Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanová, Drahošová či Talmanová? Česko si s prezidentem zvolí i první dámu

Zemanová, Drahošová či Talmanová? Česko si s prezidentem zvolí i první dámu

Až Češi v lednu zvolí novou (nebo staronovou) hlavu státu, vyberou spolu s kandidátem také první dámu. Jejich příběhy a plány v nové funkci se značně liší. A v některých případech by Česko prezidentskou manželku vůbec nemělo.

Ivana Zemanová

Manželka prezidenta Miloše Zemana a současná první dáma. Studovala romanistiku na Masarykově univerzitě v Brně, studia ale nedokončila. Se Zemanem se seznámila v roce 1990, kdy pro něj pracovala jako sekretářka. Pracovní vztah postupně přerostl v osobní a v roce 1993 se vzali. O rok později se jim narodila dcera Kateřina. V případě, že by na Hradě zůstala i po volbách, by nadále chtěla vést nadaci na pomoc dětem, seniorům a dalším potřebným.

Eva Drahošová

Rodilá Pražačka a žena podle průzkumů největšího současného Zemanova vyzyvatele Jiřího Drahoše. Nyní je v důchodu, dříve pracovala jako knihovnice v knihovnách a vědeckých ústavech. Roli první dámy si představuje v duchu, v jakém ji vykonávala Olga Havlová. Drahoše, s nímž se seznámila na plese, v kampani podporuje a navštěvuje i některé prezidentské debaty.

Lucie Talmanová

Druhá manželka expremiéra Mirka Topolánka má za sebou politickou zkušenost. Byla místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Sama sebe označuje nikoli jako první dámu, ale jako „první mámu“. Dává tak najevo, že se chce primárně věnovat synovi Nicolasovi. Pro Seznam Zprávy uvedla, že se ho nyní snaží odclonit od zájmu veřejnosti. Vztah s Topolánekem přiznali v roce 2007, o tři roky později se vzali.

Michaela Hořejší-Horáčková 

Scénografka a kostýmní výtvarnice by se první dámou stala, pokud by ve volbách zvítězil bývalý majitel Fortuny Michal Horáček. Kdyby se tak stalo, kariéru by přerušila a chtěla by se věnovat dětem z dětských domovů. Horáčka poznala během příprav lyrikálu Kudykam. Vzali se v roce 2012 a spolu vychovávají dceru Julii.

Monika Hilšerová

Manželka nejmladšího z kandidátů Marka Hilšera se v rámci kampaně zatím příliš neprezentuje. Neznámá ale není. V médiích se objevovala jako předsedkyně Sekce mladých lékařů České lékařské komory. Povoláním je anestezioložka. Má česko-slovenský původ. K případným plánům v roli první dámy se zatím vyjadřovat nechce.

Víte, jaké ženy se po boku českých a československých prezidentů pohybovaly v minulosti? Více čtěte zde>>>

Eliška Hynková

Manželka kandidáta Realistů by se na Hradě chtěla věnovat charitě. Konkrétní oblast zatím specifikovat nechce. V kampani zatím vidět není. Spolu s Hynkem mají dva malé syny. V první řadě se chce starat o ně. Jako první dáma by neuvažovala o návratu k původní profesi projektové manažerky.

Klára Fischerová

Spolu s bývalým diplomatem Pavlem Fischerem zažili těžké chvilky s nemocným synem Vojtěchem, který následně zemřel. Kvůli němu Fischer dokonce opustil kariéru v diplomacii. V současnosti pracuje Klára Fischerová v domácím hospicu a navrhuje šaty a šperky. Jako první dáma by ráda dělala něco smysluplného.

Bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek je rozvedený. Sice dlouhodobě žije s přítelkyní, první dámu v klasickém pojetí by z ní však nejspíše neudělal. „Pojem první dámy v evropské historii ani v historii České republiky nebo Československa až do doby po Sametové revoluci prakticky neexistoval. Přišel z Ameriky. Prezident je volen, takže prezident je první mezi rovnými. Ale jeho partnerka ho doprovází, takže tam není žádný důvod k titulu první dámy,“ pravil pro iRozhlas.

První dámu by Česko nemělo, ani kdyby zvítězil skladatel a hudební producent Petr Hannig. Muzikant je od roku 1989 vdovcem.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde>>>

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek