Volby 2018: Zemanovi na Hrad pomohli hlavně voliči SPD, KSČM a ANO. Babišova podpora zřejmě zabrala | info.cz

Články odjinud

Zemanovi na Hrad pomohli hlavně voliči SPD, KSČM a ANO. Babišova podpora zřejmě zabrala

Pro Zemana hlasovali v prezidentských volbách nejčastěji voliči SPD, KSČM a ANO. Drahoš získal hlasy hlavně od voličů Pirátů, ODS a TOP 09. Vyplývá to z porovnání výsledků voleb hlavy státu a loňských sněmovních voleb po okresech, které dnes provedla ČTK.

Zeman se podle tohoto srovnání prosadil v prvním kole i ve finále v okresech, kde loni v říjnu výrazně uspělo hnutí Tomia Okamury. Podobnost jejich výsledků dosáhla ve finále 79 procent. V případě KSČM to bylo zhruba 78 procent, u ANO 75 procent. Zeman si poměrně dobře vedl také u poloviny voličů sociální demokracie.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Podobně v případě Drahoše byla největší podobnost výsledků ve finále s Piráty (88 procent), ODS (86 procent) a TOP 09 (84 procent). Podstatně méně bodoval také u voličů hnutí Starostové a nezávislí, ačkoli měl jeho oficiální podporu.

Zeman tiskovka autor: Lukáš Červený

V Praze získal Drahoš o 19.072 hlasů více, než kolik jich dostal v prvním kole společně se svými největšími podporovateli z řad neúspěšných kandidátů - Michalem Horáčkem, Pavlem Fischerem a Markem Hilšerem. V Brně to bylo o 3438 hlasů více. Naopak v Ostravě Drahoš ztratil 2704 hlasů.

Procentuálně utrpěl Drahoš v tomto porovnání největší ztrátu v Maňovicích na Klatovsku, jeho zisk se tam snížil o 30 procentních bodů. Nejvíce si polepšil ve Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku - o zhruba 36 procent.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Francouzům už dochází, koho si zvolili. Macron není spasitel, říká docent Eichler

„Spoustě Francouzů došlo, že vystavili bianco šek a zvolili si někoho, koho neznali. Pochybují o tom, že by Emmanuel Macron byl spasitel,“ říká docent Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů. Macron podle něj momentálně hraje o vlastní pověst. Jak docent Eichler hodnotí výroky francouzského prezidenta o mozkové smrti NATO? A jak mohou hnutí Žlutých vest pomoci francouzští farmáři? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Francouzský prezident Emmanuel Macron svým výrokem o NATO podle docenta Jana Eichlera z Ústavu mezinárodních vztahů popisuje stav, jaký skutečně panuje. „Není tu jen článek 5 Washingtonské smlouvy o NATO, na který se odvolávají nové členské země a je pro ně magický. Macron se odvolává na článek 4 o konzultacích a kritizuje i to, že Trump nic nekonzultuje, místo toho si píše na Twitter a staví spojence před hotovou věc,“ vysvětluje Eichler s tím, že za hlavní hrozbu Macron považuje islámský terorismus a zmiňuje v souvislosti s tím území Sahelu.

„Francie tam má armádu a v boji jako takovém je sama, ostatní státy jí jen asistují. Mimo to jsou tam i jiné francouzské zájmy, ale nemyslím, že by to byla priorita. Věřím, že Francii jde o potlačení džihádismu,“ dodává Eichler.

Link

Podle Eichlera momentálně Macron bojuje o vlastní pověst. Francouzi mu dle jeho slov ve volbách vystavili bianco šek a nyní zjišťují, koho si vlastně zvolili. „Macron je po dlouhé době prvním prezidentem, který předtím nikdy nebyl starostou. Před ním nebyl starostou ani Charles de Gaulle, ale to je výjimka, ten ono spasitelství prokázal ve druhé světové válce. Všichni ostatní byli v tomto ohledu výrazní a zkušení. Je otázka, jak bude přesvědčivý, zprvu byl spíše vítač, teď se stáčí jinam,“ říká Eichler. „Otázkou je i koho proti Macronovi. Vyluxoval levici i pravici, u Marine Le Penové se všichni báli, aby nevyhrála. Želízko v ohni mají socialisté v podobě Bernarda Cazeneuvea,“ doplňuje Eichler.

Link

Eichler upozorňuje i na skutečnost, že protestní hnutí Žluté vesty jsou sice momentálně na ústupu, ale nadcházející chystané demonstrace by je mohly vrátit do hry. „Obzvlášť farmáři jsou šikanováni a napadáni, hlavně zelenými aktivisty. Došlo i ke vpádu do slepičárny. Francouzi by chtěli levné kuře, které by zároveň bylo bio z etického chovu, ale to nejde. Farmářům jde o přežití, starají se o zvířata, která si nemohou vzít dovolenou, a oni sami často také ne,“ říká Eichler. „Mají zlost na Macrona a vzpomínají na Chiraca – toho respektovali a říkali o něm, že zná každou krávu ve svém regionu. Macronovi tykají a na transparentech mají: ‚Macrone odpověz!‘, to se předtím nedělo,“ uzavírá.