Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ten třetí. Pravicová Alternativa pro Německo slaví historický úspěch, vládnout ale nebude

Ten třetí. Pravicová Alternativa pro Německo slaví historický úspěch, vládnout ale nebude

Poprvé od konce druhé světové války zasedne v německém parlamentu krajní pravice. Alternativa pro Německo získala podle prvních odhadů v nedělních parlamentních volbách kolem 13 % hlasů a v jejím štábu zavládlo nadšení. O to menší radost panovala na konto výsledku protiimigrační partaje v dalších stranách. AfD sice dosáhla na historický milník, ovšem její koaliční potenciál je nulový – do vlády s ní nikdo nepůjce.

AfD s koncem voleb ovládlo nefalšované nadšení. Ve štábu strany, která byla dlouho dopředu považovaná za černou ovci volebního klání, se už půl hodiny před koncem hlasování tísnili novináři. Lídři partaje nešetřili superlativy. „Německo zažilo zemětřesení jako ještě nikdy. Pojďme do toho,“ burcovala příznivce Frauke Petry.

„Poženeme je a vezmeme si svou zemi zpátky,“ řekl jeden z volebních lídrů strany Alexander Gauland.

Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která se podle odhadů stala třetí nejsilnější stranou v Německu, chce být konstruktivní opoziční silou. Sama si je dobře vědoma, že spolupracovat s ní nikdo nechce. Úspěch AfD je políčkem do tváře mainstreamových stran, kterým Alternativa přetáhla nespokojené voliče.

V Berlíně se koná proti Alternativě pro Německo demonstrace. Na protest několika stovek odpůrců protiimigrační AfD dohlíží policejní těžkooděnci. Protestuje se i ve Frankfurtu nad Mohanem. Demonstranti tam nesli transparent s nápisem "Celý Frankfurt nenávidí AfD!!!" Evropský židovský kongres se zase obrátil na středové německé strany s výzvou, aby s AfD nevytvářely společnou koalici.

Na východě Německa je radikální partaj vymezující se proti uprchlíkům a islámu rovnou druhou nejsilnější. Agentura Infratest dimap uvedla, že tam stejně jako ve východní části Berlína získala AfD 21,5 procenta hlasů, zatímco kancléřčina konzervativní unie CDU/CSU 26,5 procenta, Levice 16,5 procenta a sociální demokracie SPD 14,5 procenta. Liberálům z FDP agentura přisoudila osm procent a Zeleným šest procent.

Odlišné chování voličů na východě Německa dříve v rozhovoru pro INFO.CZ popisovala i česko-německá novinářka Sarah Borufka: „Na východě je vnímání migrantů určitě jiné, jsou tam více diskriminovaní. Stačí se podívat na nízký počet cizinců. Ta města, kde se nejvíc protestovalo proti azylovým centrum, tak měla často jen 0,2 procenta cizinců mezi svými obyvateli, je to hodně v okolí Drážďan například. Tam lidi křičeli na uprchlíky hned když přijeli, když opouštěli autobus. Myslím, že na západě Německa se to odehrává výrazně méně.“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744