Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajemství úspěchu protiimigrační AfD? Miliony nespokojených brala napříč celým spektrem

Tajemství úspěchu protiimigrační AfD? Miliony nespokojených brala napříč celým spektrem

Nesporný úspěch krajně pravicové protiimigrační strany Alternativa pro Německo v nedělních parlamentních volbách dělá ostatním politikům vrásky na čele. Partaj se dostala do parlamentu poprvé a to rovnou jako třetí nejsilnější, první odhady jí připisovaly 13 procent hlasů. Kde se vzaly? Na to odpovídá povolební analýza ARD.

Úspěch Alternativy pro Německo boří zažitá pravidla německých parlamentních voleb a lídrům předních stran vystavuje brutální vysvědčení, ze kterého upřímně nejsou nadšení. I když se zhruba 33 procent pro CDU/CSU nebo 20 pro sociální demokracii může na první dobrou zdát jako slušný zisk, při pohledu na historii hlasování ve spolkové republice je to bezmála katastrofa. Výsledky obou stran jsou v podstatě nejhorší, co kdy byly.

Na vině je právě „divoký“ faktor letošních voleb. Populistická AfD, která na prvoplánové sliby a otevřený odpor k islámu a uprchlíkům nachytala zástupy nespokojených na všech stranách. Čísla, která vycházejí z analýzy ARD, jsou nekompromisní. Alternativa obrala další strany o voliče následujícím způsobem, konkrétně v případě Merkelové to je víc než milion hlasů:

Mimochodem, zatímco Alternativa brala, CDU/CSU utíkali voliči na všechny strany a unie sama nedokázala přetáhnout nové stoupence žádnému z konkurenčních uskupení.

ARD uvádí, že jen necelá třetina voličů byla nabídkou Alternativy pro Německo přesvědčená. 60 procent respondentů uvedlo, že jejich volba je důsledkem zklamání z ostatních partají a protestem. Sama Merkelová to dobře ví a jde z voleb tak trochu s odřenýma ušima. Přiznala, že chtěla s CDU lepší výsledek, ale že alespoň dosáhla svého. Věří, že „dobrou politikou“ přetáhne nespokojené voliče zpět.

Dlužno podotknout, že to Merkelová nemusí mít jednoduché. Volby potvrdily, že téma migrace a postoj kancléřky k němu mezi Němci stále rezonují. I když se šéfka německé vlády do jisté míry vyrovnala s propad popularity, miliony voličů jí přesto daly svým odlivem jasně najevo, že nepromíjejí. Pro AfD je to skvělá živná půda i do budoucna, stačí populismem a přehnanými hrozbami dál utužovat v lidech nejistotu a obavy.

Příchod první populistické pravicové strany do parlamentu je každopádně velkou neznámou. Krajní pravice tam bude mít zastoupení poprvé od druhé světové války a povzbuzená náhlým úspěchem slibuje, že sehraje roli aktivní opozice. „Mají ve své straně lidi, kteří jsou silně problematičtí, jsou rasističtí k uprchlíkům. Bojím se, co v parlamentu udělají, nikdo neví, co to bude, protože ohledně řady věci jsou nevyzpytatelní,“ vypočítává pro INFO.CZ jedna z mladých stoupenkyň Angely Merkelové Suzzane. Na jakékoli koaliční angažmá AfD nepomýšlí – dobře si uvědomuje, že s ní nikdo ani náznakem nechce do vlády jít. Tím spíš může chaoticky pálit ostrými z opozičních lavic.

Nezájem ostatních stran o spolupráci s AfD je mimořádně silný i přesto, že se před vítěznou kancléřkou Merkelovou momentálně jeví jako jediná reálná možnost takzvaná koalice Jamajka s FDP a Zelenými. A sami aktéři tohoto nevyzkoušeného spojenectví varují, že dohodě budou předcházet složitá jednání. Motivací budiž vědomí, že úměrně k délce těchto rozhovorů bude růst i nejistota – politická i ekonomická.

„Pokud by tento odklon voličských preferencí vstříc nesystémovým stranám typu AfD do budoucna pokračoval a sílil, mohly by se trhy postupem času dočkat i od vůdčích německých politiků zpochybňování současné podoby eurozóny a Evropské unie. To trhy pochopitelně vítat nebudou,“ vysvětluje to hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Jinými slovy: Angela Merkelová ustála zase jednu bitvu. Oponenta, kterého ještě nijak moc nezná a který těží přímo z jejích nezdarů, se ale ani náznakem nezbavila.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1