REPORTÁŽ: „Chceme změnu a spočítat to Bruselu.“ Le Penová naposledy burcovala příznivce | info.cz

Články odjinud

REPORTÁŽ: „Chceme změnu a spočítat to Bruselu.“ Le Penová naposledy burcovala příznivce

Měl to být poslední velkolepý meeting Marine Le Penové před prvním kolem prezidentských voleb. V nejstarším francouzském městě Marseille, na které volba padla jako na symbol historie, tradice a taky velké podpory Národní fronty na jihu země. Velkolepost ale zastínily úterní informace o zmařeném atentátu ve městě. Policejní kontroly byly posílené na maximum, hala opevněna betonovými bloky, metro uzavřené a fanoušků méně, než se čekalo. Těm, co přišli, ale hrozba atentátu na odhodlání neubrala. Spíš naopak.

Co se vám nejvíc líbí na programu Marine Le Penové? Všechno! Odpověď, která zaznívá skoro až podezřele často. Třeba od páru, co si zrovna kupuje dva hrnečky za výhodnou cenu 15 eur s nápisem Au nom du peuple (Ve jménu lidu). Kromě pěkných magnetů, tetování i šperků ve tvaru modré růže podle něj Le Penová jako jediná z kandidátů nabízí řešení problémů, které skutečně trápí současnou Francii.

„Líbí se mi všechno, jak mluví o migraci, identitě i bezpečnosti. A o boji proti Bruselu. Já přece nejsem proti Evropě, já jsem proti Bruselu, jak nám všechno nařizuje,“ vysvětluje účastník zájezdu, který dorazil jedním z deseti autobusů ze Saint-Tropez. Jeho žena ho doplňuje: „Marine nabízí Francii svobodu, kterou jsme s Evropou ztratili. My jsme největší a nejbohatší z Unie, ale pořád platíme za ostatní. To je nefér, sami pak nemáme peníze, buď nám je berou ostatní státy, nebo migranti.“

Poslední předvolební mítink Marine Le Penové autor: Magdaléna Rejžková

My jsme tu doma – skandují koncertní halou tisíce skalních příznivců. O tom, že za problémy Francouzů můžou migranti, je tu přesvědčena většina. Shodují se i na nutnosti uzavření hranic. Ohledně budoucnosti Evropské Unie se ale v názorech rozcházejí. Někteří jsou pro vystoupení Francie a pro návrat k franku, jiní by rádi viděli Evropu jako konfederaci švýcarského typu. Další se odchodu z Unie trochu bojí. „Ale nejde jen o Unii, musíme se ochránit před globalizací a před Spojenými státy, mně se na Marine líbí, že se zastává menších a středních podnikatelů,“ říká dlouholetý volič Národní fronty.

Skalní příznivci rodu Le Penů tvoří podstatnou část sálu. „Koukejte na můj klobouček? Mám ho už 35 let!“ ukazuje stará paní na svoji pletenou pokrývku hlavy s fotkami Marine Le Penové a neteře Marion Maréchal. Je spokojená, protože na pódiu dnes uvidí obě dvě. „Fotky samozřejmě pravidelně vyměňuju, dřív tam byl Jean-Marie, teď jsem ho vyměnila za holky.“

Poslední předvolební mítink Marine Le PenovéPoslední předvolební mítink Marine Le Penovéautor: Magdaléna Rejžková

Přestože starší generace je hojněji zastoupená, nechybí ani mladé tváře. „Támhle je můj vnuk, je mu 23 a je v Národní frontě. Moc to nechápu, já volím Fillona. Rozmlouval jsem mu to, ale nedal si říct. Já jsem rozhodně pro Evropu a ať tu klidně cizinci jsou, když pracujou a uměj jazyk, ale když se ani po deseti letech nenaučej francouzsky a nepřizpůsobí se naší kultuře, tak je to špatně, v tom má Le Penová pravdu. Ona navíc není tak radikální jako její otec, v mnoha věcech s ní souhlasím,“ říká šedesátiletý pozorovatel. Doplňuje ho trojice mladíků v řadě před ním: „My chceme změnu, něco nového, současní politici nám nic neříkají, Marine mluví jasně a přesvědčivě.“

Přesvědčivě pro většinu sálu, je tu ale i menšina, která ještě váhá, komu v neděli hodí svůj hlas. „Bydlím tady kousek, přišel jsem spíš ze zvědavosti, už jsem byl na Mélenchonovi a Fillonovi, tak uvidím, ale myslím, že jí volit nebudu, ještě si musím pořádně pročíst programy,“ říká běžec, co si na meeting zašel po tréninku.

Poslední předvolební mítink Marine Le Penové autor: Magdaléna Rejžková

Marine Le Penová už natrénováno má. V Paříži v pondělí pronesla nejradikálnější proslov celé kampaně. V Marseille si proto mohla dovolit být mírnější. Nejspíš i vzhledem k napjaté bezpečnostní situaci. Svým fanouškům poděkovala, že přišli i navzdory hrozbě a oprávněným obavám. Ty se nakonec nenaplnily a policisté museli v okolí řešit jen incidenty s demonstranty, kteří uspořádali protestní pochod proti fašismu.

Hrozba nebezpečí ale zabírá. Příznivci se s Le Penovou loučili provoláváním „Zachraň nás, Marine!“ Zda a před kým je bude chránit, bude jasné možná už v neděli.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud