Boj o klíčové výbory sněmovny: chceme zastoupení všech stran, potvrdil Fiala. Nereálné, zní z ANO

ČTK, lup, žiž

08. 11. 2017 • 11:36

V kontrolních komisích a důležitých sněmovních výborech by měli být zástupci všech stran, komise pro dohled nad bezpečnostními složkami by pak měla řídit opozice, shodli se na tom zástupci ODS, TOP 09, STAN a Pirátů u kulatého stolu, který svolal předseda Pirátů Ivan Bartoš. Většina sněmovních stran jednání bojkotovala.

Šéf ODS Petr Fiala pro INFO.CZ potvrdil, že u kulatého stolu zazněl návrh na navýšení členů konkrétních orgánů sněmovny. „Chceme navýšit počet členů tří výborů: mandátového a imunitního, bezpečnostního a volební komise, tak aby byly zastoupeny všechny politické strany v PS. Počet členů by měl byt 18.“

Důvodem je podle Fialy fakt, ze jednaní v těchto výborech jsou neveřejná a členové by neměli informace vynášet ven. Strany, které zde nemají své zástupce, by k nim bez zastoupení neměly přistup.

Místopředsedy STAN Vít Rakušan zdůraznil, že členství ve výboru a komisi není placenou funkcí a jediné náklady, které se růstem počtu členů zvýší, budou náklady "na kávu"

„Jsou tak malincí. Počty členů výborů jsou v jednacím řádu a my s tím nic neuděláme,“ reagoval podle parlamentní zpravodajky ČT 24 Radek Vondráček, kterého hnutí ANO navrhuje na předsedu sněmovny.

Kontrolní komise, například pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS), by pak měly být pod vedením opozice a měly by v nich být zastoupeny i nejmenší sněmovní subjekty.

3756639:article:true:true:true

ODS podle šéfa sněmovního klubu občanských demokratů Zbyňka Stanjury na jednání požádala o podporu předsedy strany Petra Fialy do čela Sněmovny. "Požádali jsme o podporu s tím, že budeme dále jednat," uvedl. Bartoš, jehož Piráti se dříve vyslovili pro kandidáta ANO Radka Vondráčka, později řekl, že žádost o podporu jeho strana probere na příštím zasedání poslaneckého klubu.

O rozdělení kontrolních výborů mezi jednotlivé strany zatím dnes strany nejednaly. Bartoš věří, že se nad tím znovu sejdou, možná do konce tohoto týdne, a to i se zástupci stran, které se dnešního jednání neúčastnily.

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách