Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanovi škodí Ovčáček. Mezi favority voleb ale stále patří, říká politolog

Zemanovi škodí Ovčáček. Mezi favority voleb ale stále patří, říká politolog

Zatímco premiér Bohuslav Sobotka věří, že po příštích prezidentských volbách bude mít Česká republika jinou hlavu státu, podle politologa Pavla Šaradína je na seriózní prognózy ještě přeci jenom brzo. Zemana označuje za jednoho z favoritů prezidentských voleb. „Šanci na znovuzvolení má. Nicméně přijde o středové voliče, což mu ve druhém kole může ublížit. Zatím vidím nejvážnějšího soupeře v Jiřím Drahošovi. Ale kampaň ještě nezačala,“ vysvětluje politolog. Podle premiéra Zeman v minulých volbách získal podporu, protože se sám prezentoval jako outsider. „A protože lidé nevěděli, co je čeká,“ dodal. Šaradín přitom nepochybuje, že Zeman svůj hlavní závazek, tedy že bude prezidentem všech občanů, nesplnil. „Jeho výkon úřadu komplikoval prezidentův mluvčí, zejména zjednodušováním problémů a situace. To mu, myslím, velmi uškodilo,“ vysvětlil politolog v rozhovoru pro INFO.CZ.

Sobotka vyjádřil v rozhovoru pro rakouský deník přesvědčení, že Zemanova porážka přinese také proměnu politické kultury na Hradě. „Věřím, že po příštích prezidentských volbách budeme mít jinou hlavu státu. A pak se kultura na Hradě změní,“ uvedl premiér. Pro deník Právo pak doplnil, že to, co česká veřejnost sleduje dnes na Hradě, je jedna velká ostuda. Šaradín bere Zemana přece jen alespoň zčásti na milost. „Prezident musel definovat nově svůj úřad, a to vzhledem k prvnímu funkčnímu období přímo voleného prezidenta,“ zdůrazňuje v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ politolog.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Podle něj se Zeman snažil o maximalizaci toho, co mu česká Ústava a vláda - jakožto druhá část výkonné moci - umožňují. „Samotné hodnocení je problematické, protože bychom se museli zabývat zahraniční politikou, vystupováním, politickým programem, vztahem k Ústavě atd.,“ dodal politolog. Pokud jde o srovnání s jeho předchůdci v úřadě, tedy s Václavem Havlem a Václavem Klausem, ani tady se Šaradín nechce pouštět do unáhlených závěrů.

„Opět nelze zjednodušovat. Jeho období je jiné než období na počátku 90. let. V něčem byl lepší, v něčem horší. Nicméně, a opět i kvůli mluvčímu, svým výkonem nepřispíval ke konsensuálnímu řešení a měl více kritiků než zbylí dva prezidenti.“ Na prognózy výsledku druhé přímé volby prezidenta je podle Šaradína ještě čas. Výsledek podle jeho mínění ovlivní několik faktorů, mimo jiné zmiňuje sněmovní volby, tolik diskutované zdraví současného prezidenta, nebo přetlak středových kandidátů, kteří si v prvním kole mohou velmi konkurovat. Ve druhém kole bude mít ale zase problém Zeman, neboť je pravděpodobné, že se tito voliči přikloní k jeho protikandidátovi.

Jak jsme již dříve uvedli, Zemanovi v očích těchto voličů uškodilo několik eskapád: po pádu Nečasovy vlády se pokusil obejít sněmovnu, když jmenoval úřednický kabinet Jiřího Rusnoka, aniž by pro něj předtím hledal většinovou podporu na půdě dolní komory. Mnoho lidí mu také nezapomene, jak po předčasných sněmovních volbách osnoval s Michalem Haškem, Jeronýmem Tejcem, Zdeňkem Škromachem, Jiřím Zimolou a Milanem Chovancem puč, jehož cílem bylo odvolání Bohuslava Sobotky z čela ČSSD.

Voliče ztratil také v momentě, kdy neváhal na výročí sametové revoluce 17. listopadu 2015 vystoupit na jednom pódiu se zástupci hnutí Blok proti islámu, za problematické lze považovat také to, jak se postavil ke jmenování profesorů. Svého dna se pak nepochybně dotkl letos na jaře, kdy se pokusil ponížit premiéra české vlády, když na Hradě přijal demisi, kterou Bohuslav Sobotka nepodal.

To vše a mnohé další zřejmě vysvětluje klesající šance Zemana obhájit svůj mandát. Doložit to lze na výstupech ze sociologických šetření, Zemanovi už ale nevěří také sázkové kanceláře. A podle posledního šetření agentury Median pro server Seznam.cz je současný prezident už pro více než polovinu lidí nepřijatelný. „Jiří Drahoš za Milošem Zemanem mírně zaostává z hlediska pevných voličů – prioritní kandidát je pro 20 % voličů. Celkově však má více lidí, pro které je vážně zvažovaný či přijatelný,“ uvedla agentura Median.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek