Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš může skončit jako poražený vítěz Paroubek, Zeman měří dvojím metrem

Žádost vyšetřovatelů o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo, o které bude sněmovna rozhodovat v září, může v čase před volbami i po nich zásadně ovlivnit strategie jednotlivých aktérů. V této souvislosti bude obzvlášť zajímavé sledovat, jak obvinění zapůsobí na koaliční potenciál hnutí ANO. Už dříve jsme přitom na našem webu opakovaně psali, že se Andrej Babiš svou nešikovností dostává do izolovaného postavení. Pokud by ho potkal osud Jiřího Paroubka z roku 2010, který sice dovedl sociální demokraty k volebnímu vítězství, avšak nakonec mu to nebylo nic platné, neboť neměl s kým sestavit funkční většinovou vládu, nepomohla by předsedovi hnutí ANO ani věrnost prezidenta Miloše Zemana, který se již nechal slyšet, že případné obvinění Andreje Babiše pro něj není překážkou k tomu, aby ho – pokud vyhraje volby – pověřil sestavením vlády a jmenoval premiérem. O vítězi voleb v poměrném volebním systému totiž nerozhoduje pouze počet hlasů, ale především schopnost být součástí většiny ve sněmovně. A premiérem nakonec nebude ten, na koho ukáže prezident, nýbrž politik, který kolem sebe tuto většinu sestaví.

„Obviněni Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka související s dotacemi na Čapí hnízdo vyhrotí českou politiku,“ nepochybuje politolog Milan Znoj. Odpovědět na otázku, zda může kauza zahýbat s předvolebními preferencemi, je podle něj ale brzo. „Přesvědčení voliči hnutí ANO se utvrdí v tom, že se staré politické struktury chtějí Babiše zbavit,“ odhaduje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ. Část sympatizantů podle jeho mínění může ale znejistět. „Většina se asi ale přece jenom přikloní k výkladu, že je to podraz na Babiše. Celkově vzato tedy může hnutí ANO i získat,“ uvažuje Znoj.

720p 360p
Čapí hnízdo

Jeho kolega Petr Just se pak pozastavuje nad argumenty Andreje Babiše, který se v reakci na celou kauzu nechal slyšet, že jde o objednávku na jeho osobu, protože nevyhovuje korupčnímu systému. „Nemám podrobné informace o procesním postupu policie, ale z veřejně dostupných informací nic nenasvědčuje, že by aktuální kroky byly nějak nestandardní,“ říká k tomu Just. Podle něj je přitom jasné, že ten, koho se to týká, bude vždy protestovat. „A to i v případě, že by žádost o vydání byla načasována na jindy.“

Také Just si zatím netroufá odhadovat, zda a jak může kauza ovlivnit volby, podle něj bude záležet na navazujících krocích a na tom, co vše se v kauze ještě objeví. „Kdyby žádost poslali do Sněmovny v červnu či červenci, předseda hnutí ANO by říkal, že mu chtějí zkazit svatbu. Kdyby s tím přišli v květnu, obviňoval by je, že se po něm vezou v momentě, kdy se ho Sobotka snaží odvolat z vlády… Myslím, že by si vždycky našel důvod, proč by označil načasování za účelové,“ nepochybuje Just.

Politický komentátor Lukáš Jelínek pak zdůrazňuje, že policejní vyšetřování je přece jenom o poznání silnější káva než politické či mediální kampaně. „Proto může ovlivnit i voliče ANO. Ti jsou ale k Babišovi silně loajální, takže počítám spíš s pomalým a postupným drolením přízně. Nemluvě o tom, že na středočeském příkladu Davida Ratha vidíme, kterak lze některé kauzy ustát i u voleb,“ připomíná Jelínek v rozhovoru pro INFO.CZ. Ovšem podle Znoje je třeba uznat, že Babišovi protivníci mají v krátkém čase před volbami téma a argumenty, že jde nyní o samu naši demokracii. Právě tato okolnost podle něj může způsobit, že se Babiš a hnutí ANO dostanou do izolace.

Totéž si myslí Jelínek. A zdůrazňuje, že pro ANO může být oslabení koaličního potenciálu po volbách vážný problém. „Politici, kteří by s Babišem chtěli jít do koalice, anebo podpořit jeho menšinovou vládu, budou mít ve svých stranách zatraceně hodně práce, aby své kolegy přesvědčili,“ upozorňuje Jelínek. Znoj si pak klade otázku, co bude pro ostatní strany důležitější. „Jelikož hnutí ANO zřejmě vyhraje volby, tak bude otázka, co bude pro ostatní aktéry silnější, zda touha vládnout, nebo touha potrestat Babiše. Myslím si, že zvítězí touha vládnout. Andrej Babiš sice těžko, ale nakonec přece jenom vládu sestaví. Obzvláště když mu bude pomáhat prezident Zeman,“ odhaduje výsledky povolebních tahanic o novou vládu Znoj.

Podobně uvažuje také Just. „Dlouhodobě tvrdím, že po zkušenostech, které máme z pozorování české politické scény za posledních téměř třicet let, je nutno brát s rezervou jakákoli – ať už pozitivní, či častěji spíše negativní - předvolební vymezování se vůči možným budoucím povolebním koaličním partnerům,“ uvedl Just v rozhovoru pro INFO.CZ. Upozorňuje přitom na efekt, o kterém jsme tu na jaře už také psali. Pokud totiž zástupci hnutí ANO nevylučují variantu koalice či jiné podoby spolupráce s komunisty nebo s SPD, nelze vyloučit, že některá ze stran, která se nyní zaklíná principiálním postojem proti hnutí ANO, po volbách otočí. „Mohou do koalice s hnutím ANO vstoupit s odůvodněním, že nechtějí pustit k moci komunisty nebo Okamuru,“ má jasno politolog.

Zde je potřeba učinit jednu důležitou poznámku: jakkoli se to dneska nejeví pravděpodobně, podzimní volební výsledek hnutí ANO může být také pod vlivem kauzy Čapí hnízdo o poznání hubenější, než jsme si ochotni připustit, a tudíž není jisté, zda by Babišovi komunisté a Okamura k většině stačili. Ovlivní to celá řada okolností, kromě volebního zisku hnutí ANO bude klíčový především počet stran, které do sněmovny proniknou a s tím související množství propadlých hlasů. Právě tato okolnost totiž zásadně ovlivní přepočet hlasů na mandáty a tedy také povolební aritmetiku.

I proto je nyní vcelku předčasné zabývat se výroky prezidenta Miloše Zemana, který prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal, že případné obvinění Andreje Babiše pro něj není překážkou k tomu, aby ho – pokud vyhraje volby – pověřil sestavením vlády a jmenoval premiérem. Znoj přesto považuje vyjádření prezidenta za jasnou podporou Babišovi. „Potvrzuje se tak jejich spolupráce.“ Také podle Justa není reakce prezidenta, který dlouhodobě hájí předsedu hnutí ANO, překvapivá.

Přesto se podle něj opět ukazuje jiný metr, kterým prezident měří různým politikům. Zeman totiž po pádu Nečasovy vlády v srpnu 2013 ve sněmovně před hlasováním o důvěře úřednické vládě Jiřího Rusnoka prohlásil, že by nerad, aby v případě, že by se k moci vrátila původní koalice složená z ODS, TOP 09 a části Věcí veřejných, byl někdo z jejích členů případně postižen řízením svého ministerstva z cely vyšetřovací vazby.

„Na druhou stranu prezident řekl, že bude jmenovat premiérem vítěze voleb. Tím je v poměrném volebním systému strana nikoli konkrétní politik, takže ono to automaticky nemusí znamenat, že to bude Andrej Babiš,“ dodává Just. „Postup prezidenta pokládám za racionální,“ doplňuje Jeníkek. O tom, kdo povede vládu, mají podle něj totiž rozhodnout za prvé voliči, za druhé členové vítězné strany, a za třetí poslanci, kteří vládě důvěru dají, či nedají. „Miloš Zeman se vzepřel zvyklostem v roce 2013 s Rusnokovou vládou – a byl právem kritizován. Teď žádnou rebelii neprovádí,“ uzavřel Jelínek.

Kauza Čapího hnízda souvisí s možnými dotačními machinacemi. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na loňské mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Postup policie považuje za účelově načasovaný pokus o jeho politickou likvidaci.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek