Články odjinud

Babiš bude nejstarším premiérem v historii samostatné České republiky. Dosud to byl Fischer

Babiš bude nejstarším premiérem v historii samostatné České republiky. Dosud to byl Fischer

Babiš, který v září oslavil 63. narozeniny, se stane nejstarším premiérem v historii samostatné ČR. Dosud tento primát patřil předsedovi úřednické vlády z let 2009 až 2010 Janu Fischerovi, kterému bylo v době jmenování do funkce 58 let a tři měsíce. Naopak jako nejmladší se stal v červenci 2004 premiérem Stanislav Gross (ČSSD), kterému bylo 34 let a devět měsíců. Dosluhující Bohuslav Sobotka se stal předsedou vlády ve věku 42 let a tři měsíce. Průměrný věk, kdy čeští premiéři nastoupili do funkce (Václav Klaus i Mirek Topolánek jsou počítání dvakrát), zůstává i se započtením Babiše na 50 letech.

 Jen dva politici se stali premiéry dvakrát. Prvním byl Klaus (ODS), jenž byl ministerským předsedou poprvé jmenován v červenci 1992 a podruhé o čtyři roky později. Druhým dvojnásobným premiérem byl Topolánek, jmenovaný do čela kabinetu v srpnu 2006 a v listopadu 2006.

Nejdéle vládl Václav Klaus, který byl premiérem pět a půl roku. Necelé čtyři roky pak strávili v čele vlády Miloš Zeman a končící Bohuslav Sobotka. Naopak nejkratší dobu byl předsedou vlády Jiří Rusnok (sedm měsíců a čtyři dny), jen o den více strávil v premiérské funkci Josef Tošovský. Mezi třemi premiéry vlád, označovaných za úřednické, vládl nejdéle Jan Fischer (rok a čtvrt).

Z 11 politiků, kteří dosud vedli vládu ČR, bylo pět z ČSSD, tři z ODS a tři nestraníci. Andrej Babiš se trak stane první premiérem, který bude členem jiné strany než občanských nebo sociálních demokratů.

Šest z 11 dosavadních českých premiérů mělo ekonomické vzdělání, které všichni získali na pražské Vysoké škole ekonomické (Klaus, Tošovský, Miloš Zeman, Jiří Paroubek, Fischer, Rusnok). Ekonomické vzdělání má i Babiš, který absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě. Vladimír Špidla je vystudovaný historik, Gross absolvoval už jako činný politik práva, Topolánek je původně strojní inženýr, Petr Nečas absolvoval fyziku na brněnské univerzitě. Sobotka vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud