Babiš v protiútoku. Na anonymního Šumana žene za dokumenty k Čapímu hnízdu policii

lup

09. 10. 2017 • 12:34

Poslanec a šéf hnutí ANO Andrej Babiš podá trestní oznámení kvůli poslední sérii tweetů anonymní skupiny Šuman. Ta zveřejnila materiály, které mají dokládat, že farma Čapí hnízdo byla pod kontrolou Agrofertu a samotného Babiše. Jejich pravost nelze ověřit. Babiše chce policie kvůli dotaci pro areál stíhat. Farma na unijní miliony neměla nárok a podle vyšetřovatelů se proto účelově změnilo její vlastnictví, což policie považuje za podvod. Babiš serveru iDnes.cz řekl, že zveřejněnými dokumenty by se policie měla zabývat, na koho přesně trestní oznámení míří ale neuvedl.

Anonymní skupina Šuman zveřejnila bankovní dokumenty o víkendu v trojici tweetů. Získala je údajně od člověka, který se na ni obrátil s tím, že sleduje „neustálé lži a zamlčování očividných faktů“ v kauze Čapího hnízda.

Z dokumentů – pokud jsou pravé – vyplývá, že se Andrej Babiš a lidé kolem něj zřejmě dopustili dotačního podvodu a banka o tom musela vědět. „Agrofert byl významným klientem, všechno se mu šilo na míru,“ tvrdí neznámý zdroj. Babiš policejní verzi, že se vlastnictví Čapího hnízda účelově měnilo s cílem obejít pravidla a dosáhnout na dotaci, dlouhodobě odmítá. „Agrofert ani já jsme nikdy farmu nevlastnili,“ řekl šéf ANO a na otázku iDNES.cz.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který tehdy patřil Babišovi. Poté změnila formu vlastnictví na akciovou společnost s anonymními akciemi, díky čemuž získala padesátimilionovou dotaci v programu EU pro malé a střední podniky, na kterou by jinak neměla nárok. Dalších 350 milionů korun na výstavbu objektu poskytla právě britská banka HSBC. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se Farma vrátila k Agrofertu.

Babiš dnes uvedl, že dokumenty neviděl. „Můj právní zástupce podává trestní oznámení, protože jednoznačně už ten Šuman překročil meze. Propojení Šumana s některými českými novináři je jednoznačné,“ konstatoval. K pravdivosti a pravosti dokumentů se nechtěl šéf hnutí ANO vůbec vyjadřovat. „Ať ověří policie, jestli jsou pravdivé. Agrofert ani já jsme nikdy farmu nevlastnili,“ řekl.

Banka v prohlášení zaslaném ČTK uvedla, že její interní pravidla nedovolují vyjadřovat se ke skutečnostem, které se mohou týkat třetích osob. „Či zda konkrétní společnosti byly našimi klienty. HSBC dodržuje přísné principy ochrany klientských dat a jakýmkoliv případným porušením těchto pravidel se vážně zabývá. HSBC je vázána příslušnými povinnostmi vůči orgánům činným v trestním řízení,“ uvedla společnost.

Babiše a jeho pravou ruku, prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka sněmovna na základě policejní žádosti vydala před několika týdny ke stíhání. Babiš ani státní zastupitelství nechtějí říct, zda už byl obviněn. Stát se to mohlo v uplynulých dnech, kdy policie zřejmě jednotlivým aktérům případu obvinění rozeslala.

Babiše podle žádosti o vydání podezírá z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Faltýnek se měl dopustit dotačního podvodu. Babiš i Faltýnek vinu popírají. Tvrdí, že kauza je má poškodit před volbami.

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách