Články odjinud

Zoufalec týdne: Volič prezidenta. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Volič prezidenta. Komentář Petra Holce

Historie se znovu opakuje. Před pěti lety jsem v první „lidové“ prezidentské volbě nevolil, protože jsem prostě nemohl: Miloš Zeman mě děsí od doby, co vyvedl na veřejnost svou vládu, jejíž kádry nás mentálně i esteticky vrátily do normalizace. Podobně na mě ale byl moc i falešný knížecí punk Karla Schwarzenberga a za ním sešikované umělecké fronty „dobra“. Signatáři Anticharty mě fakt nemusí kvůli volbě prezidenta strašit dalším Únorem 1948. 

A vidíte, máme to tu znovu, i když jako obvykle trochu jinak. Znovu kandiduje starý (nebo ještě starší) dobrý Zeman, který po hodinové TV debatě sotva vstane z křesla, jak je plný mládí, zdraví a sil, abych vykradl jeho moudrý bonmot. Sice s ním tentokrát nesoupeří spící kníže, jemuž rozumíte každé šesté slovo, jenže i on byl silnější a taky prověřenější protikandidát než Jiří Drahoš. Tím samozřejmě nemyslím prověřenější BIS nebo ruskou rozvědkou, ale politikou. Každý prostě věděl, že kníže stojí někde mezi zelenými a TOP 09.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Nepochybuju, že je bývalý šéf Akademie věd inteligentní a v mezích lidských možností nejspíš i slušný člověk, jen kvůli tomu ale prezidenta nevolím. Inteligentní a slušný je i můj soused. Prezident je u nás ústavně a tudíž i politicky nejvyšší funkce, byť hlavně posledních pět let připomíná díky Zemanovu stylu spíš funkci nejnižší. Řekněme něco na způsob kotelníka, co všem zle zatápí.

Přesto si myslím, že i náš prezident má být politik a nikoli „apolitický svorník“, jak v rámci kreativity Drahošovi napsal nějaký kreativec. Nic takového v praxi neexistuje ani nefunguje. Apolitický svorník patří na kancelářský fascikl, ne na Hrad. Ano, kdysi hlásal „nepolitickou politiku“ i Václav Havel, jenže to bylo v krátké nepolitické době těsně po pádu komunismu, kdy byla politická i délka vlasů. 

A i Havel záhy na Hradě přešel do politického módu, když se politika zase proměnila v politiku, jak to má i být. Nebo byste snad chtěli, aby vám operoval břicho lékař, který se vám před řezem pochlubí tím, že není lékař? Vsadím se, že ne! Když už si velkoryse platíme vcelku zbytečného prezidenta, jehož pravomoci bychom mohli klidně rozpustit mezi premiéra a parlament a z Hradu udělat výnosný rusko-čínský hotel, chtějme po něm aspoň to, aby byl politik.

Drahoš ale politik není. A nejen proto, že nemá žádnou politickou minulost – všichni jednou začínáme. Svým založením se hodí do veřejně nekonfliktní vědy, naše politika mu prostě nejde a nesvědčí. Ostatně politika z něj neudělala ani jeho vlastní několikaměsíční kampaň, pořád se bojí jasného názoru jako na začátku, kdy jen opatrně testoval své šance. Sice se naučil na veřejnosti vítězoslavně na pódiu zdvihat palce rukou, i při tom se ale očividně trápí.

Politika je klec pro narcistní exhibicionisty, často navíc postižené psychickými i fyzickými šrámy. Drahoš takový není, jak v přímém přenosu ukázala i debata na Primě. Ne, nejsem samozřejmě idiot, abych volil podle strašidelných TV reality show, co i z prezidentských kandidátů dělá VyVolené. Podle mě by měly být zakázané, protože politiku jen deformují a destruují. Drahošův přímý duel se Zemanem mi ale jen připomněl, že stále nechápu, proč vlastně kandiduje na prezidenta.

Jestli jen proto, že není Zeman, tak je to málo i vzhledem k Zemanovu pětiletému odkazu. A ani ten vlastně není jen negativní. Jen díky Zemanovi jsme například objevili nový bavičský talent jménem Jiří Ovčáček, který bez ostychu navázal na tradici České sody. Jeho éra by s Drahošem skončila. Drahoš říká, že on je prý program. Fakt? A jaký, když ho v podstatě neznáme? Do programu by se mohl ztělesnit Zeman, jehož naopak známe – i když radši ne.

Zažíváme proto už druhou deficitní prezidentskou volbu s výraznou negativní motivací, kdy nemálo lidi nevolí někoho, ale proti někomu. Slyšel jsem i ne úplně kacířskou myšlenku: když vyhraje Zeman, bude to jen na rok nebo dva. Pak skončí, těžký naftalínový mrak nad Hradem se rozplyne a volba prezidenta se tím konečně odšpuntuje pro skutečné kandidáty.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Překvapivý zvrat: Mach odstoupil z čela kandidátky Svobodných pro evropské volby

Petr Mach podle důvěryhodných zdrojů INFO.CZ rezignoval na lídra kandidátky Svobodných do evropských voleb. Učinil tak dnes na republikovém výboru, kde strana ladila podobu kandidátky pro volby do Evropského parlamentu. Machovo rozhodnutí přichází jen několik dní poté, co se v médiích objevila zpráva o krachu společného projektu Svobodných a Realistů.

Bývalý europoslanec a exšéf strany Mach byl zvolen lídrem kandidátky Svobodných letos v červenci. V primárních volbách, kde hlasovali členové a registrovaní příznivci, dostal 47 % hlasů voličů. „Budu dělat maximum, abychom toto vítězství v primárkách převtělili v úspěch ve volbách do EP 2019. Věřím v budoucnost Svobodných a našich myšlenek,“ komentoval tehdy Mach své vítězství.

Link

Nakonec ale Mach stranu do evropských voleb nepovede. Podle důvěryhodných zdrojů INFO.CZ dnes na lídra kandidátky rezignoval. Jeho rozhodnutí přichází po krachu společného projektu Svobodných a Realistů pro květnové volby do Evropského parlamentu.

Podle serveru iDNES.CZ domlouvali Svobodní vytvoření společné formace s Realisty už na jaře, podepsána byla dokonce i smlouva o spolupráci. V čele nové formace měl stát Václav Klaus mladší, kandidátku měli doplnit Mach či zakladatel Realistů Petr Robejšek.

Ze společného projektu ale sešlo. Podle serveru iDNES.CZ se mezi sebou nepohodli jednotliví aktéři, kvůli penězům i složení kandidátky. „U Realistů byl nějaký vývoj. Necítili se na některé věci, například finanční plnění, takže tu smlouvu vypověděli,“ objasnil Mach serveru. 

Klaus mladší údajně navíc z osobních důvodů ztratil chuť se angažovat a zůstává v ODS.

Link

Kdo povede Svobodné do evropských voleb, v nichž strana obhajuje jeden mandát, zatím známo není. 

-1