Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš podceňuje dění ve sněmovně. Jen aby se nepřepočítal, varuje politolog Znoj

Babiš podceňuje dění ve sněmovně. Jen aby se nepřepočítal, varuje politolog Znoj

V pondělí začala zahajovací schůze nově zvolené Poslanecké sněmovny. Podle všech předpokladů bude jejím předsedou zvolen Radek Vondráček z hnutí ANO. Podle politologa Milana Znoje to ale neznamená, že by se v dolní komoře rýsovala většina, se kterou by mohl Andrej Babiš počítat také při hlasování o důvěře jeho vládě. „Spolupráce s hnutím ANO při ustavení sněmovny není ani spoluprací vládní, ani alianční, a dokonce ani vládně parlamentní, jenom demagog ji může označovat za novou opoziční smlouvu,“ říká Znoj a zdůrazňuje, že volba Radka Vondráčka předsedou sněmovny nemá vazbu na rozdělení pozic v exekutivě, což bylo jádrem opoziční smlouvy.

Od sněmovních voleb uplynul měsíc, dneska začala zahajovací schůze nové sněmovny. Jak hodnotíte povolební vyjednávání a počínání hnutí ANO Andreje Babiše?

Povolební vyjednávání má podivný směr i obsah. Od počátku směřujeme k menšinové vládě ANO. Troufám si říci, že od uzavření hlasovacích místností. O většinovou vládu se tady nikdo nepokusil, ale není to jenom vinou hnutí ANO. Je to dáno jednak drtivým vítězstvím ANO ve volbách, takže vládu nelze bez hnutí ANO sestavit, a jednak neochotou ostatních stran, s výjimkou Okamurovy SPD, jít s ANO do koalice, anebo vládu Adreje Babiše nějak podpořit.

Tato neochota není absolutní, ani nepřekročitelná, snad kromě TOP 09, ale všechny strany si kladou různé podmínky, které jsou pro ANO nepřijatelné. Nejčastěji, že premiérem nesmí být Andrej Babiš. Když Babiše neporazili ve volbách, tak ho chtějí odstavit od moci politickými manévry.


Větší podivností je však obsah vyjednávání. Nejedná se o vládě, ale o ustavení sněmovny. Hnutí ANO záměrně ve vyjednávání oddělilo dohodu o vládě od dohody na rozdělení postů v Poslanecké sněmovně. Jediné, na čem trvá, je předseda sněmovny z vlastních řad, jinak docela dbá na poměrné zastoupení. Hlavní politický spor, který se nyní u nás vede, je proto kupodivu, spor o sněmovnu, o její ustavení a o jejího předsedu. Vláda mezitím vzniká v podpalubí a nikdo příliš neví, co vzniká a jak taková vláda bude moci spolupracovat se sněmovnou.

Čemu to přičítáte?

Andrej Babiš má za klíčovou exekutivní moc a moc sněmovny podceňuje. Jenom aby se nepřepočítal.

Jak sám říkáte, vše směřuje ke vzniku menšinové vlády. Má podle vás šanci získat důvěru ve sněmovně?

Vskutku, chystá se vláda hnutí ANO pod hlavičkou vlády odborníků. Všechny tzv. odbornické vlády u nás byly docela populární, dokonce i ta Rusnokova, kterou instaloval prezident Zeman proti vůli parlamentu. Andrej Babiš zjevně na tuto náladu sází a doufá, že mu tak leccos projde, hlavně přezíravost k parlamentu, která je patrná z toho, jak hnutí ANO postupuje. První hlasování o vládě může proběhnout do konce roku, nebo na začátku roku příštího. Nedá se očekávat, že by tato první Babišova vláda získala ve sněmovně důvěru.

Okamurova SPD chce být v koalici, ale mohla by také tolerovat menšinovou vládu ANO, pokud by získala nějaké viditelné programové ústupky. Do toho se ANO zatím nejspíš nechce, kromě celostátního referenda, což ale není nic proti ničemu. Piráti jsou ochotni podpořit ustavení sněmovny, tedy hlasovat pro Radka Vondráčka z hnutí ANO do funkce předsedy. Avšak rázně odmítají nejen koalici s ANO, ale i toleranci menšinové vlády ANO. Spolupráci s vládou omezují na konkrétní zákony, které by chtěli prosadit. 


Komunisté budou spolupracovat na ustavení sněmovny, ale připouštějí i blíže neurčenou podporu pro ustavení vlády, jak říkají „zprůchodnění vlády“. Nevíme, zda to bude již při prvním hlasování o důvěře, anebo spíše později, až by hrozil „chaos“. ODS a vůbec celý Demokratický blok menších pravicových stran se tváří odhodlaně. Odmítáním Radka Voráčka z hnutí ANO za předsedu brání již samotnému ustavení Sněmovny. Vládu ANO nepodpoří ani v prvním hlasování, ale ani v dalších, pokud ovšem nedojde k nějaké změně ve vedení ODS, což se může stát až někdy v půli příštího roku.

Andrej Babiš má pro případ, že se to nepodaří, slíbený od prezidenta také druhý pokus. Co říkáte na postup Miloše Zemana?

Když prezident Zeman předem oznamuje, že Andreje Babiše jmenuje i na podruhé premiérem, dává najevo předně jasnou politickou podporu Andreji Babišovi jako premiérovi, za druhé jasnou podporu vládě ANO, i kdyby byla menšinová, anebo vládla bez důvěry parlamentu. A za třetí dává prezident najevo svou přezíravost k parlamentu a k politickým stranám tam zastoupeným. Důvod je prostý. Pro Miloše Zemana je politika moc a moc je ve vládě, proto je třeba mít v rukou vládu. To je jediné, oč tu běží. Ostatní jsou plané řeči. V tom se zřejmě s Andrejem Babišem shodnou.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Pokud jde o ustavení sněmovny, nového předsedu nominovaného hnutím ANO podle všeho podpoří kromě poslanců ANO také zástupci SPD, komunistů a Piráti. Spatřujete v tom nějaký signál, pokud jde o budoucí aliance v české politice?


Volba Radka Vondráčka předsedou sněmovny je jedinou cestou, jak lze ustavit sněmovnu. Ostatní strany nemají žádnou možnost tomu zabránit, jenom obstrukce, což by v tomto případě byla cesta do pekel. Pokud SPD, komunisté či Piráti budou hlasovat pro Radka Vondráčka, tak z toho nevzniká žádný závazek, i když se tak mohou rýsovat stopy možné spolupráce toho či onoho s vládou ANO pro futuro.

Pro hnutí ANO je to situace nemilá, jelikož nechce svou vládu založit na podpoře od SPD a komunistů. Spolupráce s hnutím ANO při ustavení sněmovny není ani spoluprací vládní, ani alianční, a dokonce ani vládně parlamentní, jenom demagog ji může označovat za novou opoziční smlouvu. Volba Radka Vondráčka předsedou sněmovny nemá vazbu na rozdělení pozic v exekutivě, což bylo jádrem opoziční smlouvy.

Pravicová opozice - tedy ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - utvořila pro dnešní den tzv. Demokratický blok. Může být tato iniciativa perspektivní i do budoucna, anebo jde spíše o jednorázovou alianci?

Demokratický blok menších pravicových stran je možná vlaštovkou budoucí spolupráce, ale politické jaro určitě nedělá. Zatím se jedná o dohodu při ustavení orgánů sněmovny. V tomto ohledu je to chabé gesto, jelikož tyto strany nemají takřka žádnou moc volby ve sněmovně ovlivnit. Nicméně vytváří se tak politická filiace, která může nabýt na významu u věcí příštích. Jak se ale bude odvíjet politická scéna na pravici, jaká témata budou pro jednotlivé strany klíčová, až půjde o daně, euro, EU, imigraci, zda v těchto věcech bude tato pravicová aliance spolupracovat? To vše je zatím ve hvězdách.

 

Jak hodnotíte povolební dění v ČSSD? Zdá se, že se sociální demokraté z porážky jen tak lehce nevzpamatují…

Sociální demokracie si dala time-out na sebereflexi. Povolebního vyjednávání se aktivně neúčastní. Jenom nechce bojkotovat ustavení sněmovny, ani bránit vzniku vlády. To se dá pochopit, pokud čas, který takto získá, využije ke své regeneraci. Regenerace ale nemůže být bez sebereflexe.

Zatím se ale zdá, že se žádná sebereflexe nekoná, že se chystá hlavně výměna person ve vedení. Pokud sociální demokracie nebude schopna spojit svůj sjezd s programovou diskusí, pokud lidé, co aspirují do vedení této strany, nepřijdou také s ideově politickými otázkami, pak se sociální demokracie z volební porážky sotva vzpamatuje.

A co komunisté? Bude se na Vojtěcha Filipa vzpomínat jako na předsedu, který po osmadvaceti letech rehabilitoval KSČM, pokud jde o participaci komunistů na moci?

Komunisté jsou zřejmě ochotni nejen spolupracovat na ustavení sněmovny, ale také zřejmě umožní vznik vlády ANO. Nezdá se ale, že by za tyto „služby“ od hnutí ANO mohli získat nějaký kredit pro svou politiku. Státotvornost je u komunistů nevděčná role. Pomáhat k moci podnikatelské elitě s pravicovým programem je dokladem jejich ideové vyprázdněnosti.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek