Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Vlk v rouše beránčím.“ Radikální AfD pomýšlí na třetí příčku ve volbách, už kolem ní krouží tajné služby

„Vlk v rouše beránčím.“ Radikální AfD pomýšlí na třetí příčku ve volbách, už kolem ní krouží tajné služby

Německá kontrarozvědka sleduje členy protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD), aby zjistila, zda na sebe moc ve straně nestrhávají extremisté s protiústavními cíli. Serveru t-online.de to řekl německý ministr vnitra Thomas de Maiziére. AfD, která je podle ministra „vlkem v rouše beránčím“, se podle průzkumů veřejného mínění dostane po nedělních volbách do Spolkového sněmu. Některé ankety jí dokonce přisuzují třetí příčku.

Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), který má v Německu funkci civilní kontrarozvědky, se podle ministra vnitra zabývá tím, zda „na sebe moc ve straně nestrhávají pravicoví extremisté a zda na stranu mají vliv“. Stranu jako takovou podle něj ale BfV nesleduje. „Celkově není strana AfD extremistická, takže ji úřad na ochranu ústavy jako celek sledovat nemůže,“ zdůraznil de Maiziére. Stranu nelze nechat sledovat kontrarozvědkou jen proto, že se vám nelíbí její politické názory, dodal.

V současnosti podle ministra BfV zaznamenává všechny extremistické výroky z řad členů AfD, mimo jiné ze sociálních sítí, a vyhodnocuje je.

Obavy z toho, že po nedělních volbách v parlamentu usedne pravicově populistická AfD, dnes vyjádřila mimo jiné Ústřední rada Židů v Německu. Podle jejího předseda Josefa Schustera je možné, že se strana v budoucnu obrátí i proti Židům. „Je to strana, která brojí proti menšinám,“ uvedl. V současnosti jsou touto menšinou muslimové, ale to se může změnit, dodal Schuster.

Znepokojení ze „vzteku a nenávisti“, které lze v současnosti pozorovat v ulicích především východní části Německa, dnes vyjádřil také předseda Spolkové centrály pro politické vzdělávání Thomas Krüger. „Můžeme jen doufat, že nebudeme ve volební den nepříjemně překvapeni,“ řekl.

Podle ředitele agentury pro výzkum veřejného mínění Forsa Manfreda Güllnera není nutné mít přehnané obavy, protože se AfD po vstupu do parlamentu velmi rychle sama rozhádá. „AfD se rozloží, protože tomu tak u sektářských skupin z pravého okraje politického spektra zatím vždycky bylo,“ řekl listu Neue Osnabrücker Zeitung. Nebezpečí pro demokracii ze vstupu AfD do Spolkového sněmu podle něj neplyne. „Je to neradostné, ale není to žádná katastrofa,“ uvedl. Němci jako celek jsou podle něj totiž zapřisáhlí demokraté.

Vše o volbách v Německu čtěte zde.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744