Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

REPORTÁŽ: „Chceme změnu a spočítat to Bruselu.“ Le Penová naposledy burcovala příznivce

REPORTÁŽ: „Chceme změnu a spočítat to Bruselu.“ Le Penová naposledy burcovala příznivce

Měl to být poslední velkolepý meeting Marine Le Penové před prvním kolem prezidentských voleb. V nejstarším francouzském městě Marseille, na které volba padla jako na symbol historie, tradice a taky velké podpory Národní fronty na jihu země. Velkolepost ale zastínily úterní informace o zmařeném atentátu ve městě. Policejní kontroly byly posílené na maximum, hala opevněna betonovými bloky, metro uzavřené a fanoušků méně, než se čekalo. Těm, co přišli, ale hrozba atentátu na odhodlání neubrala. Spíš naopak.

Co se vám nejvíc líbí na programu Marine Le Penové? Všechno! Odpověď, která zaznívá skoro až podezřele často. Třeba od páru, co si zrovna kupuje dva hrnečky za výhodnou cenu 15 eur s nápisem Au nom du peuple (Ve jménu lidu). Kromě pěkných magnetů, tetování i šperků ve tvaru modré růže podle něj Le Penová jako jediná z kandidátů nabízí řešení problémů, které skutečně trápí současnou Francii.

„Líbí se mi všechno, jak mluví o migraci, identitě i bezpečnosti. A o boji proti Bruselu. Já přece nejsem proti Evropě, já jsem proti Bruselu, jak nám všechno nařizuje,“ vysvětluje účastník zájezdu, který dorazil jedním z deseti autobusů ze Saint-Tropez. Jeho žena ho doplňuje: „Marine nabízí Francii svobodu, kterou jsme s Evropou ztratili. My jsme největší a nejbohatší z Unie, ale pořád platíme za ostatní. To je nefér, sami pak nemáme peníze, buď nám je berou ostatní státy, nebo migranti.“

720p 480p 360p 240p
Poslední předvolební mítink Marine Le Penové

My jsme tu doma – skandují koncertní halou tisíce skalních příznivců. O tom, že za problémy Francouzů můžou migranti, je tu přesvědčena většina. Shodují se i na nutnosti uzavření hranic. Ohledně budoucnosti Evropské Unie se ale v názorech rozcházejí. Někteří jsou pro vystoupení Francie a pro návrat k franku, jiní by rádi viděli Evropu jako konfederaci švýcarského typu. Další se odchodu z Unie trochu bojí. „Ale nejde jen o Unii, musíme se ochránit před globalizací a před Spojenými státy, mně se na Marine líbí, že se zastává menších a středních podnikatelů,“ říká dlouholetý volič Národní fronty.

Skalní příznivci rodu Le Penů tvoří podstatnou část sálu. „Koukejte na můj klobouček? Mám ho už 35 let!“ ukazuje stará paní na svoji pletenou pokrývku hlavy s fotkami Marine Le Penové a neteře Marion Maréchal. Je spokojená, protože na pódiu dnes uvidí obě dvě. „Fotky samozřejmě pravidelně vyměňuju, dřív tam byl Jean-Marie, teď jsem ho vyměnila za holky.“

Poslední předvolební mítink Marine Le PenovéPoslední předvolební mítink Marine Le Penovéautor: Magdaléna Rejžková

Přestože starší generace je hojněji zastoupená, nechybí ani mladé tváře. „Támhle je můj vnuk, je mu 23 a je v Národní frontě. Moc to nechápu, já volím Fillona. Rozmlouval jsem mu to, ale nedal si říct. Já jsem rozhodně pro Evropu a ať tu klidně cizinci jsou, když pracujou a uměj jazyk, ale když se ani po deseti letech nenaučej francouzsky a nepřizpůsobí se naší kultuře, tak je to špatně, v tom má Le Penová pravdu. Ona navíc není tak radikální jako její otec, v mnoha věcech s ní souhlasím,“ říká šedesátiletý pozorovatel. Doplňuje ho trojice mladíků v řadě před ním: „My chceme změnu, něco nového, současní politici nám nic neříkají, Marine mluví jasně a přesvědčivě.“

Přesvědčivě pro většinu sálu, je tu ale i menšina, která ještě váhá, komu v neděli hodí svůj hlas. „Bydlím tady kousek, přišel jsem spíš ze zvědavosti, už jsem byl na Mélenchonovi a Fillonovi, tak uvidím, ale myslím, že jí volit nebudu, ještě si musím pořádně pročíst programy,“ říká běžec, co si na meeting zašel po tréninku.

720p 480p 360p 240p
Poslední předvolební mítink Marine Le Penové

Marine Le Penová už natrénováno má. V Paříži v pondělí pronesla nejradikálnější proslov celé kampaně. V Marseille si proto mohla dovolit být mírnější. Nejspíš i vzhledem k napjaté bezpečnostní situaci. Svým fanouškům poděkovala, že přišli i navzdory hrozbě a oprávněným obavám. Ty se nakonec nenaplnily a policisté museli v okolí řešit jen incidenty s demonstranty, kteří uspořádali protestní pochod proti fašismu.

Hrozba nebezpečí ale zabírá. Příznivci se s Le Penovou loučili provoláváním „Zachraň nás, Marine!“ Zda a před kým je bude chránit, bude jasné možná už v neděli.

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1