Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ani úřednická vláda, ani předčasné volby. Vládní krize spěje k patové situaci

Ani úřednická vláda, ani předčasné volby. Vládní krize spěje k patové situaci
 

Demise avizovaná premiérem Bohuslavem Sobotkou zřejmě větší a rychlé změny na tuzemské politické scéně nepřinese. Dosavadní jednání a stanoviska koaličních politiků naznačují, že odmítají vznik úřednické vlády i předčasné volby. Pravděpodobné se tak jeví pokračování stávajícího kabinetu v demisi a s personální obměnou. Potvrzuje to i prohlášení vicepremiéra Pavla Bělobrádka, který odpoledne jednal s prezidentem Milošem Zemanem. Háček je v tom, že ČSSD další společné vládnutí podmiňuje odchodem Andreje Babiše a ten se zatím nikam nechystá.

Šéf koaličních lidovců se se Zemanem shodl, že nechtějí vznik úřednické vlády ani vypsání předčasných voleb. Vicepremiér by si také přál co nejrychlejší podání demise vlády, aby se současná situace mohla rychle vyřešit.

Nechává to ale na premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), který se sejde se Zemanem později odpoledne. Sobotka demisi oproti očekávání ještě nepodá, u Zemana chce mluvit o dalším postupu sociální demokracie, majetku Andreje Babiše a hodlá si říct o termín, kdy teprve demisi podá. Očekává se, že to bude v druhé polovině května po návratu Zemana a některých ministrů z Číny.

Bělobrádek nechtěl spekulovat o tom, kdo by se měl stát novým premiérem. Podle něj se ani nedá vyloučit to, že by nová vláda byla bez Sobotky i bez vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO). ČSSD na odchodu Babiše trvá, ministři za hnutí ANO ho naopak podporují a on sám odmítá kabinet opustit.

Zeman podle Bělobrádka neřekl, že tuto variantu – tedy vládu bez Babiše a Sobotky - podporuje. Sám Sobotka by v takovém případě údajně preferoval za premiéra ministra vnitra Chovance nebo zahraničí Zaorálka.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek