Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman znovu. Co se na Hradě se staronovým pánem (ne)změní

Zeman znovu. Co se na Hradě se staronovým pánem (ne)změní

Prezident Miloš Zeman obhájil ve volbách svůj mandát. Nabízí se tak, že i v následujících pěti letech budou na Hradě platit dosavadní pořádky a Zeman se příliš neodchýlí od své dosavadní politiky. To však nemusí být úplně pravda. Druhý mandát Zemanovi rozvázal ruce. Přinášíme přehled věcí, které se mohou změnit, a které naopak nejspíš zůstanou stejné.

Co se možná změní

Vystupování na veřejnosti

Zeman dal v povolebním projevu najevo, že chce působit smířlivěji. „Chtěl bych být, jak stárnu, poněkud pokornější, méně sebevědomý a vstřícnější vůči názorům lidí, kteří mají jiné názory. Chtěl bych být méně arogantní, i když si o některých z těch lidí nebudu myslet nic dobrého,“ prohlásil. Otázka je, jak moc vážně to Zeman myslel. Krátce nato opět rýpal do novinářů, proti nimž se dlouhodobě vymezuje. Není tak vyloučené, že se Zeman bude chovat přesně opačně, než slíbil.

Četnost cest po krajích

Prezident sice slíbil, že bude i nadále pokračovat v cestách po krajích, jak tomu činil v prvních pěti letech ve funkci. Není ale jisté, zda budou tak časté. Cesty fungovaly částečně jako kontinuální předvolební kampaň. Zeman ví, že další mandát už získat nemůže, padá tedy jeden z důvodů, proč do krajů jezdit. Roli může sehrát i zdravotní stav. Prezident na dlouhých cestách často působil unaveným dojmem. I to hraje pro omezení počtu cest do regionů.

Vztah s Babišem

Přestože Zemanovi deklaroval podporu on sám i jeho hnutí ANO, může se premiér Andrej Babiš obávat prezidentova chování. Zeman potřeboval hlasy od Babišových voličů. Teď tento motor pragmatického spojenectví dvou mužů, kteří se ještě před několika lety neměli v oblibě, padá. Do konfliktu s Babišem se Zeman může dostat především proto, že bude chtít ovlivňovat domácí politiku možná ještě silněji než v prvním období, kdy se mu nepodařilo podmanit si ČSSD a neuspěla ani jím podporovaná Strana práv občanů.

Nyní je před ním druhý pokus. Podle lidí přítomných v sobotu v jeho štábu lze usoudit, že se pokusí vsadit na SPD Tomia Okamury a sobě nakloněné křídlo v ČSSD reprezentované Milanem Chovancem. Chovanec ho pozval na únorový sjezd ČSSD, což prezident přijal. „Bude snaha vše vrátit a restaurovat tzv. lánský puč. Pan prezident přijde na sjezd ČSSD a bude obrovský potlesk a povede ho pan Chovanec a pravděpodobně tam dojde k větším změnám,“ řekl politolog z Metropolitní univerzity v Praze Michal Klíma v Otázkách Václava Moravce na ČT.

Co zřejmě zůstane stejné

Bezpečnostní rámy

Takřka jisté je, že se ani v následujících letech nebude dát volně procházet Pražským hradem bez absolvování bezpečnostních kontrol. Kontroverzní bezpečnostní rámy, jejichž důsledkem jsou dlouhé fronty, Zeman zavedl a nebude mít zájem je rušit. Oficiálním důvodem, který Hrad uvádí, je bezpečnost s ohledem na teroristické útoky ve světě. Odpůrci opatření ale vyčítali, že početné fronty naopak vytváří pro teroristy nový a snazší cíl.

Kancléř bez prověrky

Ačkoli Andrej Babiš vyzval po prvním kole prezidenta, ať přestane spolupracovat s kancléřem Vratislavem Mynářem a poradcem Martinem Nejedlým, oba na Hradě zřejmě zůstanou. Naznačuje to i jejich postavení ve štábu, kde na rozdíl od podporovatelů sledovali výsledky voleb po Zemanově boku. Jejich budoucnost nijak nezpochybnil ani sám Zeman, naopak se za ně v předvolební debatě ČT postavil.

Mynář je přitom terčem kritiky, jelikož ani po pěti letech nemá bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné, o kterou žádal (Ačkoli ji nepotřebuje). Sám Zeman nejprve uváděl, že si ji kancléř bude muset sehnat, nyní ale tvrdí, že stačí jeho dosavadní prověrka na stupeň vyhrazené. Tu však může získat téměř každý a při jednání na zahraniční úrovni je nedostačující. Kancléř se tak na některé důležité schůzky vůbec nedostane.

Ruská klika na Hradě

Nedá se předpokládat ani odchod poradce Martina Nejedlého, bývalého šéfa české pobočky ruské ropné společnosti Lukoil. Nejedlý je považovaný za symbol Zemanova napojení na Rusko. Také Nejedlý stál za Zemanem v době jeho povolebního proslovu. Ani on se tak nejspíše o pozici na Hradě bát nemusí.

Kontroverzní státní vyznamenání

Zeman v uplynulých pěti letech vyznamenal řadu svých podporovatelů a kontroverzních osobností. Mezi nimi byl například režisér jeho minulého předvolebního klipu Filip Renč, František Ringo Čech nebo spolupracovnice StB Jitka Frantová Pelikánová. Jména často vyvolávala u veřejnosti rozepře. Ceremoniál navíc provázela neúčast rektorů vysokých škol, se kterými je Zeman v dlouhodobém sporu. Ani tady se nedá očekávat výrazná změna.

Oslavy na Hradě

Pokračovat zřejmě budou i oslavy Zemanových spolupracovníků v areálu Pražského hradu. Narozeniny poradce Martina Nejedlého zavřely před dvěma lety pro veřejnost Královskou zahradu a Letohrádek královny Anny. Loni tu zase hostil svoji narozeninovou party Mynář, který obsadil Jižní zahrady.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek