Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

REPORTÁŽ INFO.CZ Z LILLE: Ani Le Penová, ani Macron. Týden do voleb levicoví voliči nevědí, koho podpoří

REPORTÁŽ INFO.CZ Z LILLE: Ani Le Penová, ani Macron. Týden do voleb levicoví voliči nevědí, koho podpoří

„Ani Le Penová, ani Macron,“ skanduje dav pochodující ulicemi severofrancouzského města Lille, které se nachází jen kousek od hranic s Belgií. Podobných hesel jsou plné i barevné transparenty, které nesou lidé v rukou. Na většině z nich je fotografie prezidentského kandidáta Jeana-Luca Mélenchona a motto jeho kampaně “Vzpurná Francie”. Do kroku jim vyhrává kapela. Je první květen - svátek práce. Tentokrát však lidi do ulic nevyhnaly pouze výzvy odborů, ale i napjatá doba mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb, které proběhne příští neděli. Pro mnoho Francouzů vůbec nepůjde o jednoduchou volbu, protože jejich favorit Mélenchon se do druhého kola neprobojoval. A koho na cestě do Elysejského paláce podpoří místo něj, zatím netuší.

„Nemůžeme volit Národní frontu. Pocházím ze čtvrté generace imigrantů, kteří přišli do Francie. V prvním kole jsem volila Mélenchona, teď dám hlas Macronovi. Hlavně nevolit Národní frontu,“ říká rozhodně asi čtyřicetiletá žena, která se pomalými kroky loudá za skandujícím davem. Na hlavě červený klobouček v barvě odborů, na hrudi připnutý odznak a v ruce letáky.

720p 480p 360p 240p
Francouzi vyšli v Lille do ulic. Demonstrují na svátek práce.

Svátek práce je ve Francii každoroční pobídkou proto, aby odbory a pracující vyrazili do ulic. Letošní “první máj” má ale své specifikum. V kalendáři vyšel přesně mezi dvě kola ostře sledovaných prezidentských voleb. A po výsledcích toho prvního je jasné, že zejména levicově smýšlející voliči stojí před těžkou volbou. Extrémní pravici v podobě Marine Le Penové chtějí říct jasné ne, jenže srdce je netáhne ani na stranu centristy a liberála Emmanuela Macrona. Odboráři varují před tím, že pokud se Macron probojuje do Elysejského paláce, zruší systém ochrany práv pracovníků a další výdobytky francouzského sociálního systému.

„Ještě nevím, jestli půjdu k volbám. Nemám chuť volit ani jednoho z kandidátů. Le Penová je pro sociální hnutí nebezpečnější, Macron není tak agresivní, ale nevím. Je to hodně těžká volba,“ zamýšlí se mladá dívka s dredy na hlavě, která v rukou svírá transparent se jménem levicového radikála Jeana-Luca Mélenchona, který v prvním kole volby skončil na čtvrtém místě za kandidátem konzervativců Francoisem Fillonem.

1080p 720p 480p 360p 240p
Odbory svolaly Francouze do ulic. Vyšli i v severofrancouzském Lille.

Přestože Marine Le Penová i Emmanuel Macron sami sebe staví do role “revolucionářů” a vyvrhelů společnosti, kteří nemají nic společného se zažitými pořádky, okoukanými politiky a nenáviděnými elitami, nemluví podle ní úplnou pravdu. „Macron představuje politickou kontinuitu. Má mnoho přátel mezi lidmi, kteří byli u moci. Sám byl navíc součástí Hollandovy vlády,“ připomíná Macronovo působení v čele ministerstva hospodářství dívka, která pochází z jihofrancouzského Montpellieru a v průmyslovém Lille žije teprve několik měsíců. Mnoho Francouzů vítěz prvního kola také rozčílil, když vyšlo najevo, že postup do prezidentského finále oslavoval ve společnosti nejvybranější pařížské smetánky a choval se u toho, jako by už byl budoucí hlava státu.

Průmyslové město Lille, které se nachází v jedné z nejvíce osídlených částí Evropy, dlouhou dobu platilo za baštu Socialistické strany. To se ale v poslední době změnilo. Kandidát levice na příštího prezidenta Benoit Hamon tu v prvním kole naprosto propadl a přenechal vítězství charismatickému Mélenchonovi, který oslovuje tradiční komunistické voliče. Venkov zase silně podpořil kandidátku extrémní pravice Le Penovou. „Je tu vidět rozdíl mezi městy a venkovem, malými vesničkami. Je to podobné jako na jihu Francie, kde vesnice jasně volily Le Penovou. Lidé se tam nikdy nesetkali s cizinci, a přesto - nebo právě proto - jim více nahánějí strach, a proto slyší na volání Le Penové po francouzské identitě. Le Penová se navíc ve své kampani na venkov velmi soustředí a objíždí ho,” nabízí možné vysvětlení demonstrantka s dredy.

"Výhra Le Penové? Konec Francie, jak ji známe."

Čtyřicátník ve žluté organizátorské vestě, který rozdává letáky, se s novináři příliš bavit nechce. Jen v krátkosti zdůrazňuje, že volit Le Penovou nebude, a hned na to zase mizí v davu. Ten se mezitím pozvolna přesunul do centra města a spolu s hudbou se z něj ozývá volání po zkrácení pracovní doby na třicet dva hodin týdně, odchod do důchodu v šedesáti letech nebo zdravotní péče pro všechny na základě jejich potřeb. I přes přetrvávající výjimečný stav kvůli zvýšenému riziku teroristických útoků, který platí po celé Francii, na pochodující demonstranty zpovzdálí dohlíží pouze jedno policejní auto.

1080p 720p 480p 360p 240p
Odbory svolaly Francouze do ulic. Vyšli i v severofrancouzském Lille.

„Už v prvním kole jsme volili Macrona,“ shodují se dva padesátiletí muži, kteří nejdou v průvodu, ale raději postávají kousek dál a pozorují situaci. Shodují se, že nejdůležitější ze všeho je vymezit se proti kandidátce krajní pravice Le Penové, která dlouhodobě volá po zastavení imigrace a uzavření vnějších hranic EU. V minulosti také navrhla, aby Francie opustila eurozónu a odešla z Evropské unie. „Pokud vyhraje Le Penová, tak to bude konec Francie, jak ji známe,” dodává muž s kostkovanou šálou kolem krku.

Druhé kolo francouzských prezidentských voleb proběhne příští neděli 7. května. Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění Opinionway, Emmanuel Macron porazí Marine Le Penovou poměrem 61 % ku 39 % hlasů.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744