Babiš poslal velvyslancům svoji knihu. Tvrdí, že není euroskeptikem, ani hrozbou demokracie

Andrej Babiš ujišťuje zahraniční partnery České republiky, že je Evropan, byť kritický. V dopise, který týden před volbami odeslal velvyslancům v Česku, vysvětluje, že není českým Berlusconim. Textem, ke kterému připojil i anglický překlad svojí knihy, si prý chtěl napravit reputaci, protože média o něm údajně uvádí zjednodušené a nepravdivé interpretace. Na dopisy velvyslancům upozornily Hospodářské noviny.

„Možná jste o mně slyšeli. Nazvali mě českým Berlusconim, českým Trumpem či jinými jmény. Ale nejsem Berlusconi, který vlastní mnoho televizních stanic, ani Trump,“ píše anglicky předseda ANO v dopise. Sám sebe přirovnává spíše k bývalému starostovi New Yorku Michaelu Bloombergovi a hnutí ANO ke straně současného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Babiš a Zeman neohrožují demokracii, reakce politiků jsou infantilní, říká advokát Sokol

„Macron také úspěšně založil hnutí, které se ujalo vedení francouzské politiky, a je pořád oslavován jako proevropský demokrat,“ vysvětluje Babiš. Největší část dopisu věnuje vysvětlení, že není hrozbou pro demokracii. To zásadní ale v textu chybí. Vztah Babiše k EU.

Právě postoj k Evropské unii byl jednou z hlavních otázek letošních voleb. Češi patří v Unii k největším euroskeptikům a sám Babiš EU ve volbách opakovaně kritizoval. Nyní naopak ubezpečuje, že je Evropanem. Právě proto prý dopis velvyslancům poslal. „Šlo mi jednoduše o to, aby měli v rukách dokument, ze kterého jasně pochopí, že nejsem euroskeptický, ale eurokritický,“ uvedl Babiš.

Podle expertů je zřejmé, že svůj postoj po předvolební kampani nyní může lídr hnutí ANO změnit. „Není žádným tvrdým euroskeptikem. Teď, když předvolební kampaň skončila, tak svoji protievropskou rétoriku nejspíše změní,“ uvedl pro Hospodářské noviny šéf výzkumného centra Europeum Vladimír Bartovic.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Podle zdrojů z Babišova okolí se předseda ANO o dění v Unii nikdy příliš nezajímal, ale je ochotný naslouchat. Po přerušení spolupráce s Pavlem Teličkou prý nyní spoléhá Babiš především na informace od europoslankyň Dity Charanzové a Martiny Dlabajové.

Svůj proevropský postoj potvrdil lídr vítězné strany i včera ve vysílání americké stanice CNN. V rozhovoru Babiš litoval odchodu Británie z Evropské unie a řekl, že to evropský blok poškodí. Vedle takzvaného brexitu musí podle Babiše Evropa neprodleně vyřešit problém nelegální migrace a terorismu. V souvislosti s migrací Babiš zdůraznil, že není proti přistěhovalectví, ale proti nelegální migraci.

SDÍLET
sinfin.digital