„Salam alejkum, zvedněte zadky a pojďte volit!“ Navzdory výzvám je ale účast na předměstí Marseille nízká | info.cz

Články odjinud

„Salam alejkum, zvedněte zadky a pojďte volit!“ Navzdory výzvám je ale účast na předměstí Marseille nízká

„Salam alejkum, zvedněte zadky a pojďte volit, je to fakt důležitý!“ volá do mikrofonu na sídlišti Busserine na okraji Marseille devatenáctiletý Chadali. Aby nalákal sousedy k urnám, spolu s vrstevníky uspořádal na ulici pohoštění s hudbou. Jde jim o hodně. Zvýšit volební účast ve čtvrti, kde často volí jen každý druhý. Vysoká neúčast například v posledních volbách pomohla do křesla starostovi z Národní Fronty Stéphanu Ravierovi. Pokud bude Chadaliho tým úspěšný, může vyhrát celostátní soutěž Challenge Citoyen, která probíhá ve francouzských okrscích s největším procentem nevoličů. Motivace: finanční odměna a koncert vybraného hudebního interpreta přímo ve čtvrti.

Čtyřicítka místních mezi 16 a 22 lety se v rámci projektu schází jednou týdně už od září. Oficiálně je nikdo nevede, občas jim vypomáhají lidí z místního sociálního centra nebo učitelé. Skupinu dali dohromady kamarádi z dětství a postupně se na ni nabalili další známí. Během podzimu uspořádali několik sousedských akcí, kam se snažili nalákat lidi a mluvit s nimi o volbách. ,,Problém jsou hlavně mladí lidé, vůbec nevidí důvod, proč by měli jít volit, nejčastější argument je znechucení politikou,” říká účastník Challenge Citoyen Mohamed. ,,Snažíme se jim vysvětlit, že pokud nepůjdou, zvítězí hlasy starších lidí, kteří mají úplně jiné zájmy než my. Tentokrát navíc nic není rozhodnuto. Každý hlas se počítá.”

Kromě veřejných akcí se několikrát vydali po dvojicích přesvědčovat přímo od dveří ke dveřím: ,,Máme zakázáno říkat, koho mají lidé volit, jen je motivovat, aby vůbec šli a uvědomili si svoji zodpovědnost. Jednou nám otevřel takovej starej děda, uplně nahej, to bylo asi jedinkrát, kdy jsme neměli sílu na další slova,” směje se prvovolička Sarah. Mohamed naráží i na další problém. ,,Spousta lidí v našem věku si tu vydělává prodejem drog, ty vůbec nemá cenu přesvědčovat, je jim všechno úplně jedno, navíc se nad nás povyšují, že mají víc peněz než my, tak jsme se na ně vykašlali. Musíme pracovat s lidmi, kteří mají aspoň nějakou vůli.” Z toho, co slyšeli, má podle nich nejvíc šancí Jean-Luc Mélenchon nebo Emmanuel Macron.

Těžko říct, zda díky Challenge Citoyen, nicméně u nedaleké volební místnosti je celkem živo. Organizátoři si pochvalují, že chodí víc lidí, než dřív. Na sídlišti bydlí asi pět tisíc lidí. Kolem jedenácté hodiny jich odvolilo dvě stě. Zatím starší, mladí se prý ještě probudí. Jména Macron a Mélenchon zaznívají i tady nejčastěji. Tedy u lidí, kteří jsou ochotni se svěřit se svoji volbou... Tři fotbalisti jsou pro ,,Jean-Luca”: ,,Ani nedokážu říct proč, líbí se mi, jak mluví a zdá se mi jako dobrá volba proti pravicovému extremismu,” říká jeden z nich. Starší žena v tradičním oděvu z Komorských ostrovů se rozhodovala při televizních debatách: ,,Neumím zase tak dobře francouzsky, takže jsem všemu nerozuměla, ale byl tam jeden mladej, co se mi líbil, zdálo se mi, že by mohl mít rád všechny, bez rozdílu barvy pleti.” V hádankách mluví i čtyři další voliči: ,,Když máte krabici na čtyři kostky, pátá už se tam prostě nevejde. To není o rasismu. Ale my tady nemáme práci pro všechny. Podle toho jsme se rozhodli.”

Po jedenácté přijíždí volit starosta Ravier. S voliči se nezdraví, odvolí téměř bez povšimnutí. „Víš, kdo to byl?“ strká jeden z organizátorů voleb, Ahmed, do druhého. Neví. Většina obyvatel starostu nikdy neviděla, mezi místní nechodí. Ve čtvrti prý podporuje hlavně programy pro seniory. ,,Na tom by nebylo nic špatného, ale kupuje si tak jejich hlasy, a tím, že pro mladé nedělá nic, akorát vytváří napětí a budoucnosti moc nepomůže,” říká Ahmed.

Challenge Citoyen vyvrcholí spolu s uzavřením volebních místností v osm hodin večer. Chadali a jeho kamarádi se snaží o maximum až do konce. Od rána posílají SMSky na kontakty, co získali během akcí. Na auta i projíždějící autobusy mávají voličskými průkazy. A na ulici odchytávají každého a snaží se ho přesvědčit, že volit musí právě teď.

To samé dnes dělá další třicítka týmů po celé Francii. Iniciativa vznikla ve Štrasburku, ve čtvrti Neuhof, kde v prvním kole regionálních voleb 2015 nepřišlo volit 80 % voličů. Asociace, která stojí za vznikem Challenge Citoyen, zaplatí týmu, kterému se podaří co nejvíc snížit procento nevoličů, koncert přímo ve čtvrti. V místech, kde kulturní vyžití často znamená jedna občasná aktivita jednoho sociálního centra, je tato výhra velká motivace. Po volbě nového prezidenta tak čeká účastníky Challenge Citoyen ještě o něco příjemnější volba - koho by v případě výhry pozvali na koncert. ,,I když nevyhrajeme, chceme dělat něco i dál, ještě nevíme co, možná nějaké menší akce pro děti, musíme i dál přesvědčovat okolí, že budoucnost je jenom na nás,” uzavírá Sarah.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud