Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volba „mezi morem a cholerou", říkají voliči krajní levice. Le Penová je láme na svou stranu

Volba „mezi morem a cholerou", říkají voliči krajní levice. Le Penová je láme na svou stranu

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová, která kandiduje na hlavu státu, dnes vyzvala voliče radikální levice, aby "zatarasili" cestu k prezidentské funkci jejímu centristickému soupeři Emmanuelu Macronovi. Oba politici se střetnou v rozhodujícím druhém kole voleb 7. května. Le Penovou dnes podpořil neúspěšný kandidát z prvního kola Nicolas Dupont-Aignan.

V úvodním kole volilo kandidáta radikální levice Jeana-Luka Mélenchona přes 19 procent zúčastněných voličů. Mélenchon odmítl dát svým stoupencům doporučení koho volit a valná část z nich se patrně druhého kola hlasování vůbec nezúčastní. Podle agentury AFP si odmítají vybrat „mezi morem a cholerou". Zatímco Le Penová je pro mnohé z nich extrémně pravicová, Macron je prý zase extrémně liberální.

Le Penová se snaží Mélenchonovy příznivce nalákat na to, co je v jejím a co bylo v jeho programu více méně společné: zejména ochranářská opatření před příliš otevřenou Evropskou unií.

„Obracím se na voliče hnutí Nepodrobené Francie, abych jim řekla, že dneska je nutné zablokovat Emmanuela Macrona," prohlásila Le Penová v dnes zveřejněném videoposelství s tím, že Macronův projekt je přesným opakem toho, pro co hlasovali oni v prvním kole.

Le Penová připustila, že s Mélenchonem má i rozpory, ale dodala, že nyní musejí jít rozepře stranou a že je možné o tom, co mají ve svých cílech rámcově společné, po volbách jednat.

Někteří činitelé Mélenchonova hnutí se ale nechali slyšet, že na pábení Le Penové se nenechají nalákat. Jeden z nich zdůraznil, že jedním ze znaků „nepodrobených" je odmítání fašismu.

Le Penovou dnes oficiálně podpořil nacionalista Dupont-Aignan, který v prvním kole získal 4,7 procenta hlasů. Ve francouzských médiích podle agentury Reuters uvedl, že s šéfkou Národní fronty podepsal dohodu o budoucí vládě. Dodal, že Le Penová pro něj "není příliš krajně pravicová".

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744