Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První reakce na vítězství Macrona: Francouzi zvolili budoucnost v Evropě

První reakce na vítězství Macrona: Francouzi zvolili budoucnost v Evropě

Ve francouzských prezidentských volbách zvítězil favorizovaný Emmanuel Macron, který ve druhém kole přesvědčivě porazil nacionalistku Marine Le Penovou. „Dnes večer se otevírá nová kapitola naší dlouhé historie. Chtěl bych, abychom v ní znovu našli naději a důvěru,“ prohlásil devětatřicetiletý politik. Evropští státníci v prvních reakcích mluví o tom, že si Francie zvolila stabilitu a „Evropskou budoucnost“. Premiér Sobotka uvedl, že je rád, že si Francouzi zvolili budoucnost, ve které budou hrdou a silnou součástí EU.

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani byl prvním vysokým představitelem EU, který Macronovi pogratuloval k volebnímu vítězství. Učinil tak jen pár minut po oznámení prvních odhadů. „Počítám s tím, že Francie zůstane v srdci Evropy, naši unii změníme společně a dostaneme ji blíže k občanům,“ napsal.

S gratulací si pospíšil německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. „Německo bude po boku nového prezidenta. Ať žije Francie, ať žije Evropa,“ napsal francouzsky německý ministr.

Macronovi k volebnímu triumfu už gratulovala i britská premiérka Theresa. Podle svého mluvčího se těší na spolupráci a Francii považuje za blízkého spojence. Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové vzkázal: „Vaše vítězství je vítězstvím pro silnou, jednotnou Evropu a pro francouzsko-německé přátelství.“

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker je „šťastný, že si Francouzi vybrali evropskou budoucnost“. Společně za silnější a spravedlivější Evropu, napsal.

Macronovi poblahopřál také belgický premiér Charles Michel. „Pracujme společně s novým evropským elánem,“ vzkázal mu na twitteru. Belgický královský palác na svém oficiálním twitterovém účtu poznamenal, že většina Francouzů si vybrala svou zemi v Evropě.

Potěšení v sérii vyjádření na této sociální síti neskrýval ani šéf největší europarlamentní frakce Evropské lidové strany Manfred Weber. „Je to veliká úleva,“ uvedl. Volby podle něj ukázaly, že lidé jsou připraveni bojovat s extrémismem a populismem. Výzvou pro Macrona nyní podle něj bude reformovat Francii a k tomu je potřeba jasné vítězství republikánské pravice a stran pravého středu v blížících se francouzských parlamentních volbách.

Macronovi pogratuloval premiér Sobotka i vicepremiér Andrej Babiš. Ten uvedl, že jeho názory na migraci či integraci EU považuje za nerealistické. Doufá ale, že Macron bude přístupný argumentům. Předseda sněmovny Jan Hamáček Macronovo přesvědčivé vítězství označil za dobrou zprávu pro ČR.

Na adresu poražené nacionalistky Marine Le Penové se vyjádřil například nizozemský politik Geert Wilders. „Příště vyhraješ,“ vzkázal jí. Podle něj pro ni hlasovaly miliony patriotů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744