Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babišův plán se jmenuje Pilný. Sobotka odpoledne řekne, zda z něj udělá ministra financí

Babišův plán se jmenuje Pilný. Sobotka odpoledne řekne, zda z něj udělá ministra financí

Poslanec Ivan Pilný by se mohl stát ministrem financí. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš ho navrhl premiérovi Bohuslavu Sobotkovi jako svoji náhradu v kabinetu. Ze strany vicepremiéra se jedná o snahu předložit koaličním partnerům kandidáta, který by pro ně byl přijatelný v čele resortu. Pilný se s Babišem sešel ještě dopoledne a sám naznačil, že volba ze tří kandidátů, které šéf ANO měl, padne právě na něj. Sobotka se s Pilným odpoledne setká a pak oznámí, jak se rozhodl.

Babiš po schůzce s premiérem Sobotkou zopakoval, že nechápe, proč by měl být odvolán. Nechce prý ale rozbíjet koalici, ani vypovídat koaliční smlouvu. Z trojice kandidátů, které zvažoval jako své náhradníky v kabinetu, zvolil poslance hnutí ANO Ivana Pilného. Ten ve sněmovně vede hospodářský výbor a Babiš ho považuje za nezávislého člověka. 

„Já myslím, že to je dobrý kandidát, je to zkušený člověk, řídil velké firmy, je zkušený v byznysu. V ekonomice se vyzná a dobře vystupuje na veřejnosti,“ vysvětlil Babiš, proč navrhuje Pilného. Sobotka se s Pilným má v průběhu odpoledne sejít a poté by měl říct, zda je pro něj přijatelným kandidátem.

Předseda hnutí ANO před novináři u Úřadu vlády opakovaně zdůraznil, že chce co nejrychlejší ukončení koaliční krize. Odmítal zároveň spekulovat, co učiní v případě, že Sobotka nominaci Pilného na post ministra odmítne. „Chceme, aby tato koalice dovládla, nejsme pro předčasné volby,“ řekl mimo jiné Babiš. Na otázku INFO.CZ pak připustil, že se už chystá na předvolební kampaň.

Babiš celkově působil mimořádně klidně a pozitivně. Evidentně nechce spor hrotit a naopak se stylizuje do role odpovědného politika.

Premiér předtím odmítl nominaci dosavadní Babišovy náměstkyně Aleny Schillerové i ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), vadila mu jejich vazba na Babiše či Agrofert.

Pilný se už dopoledne s Babišem sešel. „Pro mě osobně to skončilo špatně, protože na mě spadla stodola a musím se s tím nějak vypořádat,“ komentoval pro Blesk.cz jednání.

„Už jsem těch polooficiálních nabídek na ministerstva dostal docela dost a vždycky jsem je odmítal, ale teď je to trošku jiná situace, je potřeba ukončit vládní krizi a je potřeba jednat ve prospěch občanů, takže jsem se k tomu postavil vstřícně,“ dodal Pilný krátce na to ve sněmovně.

"Já myslím, že to je dobrý kandidát, je to zkušený člověk, řídil velké firmy, je zkušený v byznysu. V ekonomice se vyzná a dobře vystupuje na veřejnosti," vysvětlil Babiš, proč navrhuje Pilného. Zopakoval, že si přeje pokračování dosavadní vládní koalice. Premiér předtím odmítl nominaci dosavadní Babišovy náměstkyně Aleny Schillerové i ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), vadila mu jejich vazba na Babiše či Agrofert.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek