Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiše ke spolupráci s KSČM a SPD tlačí jeho megalománie a neúcta k právnímu státu, říká Pehe

Babiše ke spolupráci s KSČM a SPD tlačí jeho megalománie a neúcta k právnímu státu, říká Pehe

Pokud by trestně-stíhaný Andrej Babiš nechtěl být sám premiérem, byla by spolupráce tradičních demokratických stran s jeho hnutím ANO možná. V rozhovoru pro INFO.CZ to říká politolog Jiří Pehe. Babiš chce být – zdá se – ale za každou cenu premiér. „Ke spolupráci s KSČM a SPD ho tlačí jeho vlastní megalománie a neúcta k principům právního státu a slušné politické kultury,“ říká politolog. A táže se: „Co mají tradiční strany dělat? Obrátit a začít tvrdit, že trestně stíhaný premiér už není pro ně problémem, protože chtějí být státotvorné? Je ale státotvorné jít do vlády s premiérem, který může teoreticky skončit ve vězení?“

Jak hodnotíte aktuální politický vývoj ve sněmovně? Hnutí ANO vytvořilo v několika hlasováních většinu s SPD a komunisty. A nejspíš tomu tak bude také v pátek při volbě místopředsedů sněmovny. Čtete to jako předzvěst nějaké bližší spolupráce těchto stran v souvislosti se vznikající vládou?

Andrej Babiš musí být, dle mého soudu, opatrný, pokud jde o vytvoření nějaké trvalejší zřejmé aliance nejen s komunisty, ale především s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Jde mu i o legitimitu vládnutí, a to nejen v očích české veřejnosti, ale i Evropské unie. O Okamurovi přitom píší některá média, kupříkladu v Německu, jako o neonacistovi. Příliš zřejmé spojení Babiše s Okamurou by mohlo mít dost neblahý vliv nejen na to, jak se na něj dívají v zahraničí coby na premiéra, ale i jako na velkopodnikatele s obchodními zájmy i v západní Evropě.

Co by taková aliance znamenala pro budoucnost české politiky? Kde spatřujete klady a kde rizika vládní spolupráce ANO s KSČM a SPD?

Kdyby Babiš odhodil jakékoliv zábrany a do takové aliance šel, může to mít pro Českou republiku závažné důsledky. Nejenže by společně mohly všechny tři subjekty prohlasovat nejrůznější zákony podvazující demokracii, ale silně by to poškodilo image České republiky. Klady takové spolupráce nejsem schopen v tomto okamžiku najít.

I kdyby totiž Babiš s pomocí této většiny prosadil některé svoje modernizační vize v oblasti ekonomiky, dopady by nakonec stejně nemusely být pozitivní vzhledem ke zhoršenému obrazu Česka coby demokratického partnera v EU a NATO i možných negativních ekonomických dopadů na celou zemi.

Andrej Babiš včera ve sněmovně zopakoval, že by mu byla bližší koalice s ODS. Jak je podle vás tato varianta reálná?

Není nereálná. Na tradiční strany bude růst po prvním, pravděpodobně neúspěšném pokusu sestavit vládu s důvěrou, tlak, aby se chovaly státotvorně. Bude se postupně zamlžovat i skutečnost, že některé z těchto stran neříkají, že nechtějí vládnout s hnutím ANO, ale že nechtějí vládnout s trestně stíhaným premiérem v čele vlády. To by ovšem mohlo mít na obraz Česka v zahraničí stejně devastující dopady jako aliance Babiše s extremisty.

Kdyby Babiš jednoduše řekl, že až do vyřešení svojí kauzy nechce být premiérem a nominoval někoho jiného z ANO, myslím, že by kupříkladu ODS do vlády šla. Ústupky jsou tedy třeba na obou stranách, zatím je to jen nátlak z obou stran. Dodal bych ale, že případná koalice ANO s ODS je pro Babiše dost riskantní politicky. Nemalou část voličů ve volbách přetáhl KSČM a ČSSD, a pro ty je vláda za účasti ODS jako červený hadr. Se zájmem bych sledoval, jak by to Babiš řešil.

Ptám se proto, že lze aktuální situaci číst i tak, že tradiční demokratické formace dotlačily svým zásadovým postupem vítěze voleb k tomu, aby se opřel o hlasy extrémů, tedy nalevo komunistů, napravo SPD…

Znovu zopakuji, že tento argument, který Babiš jistě rád slyší, má jen zamlžit, že kdyby trestně-stíhaný Babiš nechtěl být sám premiérem, byla by spolupráce s ANO možná. Babiše tlačí ke spolupráci s KSČM a SPD jeho vlastní megalománie a neúcta k principům právního státu a slušné politické kultury. Co mají tradiční strany dělat? Obrátit a začít tvrdit, že trestně stíhaný premiér už není pro ně problémem, protože chtějí být státotvorné? Je ale státotvorné jít do vlády s premiérem, který může teoreticky skončit ve vězení?

Přesto: neměli by, ať už lidovci s ČSSD (středolevá koalice), anebo občanští demokraté (pravostředová koalice), svůj zásadový postoj revidovat přece jen svolit aspoň k vyjednávání o vládě s hnutím ANO?

To se točíme pořád okolo stejného dilematu. Lidovci, ČSSD anebo ODS by se nakonec jistě dali přesvědčit k vládě s hnutím ANO, ale jak mají svým voličům vysvětlit, že jim přestalo vadit Babišovo obvinění v kauze Čapího hnízda, pokud Babiš bude trvat na tom, že v čele vlády musí stát on?

Na druhou stranu by vyjednáváním velmi pomohlo, kdyby se ty tradiční strany, které by byly ochotné jednat o vládě s ANO bez Babiše v čele, v tomto směru jasně vyjádřily. I ta část veřejnosti, která si nyní může myslet, že všechno jen zatvrzele blokují, by jasně viděla, že hlavní překážkou není ANO, ale sám Babiš. S takovými jasně vyloženými kartami by se možná lépe jednalo i ANO.

A odhadujete, že všem stranám jejich zásadně odmítavý postoj k Babišovi vydrží?

Po pravě řečeno, jsem poněkud skeptický k tomu, že všechny strany, které teď tvrdí, že do vlády s Babišem v čele v žádném případě nepůjdou, v tom vytrvají. Babiš to ví a hraje na to. Kupříkladu únorový sjezd ČSSD s dost velkou pravděpodobností zvolí do čela strany lidi, z nichž někteří se už delší dobu vidí jako Babišovo béčko. Těm lidem je dlouhodobý osud ČSSD lhostejný, chtějí jen prodloužit dobu, kdy mají podíl na různých prebendách.

Myslím, že Babišův populistický návrh zdanit finanční náhrady církvím míří i na tuto část ČSSD, která tak bude moci argumentovat, že Babiš chce naplnit jeden z programových cílů ČSSD, který v minulé koalici blokovali lidovci. Vůbec bych se nedivil na pozadí podobných slibů, vzniku menšinové vlády ANO a ČSSD, s podporou KSČM.

Jsou zde ale také varianty většinové vlády, které jsem už zmínil. Kde spatřujete klady a kde zápory manévru, jehož důsledkem by byl vznik koalice ANO - ODS, anebo koalice ANO - KDU-ČSL - ČSSD?

Pokud by takový „manévr“, jak tomu říkáte, měl být založen jen na tom, že tradiční strany vezmou zpět svá ujištění, že nebudou vládnout s trestně-stíhaným premiérem, pak vidím spíše jen zápory. Vyhnuli bychom se tak sice vládě s extrémisty, ale v čele vlády by stál člověk, který není rovnocenným partnerem pro řadu evropských státníků, dokud neočistí svoje jméno. O škodách, které by takové řešení způsobilo v již beztak chatrném respektu pro právní stát u nás ani nemluvě.

Pokud by koalice s tradičními stranami vznikla tak, že Babiš nebude v čele vlády, spočívají klady samozřejmě v tom, že můžeme mít stabilní, relativně demokratickou vládu, a že extrémisté by se ocitli v opozici. Jistým záporem je, že hnutí ANO je Babiš, takže i vláda bez jeho účasti by jím byla do značné míry kontrolována. Bylo by v takovém případě důležité, aby koaliční partneři nemohli být ministry za hnutí ANO přehlasováni.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek