Babišova vláda si dnes chce schválit programové prohlášení. Jakou má šanci na získání důvěry? | info.cz

Články odjinud

Babišova vláda si dnes chce schválit programové prohlášení. Jakou má šanci na získání důvěry?

Menšinový kabinet šéfa hnutí ANO Andreje Babiše dnes schválí programové prohlášení, na jehož základě chce hledat podporu ve sněmovně. Dokument, na kterém Babišův tým pracuje několik týdnů, obsahuje podle premiéra priority, s nimiž šli do voleb i konkurenti jeho hnutí. Předseda jednobarevné vlády by proto chtěl, aby byl kabinet na základě programu ve sněmovně minimálně tolerován. Zatím ale vláda jmenovaná minulou středu podporu sněmovních stran nemá.

Ministři se na zasedání vlády ve Strakově akademii sejdou odpoledne. Ráno Babiš dokončí uvádění nových šéfů resortů do jejich úřadů. Ve středu odpoledne po jmenování vlády na Hradě všechny představit nestihl. Ve čtvrtek a v pátek zastupoval Česko na unijním summitu v Bruselu. Dnes ráno tak do úřadů uvede postupně ministra školství Roberta Plagu, ministra kultury Ilju Šmída, ministra zemědělství Jiřího Milka a ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou.

O důvěru musí vláda požádat do 30 dnů od jmenování. Babiš tak chce učinit 10. ledna. V případě, že ji nezíská, bude řídit zemi bez důvěry a prezident, jak slíbil, pověří Babiše sestavením nového kabinetu podruhé. K jednání mu chce dát větší časový prostor.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud