Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš může vládnout bez důvěry i měsíce. Zeman má neomezenou fantazii, tvrdí experti

„Potřebujeme zrychlit, potřebujeme rychle vládu. Proto říkám, že přijdu s návrhem menšinové vlády. Hledám experta na průmysl a obchod, školství a obranu,“ svěřil se vítěz voleb Andrej Babiš v pondělí dopoledne na svém Facebookovém účtu. Vysloužil si tím řadu vtipných poznámek. Jeho příspěvek ale ukazuje zároveň na jeho závažný problém. Většina politických stran nechce vstoupit do vlády s šéfem hnutí ANO. Babiš proto nyní přišel s myšlenkou menšinové vlády, kterou personálně kromě členů ANO doplní i zmiňovaní experti. Klíčovou otázkou ovšem je, zda pro takový kabinet získá podporu. A co se stane, pokud ne. Babišova vláda pak může vládnout v demisi. „Mohou to být měsíce. V případě Miloše Zemana je fantazie nevyčerpatelná,“ připomíná v rozhovoru pro INFO.CZ klíčovou roli prezidenta politolog Lukáš Jelínek. Už v úterý se mají Babiš a Zeman znovu sejít.

Ze strany většiny politických stran se hnutí ANO dostalo v povolebním vyjednávání odmítnutí. Nesouhlasně se ke koalici staví i ODS, o níž by Babiš zejména stál. „Myslím si, že ho (Andreje Babiše – pozn. red.) zaskočila situace, že nesestavuje vládu koaliční. Pravděpodobně spoléhal na to, že magnetismus síly hnutí ANO bude velmi výrazný a že případní koaliční partneři změní svou rétoriku,“ vysvětluje Jelínek. To se ale prozatím nestalo a Babiš tak stojí před nutností „sám“ sestavit celý kabinet, což znamená obsadit až šestnáct postů. „Bude muset využívat nejen hnutí ANO. Nedivím se, že některé ministry bude muset „lovit i na inzerát“,“ glosuje současnou situaci politolog.

Babiš se zatím ke konkrétním expertům nevyjádřil. Oznámil ale, že by si ve vládě uměl představit Václava Klause ml. a Janu Černochovou (oba ODS) nebo Jana Hamáčka (ČSSD). Posledně jmenovaný se k nabídce staví odmítavě. Politolog Miloš Gregor navíc připomíná, že Babišovy poslední kroky mohou být spíše mediální hrou a vzkazem veřejnosti. Zároveň přispívá k napětí uvnitř stran. „Vnímám to jako snahu vrazit klín mezi jednotlivé poslanecké kluby. Strany se zatím prezentují jednotně. Dokonce ani Václav Klaus ml. nemá tendenci se veřejně vyjadřovat, že je potřeba podpořit Andreje Babiše ve vládě. Tím, že je Babiš jmenuje, tak dává míč stranám na druhou stranu hřiště, aby nějak reagovaly,“ domnívá se Gregor.

Zajímavý je podle něj i fakt, že další jednání s TOP 09 nebo STAN již šéf hnutí ANO odmítl. Údajně kvůli jejich nepřátelskému postojí. ODS se ovšem vyjadřuje stejně razantně proti koaliční spolupráci. „Babiš tam ale cítí větší sílu v poslanecké sněmovně. Mohl by zkusit na svou stranu přetáhnout alespoň některé zbloudilé duše,“ říká Gregor. Klaus ml., který se ve straně snaží vybudovat silnější pozici i za pomoci kritiky předsedy ODS Petra Fialy, se pak nabízí jako logická volba. V reálu ale odborník ODS na školství roli rebela vůbec sehrát nemusí.

Jelínek souhlasí s tím, že jména, která zazněla, nemusí Babiš myslet úplně vážně. Představa vlády ANO, kterou doplní zástupci dalších parlamentních stran, podle něj působí iluzorně. Pokud se hnutí ANO nedohodne s žádnou relativně silnou stranu, hrozí, že Babišův kabinet důvěru ve sněmovně nezíská. Gregor upozorňuje na to, že podpora menšinové vlády může být pravděpodobnější než přímá koaliční spolupráce. Tou by strany, které se stavily proti Babišovi, takzvaně ztratily tvář. „Když budou podporovat Babiše pouze aktivní hlasováním, nebo tím, že odejdou během hlasování ze sněmovny (vláda potřebuje získat nadpoloviční většinu přítomných poslanců– pozn. red.), tak neztratí tvář, ale zároveň mohou získat určité personální nebo programové přísliby,“ domnívá se politolog.

Ani tato taktika ale nemusí vítězi voleb vyjít. „I Andrej Babiš musí počítat s tím, že vláda bude patrně vládnout v demisi. A pak už do hry vstupuje především Miloš Zeman a jeho ochota nechat takovou vládu vládnout,“ upozorňuje Jelínek. A prostor pro fantazii je tu značný.

Pokud se Babišově kabinetu nepodaří získat ve sněmovně podporu, může za Zemanovy pomoci vládnout v demisi. Stav může trvat v řádu měsíců. Zasáhnout pak do něj může až dění uvnitř partají. „Myslím, že ledy v politických stranách mohou začít tát až na jaře po stranických sjezdech a kongresech, kdy se třeba změní stranické vedení nebo kdy se stranám začne stýskat po vlivných pozicích,“ tvrdí Jelínek. Sám Andrej Babiš může spoléhat na to, že se v partajích prosadí osobnosti, které budou deklarovat snahu přivést stranu zpět do vlády – a to za podmínky vyjednání programových ústupků ze strany hnutí ANO.

A pak je tu ještě otázka volba hlavy státu. Pokud by na začátku roku některý z protikandidátů porazil v prezidentském klání Miloše Zemana, znamenalo by to změnu poměrů i pro Babiše. „To by mohl procesy rozhýbat. Jinak si myslím, že Miloš Zeman nebude nikam spěchat,“ naráží politolog na fakt, že prezident svou podporu šéfovi hnutí ANO v poslední době opakovaně vyjádřil. Navíc se staví kladně k formám vlády, v níž figurují i odborníci.

V úterý se prezident a možný budoucí premiér opět sejdou. Prezident pověří po pracovním obědě předsedu ANO jednáním o sestavení vlády. V případě vlády doplněné o odborníky, by přitom zřejmě došlo i na Zemanovy rady. „Pokud už Babiš pracuje bezmála s inzeráty, tak mu Miloš Zeman bude samozřejmě schopný dodat celou řadu lidí nejen z řady svých přátel, ale i byznysové sféry,“ popisuje Jelínek. Prezident se navíc v příštích dnech setká s představiteli politických stran. I je se může snažit přesvědčit o podpoře Babišovy vlády.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek