Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiše pohltila moc a poslanci ANO jsou jeho lokajové, tvrdí podnikatel, který odešel ze strany

Babiše pohltila moc a poslanci ANO jsou jeho lokajové, tvrdí podnikatel, který odešel ze strany

„Babiš nemá velký talent, nejdříve chtěl být jen mužem vzadu,“ tvrdí podnikatel Tomáš Březina, který byl při posledních krajských volbách lídrem hnutí ANO ve středních Čechách. V rozhovoru pro časopis Forbes podnikatel s betonem vysvětlil, proč po měsíčním členství v Babišově hnutí musel ještě před volbami odejít. „Dnešní poslanci ANO jsou jen lokajové Andreje Babiše,“ tvrdí Březina.

Členem hnutí ANO se podnikatel stal v roce 2013 před tehdejšími krajskými volbami. Měl být lídrem středočeské kandidátky. Ke vstupu do politiky ho přesvědčil sám Andrej Babiš, který měl ale tehdy úplně jiné ambice, než nyní. „Tehdy měl ještě vizi, že bude pouze mužem vzadu, že si najde nějakého lídra před sebe,“ tvrdí v rozhovoru pro Forbes Březina. Tento postup Babišovi ale sám rozmluvil a přesvědčil ho, že se nikdo nesmí stavět před jméno Babiš.

Březinovo působení ve straně bylo ale poměrně krátké. Odešel už před volbami, asi měsíc po tom, co se stal straníkem. „Mě nejvíc vyhnalo to, když jsem na vlastní oči zjistil, že je to jen a pouze marketingový projekt,“ vysvětluje Březina. Strana podle něj začínala jako silně pravicová, což jeho samotného lákalo. Posléze se ale měnila v závislosti na průzkumech preferencí a fakticky se podle podnikatele transformovala přesně pro potřeby voličů, aniž by měla nějaké vlastní hodnoty a vize.

„V pondělí to byla pravicová, možná středopravicová formace. V úterý se ukázal privátní průzkum, že máme zhruba 12 % preferencí, a pokud chceme mít 16 %, musíme se posunout víc do středu. A ve středu už jsme byli u rozdávání peněz ve stylu socialistů,“ popisuje Březina variabilitu stranického směřování. Právě ta ho přinutila se předčasně z kampaně stáhnout a z politiky odejít.

„Já si totiž ještě pamatuji skutečnou politiku Václava Klause, který mě sice strašně štval a svým povýšenectvím dokázal urazit kliku u dveří, ale měl vizi, mozek a názor. A za tím si stál. I proto kolem něj byli skutečné osobnosti, žádní lokajové. Naopak dnešní poslanci ANO jsou pouze a jen lokajové a podřízení Andreje Babiše,“ vysvětluje Březina.

V rozhovoru dále podnikatel uvádí, že Andrej Babiš šel možná do politiky se vznešenými cíli na omezení korupce, ale jako každého ho vysoká politika změnila. „Moc každého pohltí. Kladně i záporně. Kladně v tom, že chcete mít opravdu dobrý pocit, že okolí nějak pomůžete. Záporně v tom, že pokud jste komunista, tak vám prostě přijde normální, že si berete věci, které vám nepatří, nebo si zařídíte osobní prospěch,“ vysvětluje v rozhovoru pro časopis Forbes majitel společnosti Best.

Tomáš Březina vstoupil poprvé do politiky už v 90. letech, když byl poslancem za ODS. Tehdy ale nedokončil ani zkrácený dvouletý mandát a předčasně odešel, aby se vrátil ke svojí firmě. Znovu se chtěl do politiky vrátit v roce 2013 jako krajský lídr ANO ve středních Čechách. Po měsíci ale odešel, a přestože prý zvažoval dokonce založení vlastní politické strany, nadále se plně věnuje svojí společnosti, která produkuje výrobky z betonu.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek