Volby 2018: Zvolením Zemana to nekončí. 5 klíčových termínů, které nás čekají | info.cz

Články odjinud

Zvolením Zemana to nekončí. 5 klíčových termínů, které nás čekají

Volby skončily, turbulentní doba české politiky ale bude ještě nějakou chvíli pokračovat. Zemi čeká vyjednávání o sestavení nové vlády nebo sjezd ČSSD, který může napovědět, zda strana vstoupí do koalice s hnutím ANO. Na začátku března proběhne na Pražském hradě inaugurace znovu zvoleného prezidenta Miloše Zemana. Tady je pět důležitých termínů, které mají přímou návaznost na volbu hlavy státu.

30. ledna – vyhlášení výsledků ve Sbírce zákonů

Státní volební komise bude schvalovat výsledky voleb už v pondělí 29. ledna. V úterý vyjdou ve Sbírce zákonů. Tím se stanou oficiálně platnými a voliči dostanou možnost je zpochybnit u Nejvyššího správního soudu. Na podání stížnosti budou mít sedm dní. Například při volbách do Poslanecké sněmovny uspěl jeden ze stěžovatelů, který zpochybnil sčítání preferenčních hlasů.

Český statistický úřad ohlásil, že volby z jeho pohledu proběhly bez problémů. Nesrovnalosti z některých obcí, jako byl omylem nabízený hlasovací lístek pro neúspěšného Pavla Fischera, na výsledky vliv neměly.

18. února – sjezd ČSSD

Důležitou vnitropolitickou událostí bude sjezd ČSSD, na němž si strana po říjnovém volebním neúspěchu zvolí nové vedení. Bude zajímavé sledovat, jak se projeví vliv prezidenta Miloše Zemana. Ten chod strany ovlivňoval i během prvního funkčního období a mezi členy má řadu sympatizantů. V kampani následně řekl, že ho mrzí, kam ČSSD spadla.

Je možné, že Zemanovo vítězství posílí jeho podporovatele. Ostatně spolu se Zemanem sledoval v jeho štábu výsledky voleb i úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec, který obratem oznámil kandidaturu na předsedu strany. Chovanec na sjezd prezidenta pozval, ten účast přijal.

Únor/březen – jednání o vládě, jmenování Babiše premiérem

V následujících měsících budou pokračovat jednání o sestavení vlády. Zeman už pověřil vyjednáváním dosavadního premiéra Andreje Babiše, který napoprvé neuspěl. Teď mu situace hraje do karet o poznání víc.

V děkovné řeči po zvolení Zeman řekl, že nevidí důvod, aby nyní „vydíral Andreje Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování jeho vlády“. Šéf hnutí ANO tak zřejmě dostane čas, aby vyjednal většinovou podporu pro svůj kabinet. Zeman po něm bude žádat garanci 101 hlasů. V současnosti jedná s SPD a KSČM. Po sjezdu ČSSD se chce vrátit k debatám se sociálními demokraty. Platí při tom, že Babiš momentálně tahá za kratší konec provazu a Zeman získal vliv, kterým může do sestavování vlády ještě výrazněji promlouvat.

8. března – inaugurace

Definitivní tečku za prezidentskými volbami udělá 8. březen. To je datum Zemanovy druhé inaugurace. Proběhne tradičně ve Vladislavském sále Pražského hradu. Zeman složí Ústavou předepsaný slib a následně pronese projev. V něm by mohl nastínit své další kroky v prezidentském úřadu.

Duben? - První zahraniční cesta

Čeští prezidenti jezdí na první zahraniční cestu tradičně na Slovensko. Slovenský prezident Andrej Kiska už Zemana oficiálně pozval a česká strana jeho nabídku přijala. „Požádal mě, že by chtěl strávit dva dny v Tatrách, kam jsem ho srdečně pozval,“ napsal na Facebooku Kiska.

Termín zatím zůstává neznámý. Před pěti lety jel Zeman na Slovensko začátkem dubna. Jeho předchůdce Václav Klaus vyrážel k sousedům v březnu. Václav Havel v roce 1993 v červenci a na začátku druhého období místo Slovenska navštívil Polsko.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Skrytá cena energetického přechodu: používání skleníkového plynu horšího než oxid uhličitý

Fluorid sírový je vůbec nejsilnějším skleníkovým plynem, který přispívá ke globálnímu oteplování. Emise tohoto syntetického plynu, který je pro klima mnohem nebezpečnější než oxid uhličitý, přitom v posledních letech prudce vzrostly.

V elektrotechnickém průmyslu se plyn s chemickou značkou SF6 používá jako ochrana proti zkratům a nehodám. Jeho úniky do atmosféry v roce 2017 měly ale stejný efekt, jakoby v zemích Evropské unie vjelo na silnice dalších 1,3 milionu automobilů.

Paradoxní je, že za zvýšeným používáním fluoridu sírového stojí boj proti klimatickým změnám – konkrétně jde o nezamýšlené dopady současného boomu obnovitelné energie, píše britská stanice BBC.

Link

Levný a nehořlavý syntetický plyn SF6 je bezbarvý a bez zápachu. Výrobci elektrických zařízení se středním nebo vysokým napětím ho používají jako izolaci, například u turbín větrných elektráren. Ty mají sice přinést tolik vítanou „zelenou“ energii, zároveň pak ale vypouštějí plyn, který klima otepluje 23500krát více než oxid uhličitý, proti jehož emisím mezinárodní společenství bojuje.

Pouhý jeden kilogram SF6 otepluje klima Země stejně, jako když si 24 lidí koupí zpáteční letenku z Londýna do New Yorku, píše BBC. Plyn navíc dlouho zůstává v atmosféře a klima tak otepluje dlouhých tisíc let.

Plyn pro turbíny větrných elektráren

Větší používání fluoridu sírového je spojeno s takzvaným energetickým přechodem. Zatímco dříve dodávaly elektřinu milionům lidí velké uhelné elektrárny, nyní je postupně nahrazuje mix zdrojů, tedy energie získávaná z větru, slunce nebo plynu.

Tím je potřeba vyrábět mnohem více elektrických zařízení připojených k síti, které potřebují ochranu proti zkratům, a tedy i nebezpečný SF6. „Obnovitelné projekty se stávají většími a většími a my jsme to museli používat, zvláště ve větrných turbínách,“ citoval server Costase Pirousise z firmy Scottish Power Renewables, která ale nově otevřela větrný park East Anglia, v němž SF6 v turbínách není.

Link

Fluorid sírový se používá zejména ve větrných turbínách umístěných na moři: „Bylo to lety prověřené, víme, jak to funguje, výsledek je velice splehlivý a nízkoúdržbový,“ pochvaloval si Pirgousis.

Jen ve Velké Británii se nyní na různých elektrických zařízeních používá asi milion tun SF6. Podle studie Univerzity v Cardiffu se množství plynu v rozvodné síti ročně zvyšuje o 30 až 40 tun.

V celé Evropské unii pak emise fluoridu sírového činí 6,73 tun ročně, což v roce 2017 znamenalo více než osmiprocentní nárůst. Vědci z Bristolské Univerzity pak hovoří o tom, že koncentrace SF6 v atmosféře rostou po celá dvě desetiletí.

Hladiny SF se za 20 let zdvojnásobily

„Hladiny SF6 výrazně vzrostly a koncentrace plynu v atmosféře se za poslední dvě dekády téměř zdvojnásobily,“ řekl badatel Matt Rigby. Navíc se odhaduje, že by se do roku 2030 měly zvýšit o dalších 75 procent. Syntetický plyn navíc v přírodě nezankne, lidé ho budou muset zničit a v zařízeních nahradit.

Link

Plyn se dostává do atmosféry především díky únikům. Podle firmy Eaton, jež vyrábí elektrická zařízení bez použití fluoridu sírového, unikne během životního cyklu rozvaděčů napětí asi 15 procent použitého plynu. Zatímco rozvojové země musejí o množství používaného plynu SF6 informovat OSN, rozvinutých států se tato povinnost netýká. Vědci přitom tvrdí, že množství plynu v atmosféře v těchto zemích je desetkrát větší, než deklarují.

Evropská komise se už před pěti lety snažila řadu syntetických plynů, které se používají i při výrobě klimatizací nebo chladících zařízení, zakázat, narazila ale na tvrdý odpor průmyslu. „Lobby elektrotechnického průmyslu bylo příliš silné, museli jsme to vzdát,“ přiznal nizozemský europoslanec Bas Eickhout.

V příštím roce se Evropská unie chystá opět na používání fluoridu sírového podívat a zjistit, zda má alternativy. Ani ti nejoptimističtější experti si ale nemyslí, že by bylo možné plyn zakázat dříve než v roce 2025.

Link

Zatímco pro zařízení s vysokým napětím příliš náhradních řešení neexistuje, u těch se středním je možné SF6 poměrně snadno nahradit. Podle Louise Shaffera z firmy Eaton to ani tak není o penězích: „Je to spíše o tom, že taková změna stojí nějaké úsilí, a když ji dělat nemusíte, neděláte ji.“