Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

REPORTÁŽ: Chudoba a sebevraždy. Francouzští zemědělci se upínají k Le Penové

REPORTÁŽ: Chudoba a sebevraždy. Francouzští zemědělci se upínají k Le Penové

Nad vesnicemi poblíž francouzské Remeše obklopené pomalu se zelenajícími vinicemi panuje klid. Narušit ho můžou jen účastníci triatlonového závodu, kteří bez velkého obecenstva šlapají ospalými ulicemi na kolech. Cedule láká na oslavu piva a gastronomie. Nic nenasvědčuje tomu, že se přesně ve stejnou dobu – už nadcházející neděli – odehraje ve Francii druhé kolo ostře sledovaných prezidentských voleb. Na návsi, ani v přilehlých ulicích vinařské vesnice Verznay, nevisí žádný plakát s tvářemi kandidátů. Za zdáním poklidu se ale skrývá agonie, kterou francouzský venkov v posledních letech prožívá. Situace části zemědělců je natolik složitá, že je vede až k sebevraždám. A vítězkou prvního kola prezidentských voleb se tu s přehledem stala kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, která slibuje ochranu a prosperitu.

„Myslím, že venkov je tradičně spíše pravicový. Ve větších městech měl Emmanuel Macron větší úspěch. Ale nebojím se, že by Marine Le Penová vyhrála,“ vypráví asi čtyřicetiletá žena, která v prvním kole hodila hlas kandidátovi republikánů Francoisovi Fillonovi. To, že na ulicích nevisí plakáty, podle ní neznamená, že by prezidentská kampaň venkov vůbec nezasáhla. „Je pravda, že před prvním kolem bylo plakátů víc. Nyní lidé spíše chodí od dveří, rozdávají letáky a taky se hodně telefonuje přímo domů,“ popisuje.

720p 480p 360p 240p
Za necelý týden proběhne druhé kolo prezidentských voleb. Na francouzském venkově po nich ale není ani památky.

Ne všichni místní se ale nechávají o důležitosti voleb, které sleduje celá Evropa, přesvědčit. Majitel rodinného vinařství Jean-Marie má jasno. „Celé volby ve Francii jsou jeden velký vtip,“ vypraví na prosluněné terase svého domu, kde rozlévá hostům lahve kvalitního šumivého vína. „Pokud by mohly volby něco změnit, tak už by dnes byly zakázané,“ opakuje zarytě oblíbený argument skeptiků s tím, že současné prezidentské klání je o výběru toho menšího zla. „Proč všichni to místo chtějí? Jde jim o moc, o peníze nebo chtějí získat ženy? Podívejte se na prezidenty, všichni mají milenky,“ dodává. O politiku už prý ztratil zájem. Na život uprostřed vinic si ale nestěžuje. „Mám se perfektně, protože mám práci, kterou mám rád,“ říká.

Jenže říct takovou větu si výrazná část francouzských zemědělců nemůže dovolit. Těžký život ve venkovských oblastech, kde farmáři často složitě počítají peníze, aby vůbec vyšli, je vhání do náruče Le Penové. Zapomenuté vesnice, z nichž mizí obchody i služby a roste v nich nezaměstnanost, jsou pro ni jasným cílem. Pravidelně sem mířila i během své kampaně a podle výsledků prvního kola se jí to vyplatilo. Místní lidé, kteří nemají osobní zkušenost s migranty, slyší i na její volání po zastavení imigrace a důrazu na francouzskou identitu. Stejnou ochranářskou politiku Le Penová slibuje i v případě zemědělství.

Ve Francii žije 400 tisíc farmářů, kteří představují kolem 2 % voličů. Podle francouzských médií se jejich čistý měsíční příjem pohybuje kolem 350 eur, což je hluboce pod oficiální hranicí chudoby. „Francouzští farmáři se dnes nacházejí v těžké situaci. Každé tři dny jeden z nich spáchá sebevraždu,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ místostarostka Štrasburku Nawel Rafik Emlrini. Francouzské zemědělství se dlouhodobě nachází v obtížích, za které můžou především klesající ceny komodit, opožděné platby dotací, ale také dlouhodobá krize na evropském trhu s mlékem a masem.

1080p 720p 480p 360p 240p
Politika Francouze na venkově poblíž Remeše příliš nezajímá. Raději mají cyklistiku

„Marine Le Penová tvrdí, že za jejich ekonomické problémy může EU. A slibuje, že pokud Francie vystoupí z eurozóny, bude nezávislejší, což bude pro farmáře znamenat víc obchodních příležitostí,“ říká Emlrini. „Už jim ale zapomene připomenout, že z EU putuje na francouzské zemědělství nejvíc financí,“ poukazuje na paradox.

Francie patří k tvrdým zastáncům tzv. společné zemědělské politiky v EU, protože z ní dlouhodobě profitují zejména francouzští zemědělci. Ti si v období 2014-2020 přijdou až na 63 miliard eur (pro srovnání: pro české farmáře je ve stejném období vyčleněno 8,3 miliard eur).

I přesto, že v rámci EU Francie pobírá obrovské množství dotací, situace není tak jednoduchá. Jak upozorňuje profesor politologie na Katolické univerzitě v Lille Julien Navarro, výrazná část dotací proudí jen k omezenému počtu zemědělců.

„Zemědělství není jen jedno, ale má mnoho různých odvětví s odlišnými problémy. V některých oblastech proto žádné peníze z evropských fondů vůbec neuvidíte. V praxi je to tak, že zhruba dvacet procent farmářů získává osmdesát procent dotací,“ vysvětluje situaci politolog.

Obtížná situace ve francouzském zemědělství se proto v posledních letech podepsala i na počtu farmářů, kterých citelně ubylo. Ti, co ve svém podnikání vytrvali, nyní čelí velkému dilema. „Většina prezidentských kandidátů hluboké ekonomické problémy francouzského zemědělství přehlížela. Mnoho farmářů si tak řeklo: Le Penová sice není to nejlepší řešení, ale horší to už být nemůže, a proto to s ní zkusíme,“ uzavírá Navarro pro INFO.CZ.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1