Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanovi jeho současné politické kotrmelce uškodí, míní politologové

Zemanovi jeho současné politické kotrmelce uškodí, míní politologové

Miloši Zemanovi jeho současné politické přemety v lednové přímé volbě prezidenta spíše uškodí, shodují se politologové oslovení serverem INFO.CZ. „Je otázka, zda málo, nebo hodně,“ říká například Bohumil Doležal. Zeman byl dosud považovaný za favorita nadcházejících voleb. Průzkumy, které by naznačily, jak si stojí po propuknutí vládní krize, dosud zveřejněny nebyly.

Přijetí nepodané demise, ponížení premiéra Sobotky, nadřazování koaliční smlouvy Ústavě. Politické kotrmelce, které v české politické kultuře jen stěží naleznou obdoby, prezidentu Miloši Zemanovi v druhé přímé volbě prezidenta České republiky nejspíše uškodí. INFO.CZ oslovilo politology a zeptalo se na jejich názor.

„Já si rozhodně nedovedu představit, že by mu současné politické extempore ve volebních preferencích pomohlo, otázkou je, zda mu to uškodí málo, nebo moc,“ míní politolog Bohumil Doležal. S tím souhlasí i jeho kolega Michal Kubát. „Obecně řečeno, pomoci mu to může u radikálnějšího křídla voličů, ale uškodí mu to u jeho umírněného křídla. A těch druhých je zatím stále více,“ říká Kubát s tím, že situace je však nepřehledná a na její vyústění si budeme muset počkat.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Zeman hraje ve stávající vládní krizi klíčovou roli. Aktuálně má v ruce návrh na odvolání Andreje Babiše z postu ministra financí k 9. květnu. Důvodem jsou nahrávky, podle kterých vicepremiér využíval svá média k politickému boji, a rovněž údajné nejasnosti kolem jeho podnikání a peněz.

Babiš uvedl, že Zemana odvolá, bude-li vypovězena koaliční smlouva. „Návrh na odvolání je v rozporu s koaliční smlouvou, která podmiňuje odvolání jakéhokoliv člena vlády souhlasem vedení jeho strany,“ konstatoval před časem. „Pouze jsem jasně řekl, že je potřeba odstranit překážku, kterou se premiér dobrovolně omezil,“ dovysvětlil své kroky při úterní návštěvě Libereckého kraje.

Podle ústavních právníků se však prezident musí řídit primárně Ústavou České republiky. „Pro prezidenta republiky je důležité znění ústavy, nikoli koaliční smlouva. Musí tak odvolat ministra, když mu to premiér navrhne,“ řekl dnes ČTK ústavní právník Jan Kysela.

Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.
Ústava České republiky, článek 74

„Celá ta aktuální situace je vynucená a prezident Zeman se v ní plácá - tak, jako obvykle. Myslím, že Zeman ve svém jednání jen spontánně reagoval na okolnosti. Problémem je, že zde nevidím žádného věrohodného protikandidáta, který by například nyní vystoupil, vymezil se proti Zemanovi a řekl - Já kdybych byl prezident, jednal bych tak a tak,“ dodává politolog Doležal.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek