Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman začal sbírat podpisy pro kandidaturu. První mu dala jeho manželka

Zeman začal sbírat podpisy pro kandidaturu. První mu dala jeho manželka

Ivana Zemanová dnes jako první podepsala petiční arch za znovuzvolení svého manžela Miloše prezidentem. Předseda Strany práv občanů (SPO) a senátor Jan Veleba oznámil, že tato strana blízká prezidentovi začne v květnu v českých městech nabízet petiční archy k podpisu. Aby Zeman mohl znovu kandidovat, musí ho podpořit nejméně 50 000 lidí.

Zemanová je šéfkou prezidentova volebního týmu a dnes uvedla, že funkci přijala, aby podpořila svého manžela. „Chtěla bych svého muže podpořit jako manželka. Možná to zní trochu starosvětsky, ale já si to mohu dovolit, já jsem narozená už v minulém století. Já zastávám ten názor, že žena by měla následovat svého muže a měla by ho podporovat,“ řekla Zemanová před podpisem petičního archu. Zároveň vyjádřila přesvědčení, že se Zeman ve funkci hlavy státu chová zodpovědně, jde mu o prosperitu země a je ochoten říkat i nepopulární věci.

Veleba prohlásil, že SPO se chystá Zemanovi pomoci se sběrem podpisů. Podle něj začne 2. května petiční akce v krajských městech. „Na konci května tohoto roku se do ulic všech českých měst nad 5000 obyvatel vydají sbory dobrovolníků, kteří objedou ČR, aby každému občanovi dali možnost se podepsat,“ uvedl také.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Kandidáti na prezidenta musí nasbírat alespoň 50 000 podpisů. Podle novely musí podporovatelé kandidátů na nominační petici připsat ke jménu číslo občanského průkazu či pasu. Změna má omezit možnost vyřazení kandidátů kvůli neuznaným podpisům.

Podpisy začíná sbírat také jeden z nejvážnějších oponentů Miloše Zemana vědec Jiří Drahoš. Potřebnou podporu už několik dní nebo týdnů sbírají i Michal Horáček a lékař Marek Hilšer.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.