Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš jde Zemanovi představit složení nové vlády. Jak by měl kabinet vypadat?

Babiš jde Zemanovi představit složení nové vlády. Jak by měl kabinet vypadat?

Šéf hnutí ANO jde odpoledne na Pražský hrad seznámit prezidenta Miloše Zemana s podobou chystané menšinové vlády, která má být doplněná o nestraníky. Konkrétní jména Babiš před médii tají a potvrdil jen, že kromě Ivana Pilného by dosavadní ministři hnutí ANO měli ve vládě zůstat. Podívejte se, kdo by podle dosavadních informací měl jednotlivé resorty vést.

Ministerstvo zahraničních věcí

Jako o možném kandidátovi na post ministra zahraničních věcí, kterým byl v minulé vládě Lubomír Zaorálek z ČSSD, se spekuluje o dosavadním ministru obrany Martinu Stropnickém. Právě on je totiž mezi jmény, která by měla podle prohlášení Babiše pokračovat i v nové vládě. Podle dřívějších informací serveru Reflex.cz však Stropnický míří na úplně jinou pozici, a to na post šéfa Stálého zastoupení ČR při NATO. Zda bude součástí nového kabinetu, je tak prozatím ve hvězdách.

Ministerstvo spravedlnosti

Kdo by na rozdíl od Stropnického měl zůstat v čele svého dosavadního resortu, je člen hnutí ANO Robert Pelikán. Ministrem spravedlnosti je od roku 2015, kdy v čele rezortu nahradil Helenu Válkovou. Jedna změna na ministerstvu spravedlnosti by se ale přeci jen mohla udát – jak hnutí ANO avizovalo už ve svém volebním programu, Pelikánův resort by měl dostat na starost i agendu ministerstva pro legislativu a lidská práva, které v Sobotkově vládě vedl Jan Chvojka. Proti Babišově plánu ministerstvo zrušit se však staví nevládní organizace, jako Český helsinský výbor, Lumos nebo Česká ženská lobby.

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Nad budoucím vedením ministerstva průmyslu stále visí otazníky. Andrej Babiš chtěl údajně rezort nabídnout ministru životního prostředí Richardu Brabcovi, ten ale stejně jako šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček nabídku odmítl. Jako o horkém kandidátovi se v posledních dnech hovoří o Tomáši Hünerovi, který se celou svou profesní kariéru pohybuje v oblasti energetiky a průmyslu. Od roku 2006 do roku 2011 byl na ministerstvu průmyslu náměstkem a působil například také v ČEZ. V současnosti pracuje ve společnosti Siemens Česká republika. Hovoří se však také o poslanci Pavlu Pustějovskému.

Ministerstvo financí

S napětím se očekává, komu dá Andrej Babiš na povel ministerstvo financí – resort, který sám vedl, musel ho ale předat Ivanu Pilnému. Ten už rezort vést nechce, Babiš tak musel začít hledat náhradníka. Zpočátku se spekulovalo o Janu Švejnarovi, který se s Babišem sešel ihned po volbách. Dnes už se však skloňuje především jméno současné náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, kterou chtěl šéf ANO do čela resortu dosadit už v květnu, kdy za sebe hledal náhradu. Sobotka však tehdy Schillerovou označil za prodlouženou rukou Babiše a do čela ministerstva financí ji jmenovat odmítl.

Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová neuspěla jako nástupkyně vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) ve vláděNáměstkyně ministra financí Alena Schillerová neuspěla jako nástupkyně vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) ve vláděautor: ČTK,

Ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra, které doposud vedl sociální demokrat Milan Chovanec a kam spadá i činnost policie, je pro Andreje Babiše velmi důležitým resortem. Kdo by se ale do jeho čela měl postavit, zatím není vůbec jasné. Spekuluje se ale o řediteli Vojenského zpravodajství Janu Berounovi nebo hejtmance Karlovarského kraje Janě Vildumetzové.

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Mezi rezorty, jejichž vedení je zatím v mlze, patří i ministerstvo práce a sociálních věcí, které v Sobotkově vládě vedla Michaela Marksová z ČSSD. Hovoří se přitom o dvou jménech – bývalé šéfce Úřadu práce ČR Marii Bílkové a středočeské radní pro zdravotnictví Jaroslavě Němcové.

Ministerstvo zemědělství

O více kandidátech se mluví také v souvislosti s postem ministra zemědělství, který v Sobotkově vládě zastával lidovec Marian Jurečka. V rozhovoru pro Českou televizi Babiš oznámil, že novým ministrem by mohl být prezident Agrární komory Miroslav Toman, který byl už členem úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Hovoří se však i o poslanci Karlu Turečkovi.

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví opouští sociální demokrat Miloslav Ludvík, který rezort vede od prosince 2016. Jeho nástupcem by mohl být Babišův někdejší poradce Adam Vojtěch, který se po volbách stal poslancem zvoleným za hnutí ANO.

Ministerstvo životního prostředí

Stejně jako u ministerstva spravedlnosti by se neměl změnit ani šéf ministerstva životního prostředí. Tím by měl být Richard Brabec, který rezort vede od roku 2014 a vyjádřil záměr ve funkci pokračovat.

Ministerstvo dopravy

Beze změny by mělo zůstat i vedení ministerstva dopravy, které by měl nadále řídit Dan Ťok, který do funkce nastoupil v prosinci 2014, kdy vystřídal Antonína Prachaře.

Ministerstvo pro místní rozvoj

Změny by se naopak mělo dočkat ministerstvo pro místní rozvoj, které doposud vedla Karla Šlechtová z hnutí ANO. Její nástupkyní by se mohla stát bývalá královéhradecká kandidátka na hejtmanku a poslankyně za ANO Klára Dostálová.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Miloše Zemana najdete zde>>>

Ministerstvo obrany

Karla Šlechtová by se podle dosavadních informací měla z ministerstva pro místní rozvoj přemístit do čela ministerstva obrany, které vedl její stranický kolega Martin Stropnický.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Otazníky dlouhou dobu visely nad ministerstvem školství, které opouští náhradník za Kateřinu Valachovou Stanislav Štěch. Babiš nabídl místo rektorovi Masarykovy univerzit v Brně Mikuláši Bekovi, ten ale nabídku odmítnul. Společně s dalšími rektory vysokých škol pak na místo zřejmě navrhnul současného náměstka ministra pro vysoké školství Roberta Plagu, který se jeví jako nejpravděpodobnější kandidát.

Ministerstvo kultury

Dlouhou dobu se spekulovalo také o náhradníkovi za Daniela Hermana, který v Sobotkově vládě řídil ministerstvo kultury. Babiš chtěl do čela rezortu postavit rektora brněnské JAMU Ivo Medka, který ale nabídku odmítl údajně z osobních, rodinných i profesních důvodů. Horkým kandidátem tak je muzikolog a hudební manažer Ilja Šmíd.

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek