Zoufalec týdne: Miloš Zeman. Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Zoufalec týdne: Miloš Zeman. Komentář Petra Holce

Prezident Miloš Zeman se tolik snaží. Při jmenování Andreje Babiše premiérem pozurážel všechny ostatní tak, až si ze sebe musel během šouravé cesty k mikrofonu ulevit: „Bože, Bože.“ Babišovi taky už předem věnoval dva pokusy o sestavení vlády plus přímluvu ve Sněmovně. A co za to dostal? „Už na to nemáme čas, máme jiné starosti,“ vysvětlil Babiš záhy lakonicky, proč vítězné hnutí ANO nepodpoří žádného prezidentského kandidáta. 

Nově jmenovaný premiér mimoděk perfektně popsal bídu prezidentské volby. Ano, už jsme si nějak zvykli, že na nejvyšší ústavní funkci kandidují deficitní kandidáti, kteří se buď chtějí na Hrad promlčet, nebo se okopávají přes twitter. Taky už jsme se smířili se zločinným lednovým termínem, kdy přes Vánoce nejdřív zapomeneme, kdo vlastně kandiduje, načež se pak při volbě ještě vzpamatováváme z povánočního návratu do práce. Neexistuje u nás zřejmě horší kocovina, než je volba prezidenta.

Takže kdo se pak vlastně může divit, že na Hradě sedí Zeman, který v žádném případě nevede volební kampaň, jen za veřejné peníze nonstop exhibuje mezi voliči a Česko nyní zaplavily jeho billboardy? Ty buď hodně rafinovaně propagují jeho knihu, jejímž spoluautorem je Zemanův hradní troll a jeho horší já Jiří Ovčáček, nebo je platí partička jménem Přátelé Miloše Zemana. Těch měl prezident víc než dost, svého času dokonce i celou stranu!  

Druhou přímou prezidentskou volbu tentokrát ale ještě zcela překryly sněmovní volby a vyjednávání o vládě, které se určitě protáhne až za ní. Nedivil bych se proto, kdyby lidi přišli v lednu místo prezidenta volit premiéra v tušení, že jsou předčasné sněmovní volby. Babiš samozřejmě může Zemana podpořit až ve druhém kole, které rozhoduje. Zatím ale prezidentovi zbývá jen Tomio Okamura, což vám o jeho pozici řekne zhruba vše, co (ne)chcete vědět.

A ani ten mimochodem Zemana ještě veřejně nepodpořil, byť se s ním před časem domluvil, že nebude kandidovat, protože by mu sebral nemálo procent. Prezident si proto o víkendu zažije politicky méně korektní repete ze 17. listopadu na Albertově v roce 2015, když s Okamurou vystoupí na sněmu jeho SPD. Nemám to ze dvou nezávislých zdrojů, jak se profesionálně sluší, ale mám zlé tušení, že intelektuálně půjde o něco ve stylu TV pořadu Nikdo není perfektní. Okamurovy kádry totiž fakt stojí za to.  

A mimochodem: ani tohle není podle Ovčáčka volební kampaň. Takže aspoň máme svobodné právo myslet si, že Zeman prostě jen s „Okamurou a jeho myšlenkami spolupracuje“ stejně, jak to o sobě lyricky píše člen předsednictva SPD Radek Rozvoral, bývalý pekař a pumpař. A že je opravdu s čím spolupracovat! Přečtěte si – nebo radši ne – na webu SPD „Politická stanoviska pro tento týden“, pod nimiž je coby „zadavatel“ i „zhotovitel“ podepsaná SPD, a i estráda pomalejšího Jiřího Krampola vám bude připadat jako v podstatě akademie.

Aspoň že si ale čeští vlastenci platí korektora, takže v jejich veřejných materiálech už nechybí česká gramatika. Dlouho jako by je za ně psali nějací špinaví multikulti cizáci! Nebo jazykoví teroristi. Ani tohle všechno ale samozřejmě neznamená, že Zeman volby nevyhraje i podruhé. Spíš naopak. Možná mu partajně zbyl jen Okamura, jak ale i sám „Moravák z Tokia“ rád připomíná, v současném Česku je právě jeho SPD ve Sněmovně třetí nejsilnější strana.

Při jmenování Babiše premiérem sice Zeman vypadal, že myšlenkově už moc nespolupracuje ani sám se sebou, ani to ale nevadí: během svých bystřejších chvil pořád říká i dělá přesně to, co od něj armáda jeho voličů čeká. A že tomu možná stále častěji sám nevěří, protože svými novými bonmoty popírá i vlastní staré bonmoty, které nade vše miluje? Účel světí prostředky a nikde to neplatí tak, jako v politice.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Holec: Užaluju mu zadek. Podle Wagenknechta už Babiš „převzal“ i Zemana

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Bylo jasné, že to neprojde ani jemu. Sotva nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman oznámil, že nepodá správní žalobu proti rozhodnutí Středočeského krajského úřadu ohledně údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, protože v obnovení řízení neshledal závažný veřejný zájem, hned se ozval jiný „nejvyšší žalobce“: pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. Podle něj je to důkaz, že Babiš po státu „převzal“ i Zemana.  

Wagenknechtovi tentokrát sekundoval i šéf organizace Transparency International ČR David Ondráčka, s níž senátor inicioval podněty k podání žaloby na Babiše. Případ nesouvisí s kauzou Čapí hnízdo, tentokrát jde o premiérův údajný střet zájmů kvůli vlastnictví médií, která taky spadají do Babišova svěřenského fondu. „Podle mého názoru je to viditelný dopad převzetí státu, jehož jsme v posledních letech svědky,“ komentoval Wagenknecht Zemanovo rozhodnutí.

Bývalý Babišův první náměstek na ministerstvu financí a expert ANO na korupci očividně vážně onemocněl Babišem. Zeman totiž určitě nepatří mezi žádné „babišovce“, ostatně právě on loni rozhodl o obnovení premiérova trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. Babiš nazývá Wagenknechta „psychopatem“, což je odborný termín. Řekněme prostě jen, že je Wagenknecht svým někdejším šéfem, jenž mu dal na financích padáka, fakt zle posedlý.

Link

Nedávno totiž kvůli Babišovi pro změnu zažaloval i Evropskou komisi, která má na podzim vydat finální verdikt v auditu o premiérově možném střetu zájmů. „Evropská komise nekoná. Dál vyjednává s Andrejem Babišem o novém rozpočtu a jeho firmám se dál vyplácejí zemědělské dotace. Proto jsem se rozhodl podat žalobu,“ zdůvodnil to Wagenknecht. Už předtím ovšem kvůli stejné věci a na základě stejné argumentace pro jistotu zažaloval i Evropskou radu, nejvyšší politický orgán EU složený z prezidentů a premiérů. A pak že je Česko v Bruselu málo viditelné.

Usoudíme jim zadek, říkají machři z byznysu, když po někom jdou. Užaluju mu zadek, lze popsat Wagenknechtovu verzi. Přitom je to samozřejmě velká ironie. Wagenknecht se tváří, že to všechno dělá v zájmu demokracie a ne v rámci osobní msty a jako obvykle se díky tomu stal miláčkem médií. Se všemi svými žalobami sedí téměř nonstop v televizi. Má prostě svou vlastní nejvyšší pravdu podobně jako třeba „král králů“ boje proti korupci Karel Janeček. A když ji odmítnou, případně ji nestvrdí v jeho vlastním termínu, demokratické instituce, což se nezřídka stává, prostě zažaluje i je.

Link

Ve skutečnosti tak stát i EU přebírá Wagenknecht. Jeho svaté tažení nápadně připomíná totalitní teror, i ten uznává jen svou vlastní nejvyšší pravdu. Demokratické instituce a jejich často zdlouhavé procesy mu proto stojí v cestě. Je teď úplně jedno, jak bude znít finální verdikt Evropské komise o Babišovi. Wagenknecht totiž žaluje samotný demokratický proces, který je principiálně apolitický. S tím si ovšem u Pirátů nedělají žádnou hlavu, Babiše i opoziční lídry posílají „do tepláků“ pouze na základě svých „informací“. I v tom jsou stejní jako Janeček.  

Přeborníkem je v tom šéf jejich poslaneckého klubu Jakub Michálek, ironií osudu vystudovaný právník. Wagenknecht proto možná brzy zažaluje Zemana i celou Evropskou unii. V reakci na Zemanovo rozhodnutí pirátský senátor řekl, že se v Česku aktuálně není možné dočkat nezávislého soudu ohledně střetu zájmů premiéra. Řekněme spíš, že se v Česku ani v EU není aktuálně možné dočkat nezávislého soudu ohledně střetu zájmů premiéra tak a tehdy, jak to zrovna chce Wagenknecht. Pro Česko i EU je to mimochodem skvělá zpráva.

45574