spřízněné TV Barrandov, po České republice je množství jeho billboardů, které za nejasných podmínek zaplatili jeho podporovatelé.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Chřadnoucí pragmatik

Miloš Zeman se narodil se 28. září 1944 v Kolíně, vyrůstal bez otce, pouze s matkou a babičkou. Vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE, byl dvakrát ženatý, z každého manželství má jedno dítě. V období Pražského jara vstoupil do KSČ, vyloučen ze strany byl v roce 1970. Byl poslancem Federálního shromáždění za Občanské fórum, v roce 1992 vstoupil do ČSSD, krátce po vstupu do strany, v únoru 1993, byl v Hradci Králové zvolen předsedou sociálních demokratů. V letech 1996 až 1998 byl předsedou Poslanecké sněmovny, od roku 1998 do roku 2002 předsedou jednobarevné vlády ČSSD. V roce 2003 neúspěšně kandidoval na Hrad, prezidentem byl zvolen o deset let později, v její historicky první přímé volbě.

Na Pražském hradě čelil množství skandálů, ty se na jeho podpoře mezi voliči ale nijak výrazně nepodepsaly. Jeho politická orientace je založená na příklonu k Rusku a Číně. Podpořil by uspořádání referenda o setrvání České republiky v Evropské unii a NATO. Byl by pro podstatné rozšíření prezidentských pravomocí.

Zemana podle všeho limituje jeho zdravotní stav. Kvůli onemocnění je jen částečně mobilní, špatně slyší, trpí také cukrovkou a opakovaně se objevují spekulace o jeho onemocnění rakovinou.

Akademik bez názorů

Jiří Drahoš se narodil ve slezském Jablunkově 20. února 1949. Po absolvování oboru fyzikální chemie na VŠCHT v Praze v roce 1972 nastoupil do Ústavu teoretických základů chemické techniky ČSAV. Po listopadu 1989 působil na několika manažerských pozicích, mimo jiné jako předseda ústavních odborů, zástupce ředitele a posléze ředitel Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR.

V roce 2003 byl jmenován profesorem v oboru chemického inženýrství, o dva roky později byl zvolen místopředsedou a v roce 2009 předsedou Akademie věd ČR. V roce 2012 mu prezident Václav Klaus udělil Medaili prvního stupně za zásluhy o stát v oblasti vědy. Je spoluautorem řady patentů, mimo jiné na recyklaci odpadního plastu nebo vysoušení papírového materiálu. S manželkou Evou má dvě dcery.

Racionalita, klid, trpělivost. To jsou atributy, které se k Drahošovi váží především. Politika a předvolební kampaně zvlášť jsou ale často spíše než o rozumu o emocích. A to by pro vědce Jiřího Drahoše nemusel být správný ring.

Drahoše předvolební průzkumy dlouhodobě představovaly jako nejvážnějšího konkurenta Miloše Zemana. Jako takový se stal cílem hned několika dezinformačních kampaní. Ty ho spojovaly například se spoluprací s komunistickou tajnou bezpečností StB. Drahoš všechna obvinění přesvědčivě vyvrátil. Bývá kritizován za nejasnost a nepevnost názorů.

Jeho politická orientace je pevně spojená s příslušností České republiky do Evropské unie a NATO. Jako prezident chce úřadu vrátit důstojnost a přestat rozdělovat společnost.

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Havel měl chyby a zápasil s nimi, film o něm není jen v dobrém, říká Slávek Horák

Film Slávka Horáka „Havel“ bude nejvýraznější filmovou událostí letošního léta. Do kin vstoupí 23. července, poté otevře festival Letní filmová škola v Uherském Hradišti. Prvního českého prezidenta přitom nemá jen velebit. „Film je o tom, jak se ze soukromé osoby stala veřejná osoba, disident,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ Slávek Horák. „Václav Havel měl své chyby, jako každý člověk, a jeho zápas s nimi byl velice zajímavý. A to je vlastně v tom filmu na prvním místě, právě o tom je,“ dodává.

V červenci půjde do kin váš Havel. Proč jste o něm natočil film?

Můj první film, Domácí péče, byl o mých rodičích, o mojí mámě. Ta je pro mě inspirativní a já jsem hledal další inspirativní postavu a také větší záběr. Chtěl jsem natáčet o člověku, který by byl zasazený do širších dějinných událostí. A to mě navedlo k Havlovi. Jeho příběh jsem samozřejmě v hrubých obrysech znal dlouho a vždycky se mi moc líbil, zdálo se mi, že je to skvělý filmový příběh. A když jsem ho začal studovat, zjistil jsem, že je to ještě lepší, než jsem si představoval.

Link

Jaký bude Václav Havel ve vašem filmu?

Film je o tom, jak se ze soukromé osoby stala veřejná osoba, disident. Havel mi je velice sympatický snahou poslouchat svoje svědomí a dělat ty správné věci. Nikdy se nenechal zkorumpovat, koupit ani do ničeho vmanipulovat. Byl ale z pražské buržoazní rodiny, to je pro mě cizí, já jsem z moravského dělnického prostředí. Věřím ale, že mi to umožnilo i vyvážený kritický pohled. Není to jenom v dobrém.

Přinese váš film tedy směrem k Havlovi a jeho vnímání i kontroverze? V souvislosti s knihou Jana Nováka teď probíhá debata o Milanu Kunderovi, rozjede se po premiéře něco podobného i o Havlovi?

Základem každého dobrého filmu je konflikt a drama. Nejde to bez toho, aniž by měl hrdina své záporné stránky a chyby. Václav Havel měl své chyby, jako každý člověk, a jeho zápas s nimi byl velice zajímavý. A to je vlastně v tom filmu na prvním místě, právě o tom je.

Jak jste postupovali při psaní scénáře? Říkáte totiž také, že fakta někdy musí ustoupit dobrému příběhu…

O Havlových disidentských letech toho bylo napsáno mnoho, stejně tak o lidech, kteří ho obklopovali. To je skvělé, stejně jako to, že všechna fakta jsou přístupná díky Knihovně Václava Havla. Některé události jsme museli upravit, ale důležité je, aby jejich duch zůstal takový, jaký byl. To, že se něco na povrchu upraví, aby se to hodilo do příběhu, je běžná vypravěčská praxe. Bez toho by nevznikl žádný film založený na skutečných událostech. Hraný film dovoluje hodně, vývoji hrdiny jsem podřídil všechno. Známe výsledky událostí, ale nevíme třeba, co bylo kdy řečeno. Rozumíme Havlovým motivacím. A tak nastupuje interpretace a to, jak my tyto události vnímáme. Je to Václav Havel mýma očima a očima mého spoluscenáristy.

Link

Premiéra filmu je naplánovaná na 23. července, Havel také zahájí Letní filmovou školu v Uherském Hradišti. Co s ním ještě plánujete?

Plánujeme co nejširší uvedení v kinech, co nejvíce projekcí a diváků. Doufám, že film otevře diskusi o tématech, která jsou pořád aktuální. Nechci být vykladačem Havlova odkazu, mám pocit, že jsem svoji práci už odvedl. Přijde mi ale užitečné a správné Havlův odkaz oživit, obzvláště odkaz boje za svobodu ze 70. a 80. let.

Je to stále aktuální téma?

Pro mě ano. Nějaký útlak ve společnosti vždy existuje, ať již politický, jako za komunismu, nebo ekonomický, který zažívá každá demokratická země včetně České republiky. Pokud by tyto tlaky neměly protiváhu v lidech, kteří s nimi bojují, přerostly by do totalitního systému. Vidíme to v Číně i v Rusku.

6411743:article:false:false:false

Zažíváme koronakrizi, v souvislost s ní se říkalo, že šlo o největší omezení svobody od sametové revoluce. Jak to vidíte?

Jsou to obrovská omezení, ale chápu, že mají vést k záchraně lidských životů a k tomu, aby mohla společnost dál fungovat. Samozřejmě je k diskusi rozsah omezení a jejich provedení. Myslím si ale, že je v pořádku, když musíme občas obětovat něco ze svých svobod či svého pohodlí pro to, abychom přežili. Jde o to, aby za tím nebyly postranní úmysly. Pokud by někdo uměle přiživoval omezování svobod, aby z toho profitoval politicky nebo ekonomicky, bylo by to samozřejmě velice špatně. A myslím, že by to byla přesně věc, proti které by se Havel ohradil.

Chcete s Havlem cestovat, ukážete ten film ve světě?

Hrozně rád bych jel s filmem na další festivaly a na některé podzimní se přihlašujeme. Snad proběhnou. Ale teď je to všechno nejisté.

Link

Co dalšího plánujete? Nenatočíte příští film třeba o Pavlu Landovském, který má být výrazný už v Havlovi a našel jste pro něj, jak sám říkáte, výborného představitele v Martinu Hofmannovi?

Film o Lanďákovi by byl určitě skvělý a Martin Hofmann je v té roli vynikající. Ale teď neuvažuji dál, Havlovi jsem se věnoval pět let. Budu mít ještě spoustu práce kolem uvedení filmu, je kolem toho pořád mnoho nejistoty. Jde o to, abychom ty roky práce nepromarnili špatným načasováním uvedení ve špatných časech.​ Tak nám prosím držte palce, budeme je potřebovat.

45584