Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš lhal a podvedl své voliče. Spolupráce s SPD a KSČM může pokračovat, tvrdí europoslanci

Babiš lhal a podvedl své voliče. Spolupráce s SPD a KSČM může pokračovat, tvrdí europoslanci

Může se z hlasovací většiny stát koaliční většina? I přesto, že komunisté a Okamurova SPD trvají na tom, že vznikající menšinový kabinet Andreje Babiše nepodpoří, podle opozice a některých komentátorů na půdě Poslanecké sněmovny vzniká aliance složená z hnutí ANO, SPD a KSČM. Myslí si to i čeští europoslanci? Co to může znamenat pro obraz Česka v zahraničí? INFO.CZ se zeptalo některých z nich.

„Pan Babiš manévruje, jak může. A jak je vidět, tak minimálně na sněmovní úrovni mu to funguje,“ domnívá si europoslanec Jan Zahradil (ODS). Naráží tak na aktuální situaci v Poslanecké sněmovně, kde v posledních dnech probíhá obsazování výborů, volba jejich vedení a vedení celé komory. Podle opozice a celé řady komentátorů tu bylo při hlasování jasně vidět, že tu vzniká aliance mezi hnutím ANO, komunisty a SPD Tomia Okamury.

„Co se stane při vyslovování důvěry vládě, to ještě uvidíme, nepředbíhal bych. Může to vypadat ještě úplně jinak,“ pokračuje Zahradil.

Jeho kolega v Evropském parlamentu Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL je ve svých výrocích ostřejší. „Je to pouze ukázka toho, kdo před volbami říkal, že nikdy nepůjde s KSČM a xenofobní stranou SPD, a nyní s nimi začíná vládnout,“ řekl redakci. „Pan Babiš v tomto lhal a podvedl své voliče, kteří mu to spočítají. Myslím si, že tohle je první, ale zásadní chyba Andreje Babiše. Pokud si myslí, že mu něco takového projde, tak je na omylu,“ dodal.

Babiš je podle Zdechovského pragmatik a jako bývalý podnikatel si spočítal, že pokud někde leží hlasy, které mu pomůžou k tomu stát se premiérem, tak toho využije. „Andrej Babiš k tomu dospěl. Řekl si, že je to jednoduché a vychází to,“ myslí si Zdechovský.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Určité obavy z toho, že by spekulovaná rýsující se spolupráce při ustavování sněmovny mohla přerůst v podporu menšinovému kabinetu nebo přímou účast ve vládě má i europoslanec Petr Ježek, který byl do Evropského parlamentu v roce 2014 zvolen na kandidátce hnutí ANO. Nedávno založil vlastní názorovou platformu, která má vystupovat proti extremistickým a protievropským názorům a hlavně proti prezidentu Miloši Zemanovi.

Pokud by se to stalo, utrpěl by obraz České republiky v zahraničí, upozorňuje Ježek. „Nereformovaní komunisté a nevyzpytatelní extrémisté držící vládu by ale byli především náš vlastní problém. A pokud bychom si něco takového vytvořili, mimo jiné by to znamenalo, že jsme vůbec nepochopili historii střední Evropy. A že se vracíme zpět proti proudu dějin a zároveň se uzavíráme do sebe,“ napsal redakci. „Poslední, co bych chtěl v této zemi vidět, jsou komunisté a extrémisté na koni. Vratkost takové vlády a související provozní jevy bych pak viděl už jako méně podstatný problém,“ dodal.

„Všechny zmíněné strany jednají zcela logicky ve svém zájmu. Pro každou z nich je toto spojení výhodné,“ myslí si europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). „Zda tato spolupráce skončí ustavením orgánů sněmovny, nebo bude pokračovat tichou podporou menšinové vlády ANO, se brzy dozvíme,“ doplnila.

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek