Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zvolením Zemana to nekončí. 5 klíčových termínů, které nás čekají

Zvolením Zemana to nekončí. 5 klíčových termínů, které nás čekají

Volby skončily, turbulentní doba české politiky ale bude ještě nějakou chvíli pokračovat. Zemi čeká vyjednávání o sestavení nové vlády nebo sjezd ČSSD, který může napovědět, zda strana vstoupí do koalice s hnutím ANO. Na začátku března proběhne na Pražském hradě inaugurace znovu zvoleného prezidenta Miloše Zemana. Tady je pět důležitých termínů, které mají přímou návaznost na volbu hlavy státu.

30. ledna – vyhlášení výsledků ve Sbírce zákonů

Státní volební komise bude schvalovat výsledky voleb už v pondělí 29. ledna. V úterý vyjdou ve Sbírce zákonů. Tím se stanou oficiálně platnými a voliči dostanou možnost je zpochybnit u Nejvyššího správního soudu. Na podání stížnosti budou mít sedm dní. Například při volbách do Poslanecké sněmovny uspěl jeden ze stěžovatelů, který zpochybnil sčítání preferenčních hlasů.

Český statistický úřad ohlásil, že volby z jeho pohledu proběhly bez problémů. Nesrovnalosti z některých obcí, jako byl omylem nabízený hlasovací lístek pro neúspěšného Pavla Fischera, na výsledky vliv neměly.

18. února – sjezd ČSSD

Důležitou vnitropolitickou událostí bude sjezd ČSSD, na němž si strana po říjnovém volebním neúspěchu zvolí nové vedení. Bude zajímavé sledovat, jak se projeví vliv prezidenta Miloše Zemana. Ten chod strany ovlivňoval i během prvního funkčního období a mezi členy má řadu sympatizantů. V kampani následně řekl, že ho mrzí, kam ČSSD spadla.

Je možné, že Zemanovo vítězství posílí jeho podporovatele. Ostatně spolu se Zemanem sledoval v jeho štábu výsledky voleb i úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec, který obratem oznámil kandidaturu na předsedu strany. Chovanec na sjezd prezidenta pozval, ten účast přijal.

Únor/březen – jednání o vládě, jmenování Babiše premiérem

V následujících měsících budou pokračovat jednání o sestavení vlády. Zeman už pověřil vyjednáváním dosavadního premiéra Andreje Babiše, který napoprvé neuspěl. Teď mu situace hraje do karet o poznání víc.

V děkovné řeči po zvolení Zeman řekl, že nevidí důvod, aby nyní „vydíral Andreje Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování jeho vlády“. Šéf hnutí ANO tak zřejmě dostane čas, aby vyjednal většinovou podporu pro svůj kabinet. Zeman po něm bude žádat garanci 101 hlasů. V současnosti jedná s SPD a KSČM. Po sjezdu ČSSD se chce vrátit k debatám se sociálními demokraty. Platí při tom, že Babiš momentálně tahá za kratší konec provazu a Zeman získal vliv, kterým může do sestavování vlády ještě výrazněji promlouvat.

8. března – inaugurace

Definitivní tečku za prezidentskými volbami udělá 8. březen. To je datum Zemanovy druhé inaugurace. Proběhne tradičně ve Vladislavském sále Pražského hradu. Zeman složí Ústavou předepsaný slib a následně pronese projev. V něm by mohl nastínit své další kroky v prezidentském úřadu.

Duben? - První zahraniční cesta

Čeští prezidenti jezdí na první zahraniční cestu tradičně na Slovensko. Slovenský prezident Andrej Kiska už Zemana oficiálně pozval a česká strana jeho nabídku přijala. „Požádal mě, že by chtěl strávit dva dny v Tatrách, kam jsem ho srdečně pozval,“ napsal na Facebooku Kiska.

Termín zatím zůstává neznámý. Před pěti lety jel Zeman na Slovensko začátkem dubna. Jeho předchůdce Václav Klaus vyrážel k sousedům v březnu. Václav Havel v roce 1993 v červenci a na začátku druhého období místo Slovenska navštívil Polsko.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek