Babiš není ideolog. Z toho čerpám útěchu, říká profesor Rupnik

Politiku posledních 25 let určovaly tradiční strany. Letošní volby ale dokončily to, co minulé začaly: jejich ústup. „Dva pilíře, které strukturovaly politický prostor, už tu nejsou. Takže prostor je teď roztříštěný a labilní,“ říká v rozhovoru pro server E15 profesor politologie Jacques Rupnik. Současně mluví o krizi evropské levice, která musí hledat svůj smysl v 21. století.

Jaké je pro vás hlavní sdělení, které voliči vyslali v těchto volbách?

Jednak zavržení tradičních stran, které čtvrt století dominovaly české politice a transformačnímu období. A zadruhé: hledá se silný lídr, hledá se vůdce. A když se podíváte na nabídku, která byla pestrá, tak nevidíte žádného silného lídra kromě Babiše. Výsledek plyne i z toho, že v těchto volbách nebylo silné téma. Když máte silné téma, tak se podle něj strany rozdělí třeba na pravici a levici. Pokud ho nemáte, tak se pozornost soustředí na vůdce.

Andrej Babiš je silným vítězem a za ním, když budeme trochu přísní, následuje jen osm malých stran. Co takové uspořádání může znamenat?

Znamená to, jak jsem už naznačil, že dva pilíře, které strukturovaly politický prostor, tu už nejsou. Takže ten prostor je teď roztříštěný a velice labilní. Proto bude nesmírně těžké vytvářet stabilní koalici a vládu, která by vydržela. Možných scénářů do budoucna je řada.

ČSSD je v křeči. Padlý hejtman Zimola hlásí, že by klidně šel do vedení zachraňovat její pověst

Vidíte některé z nich jako pravděpodobnější než jiné?

Dnes je velice těžké předvídat. Například je tu varianta, že všichni budou odmítat koalici s Babišem tak dlouho, až přijdou předčasné volby. Dobře, ale to by Babiše mohlo ještě víc posílit. Pokušení udělat z voleb pouze referendum o Babišovi je dvojsečná zbraň. Ano, pro mnoho lidí je velice znepokojující, že podnikatel, který navíc, jak se zdá, mohl zneužít evropské fondy, že má tak silnou pozici. Proto se stává terčem. Ale pro mnoho lidí je naopak to, že se stal terčem, přitažlivé. Rozhodně platí, že roztříštěnost české politiky je velice znepokojující.

Je Babiš zkrátka dalším silným vůdcem ve středoevropském regionu?

Viděli jsme i jinde ve střední Evropě vůdce, kteří se vyvezli na populistických tématech, jako je migrace. Viděli jsme to v Maďarsku či v Polsku. Do této míry ano, i Babiš použil podobná témata včetně jistého vymezení vůči Evropě. Ale vidím tam poněkud umírněnější formu. Babiš není ideolog. A to je opravdu velký rozdíl proti Kaczyňskému nebo Orbánovi. On nemá nějakou tvrdou doktrínu. Rád se vymezuje proti něčemu, to ano. Ale není ideolog.

Čtěte pokračování článku na webu E15.

SDÍLET
sinfin.digital