Boj o klíčové výbory sněmovny: chceme zastoupení všech stran, potvrdil Fiala. Nereálné, zní z ANO | info.cz

Články odjinud

Boj o klíčové výbory sněmovny: chceme zastoupení všech stran, potvrdil Fiala. Nereálné, zní z ANO

V kontrolních komisích a důležitých sněmovních výborech by měli být zástupci všech stran, komise pro dohled nad bezpečnostními složkami by pak měla řídit opozice, shodli se na tom zástupci ODS, TOP 09, STAN a Pirátů u kulatého stolu, který svolal předseda Pirátů Ivan Bartoš. Většina sněmovních stran jednání bojkotovala.

Šéf ODS Petr Fiala pro INFO.CZ potvrdil, že u kulatého stolu zazněl návrh na navýšení členů konkrétních orgánů sněmovny. „Chceme navýšit počet členů tří výborů: mandátového a imunitního, bezpečnostního a volební komise, tak aby byly zastoupeny všechny politické strany v PS. Počet členů by měl byt 18.“

Důvodem je podle Fialy fakt, ze jednaní v těchto výborech jsou neveřejná a členové by neměli informace vynášet ven. Strany, které zde nemají své zástupce, by k nim bez zastoupení neměly přistup.

Místopředsedy STAN Vít Rakušan zdůraznil, že členství ve výboru a komisi není placenou funkcí a jediné náklady, které se růstem počtu členů zvýší, budou náklady "na kávu"

„Jsou tak malincí. Počty členů výborů jsou v jednacím řádu a my s tím nic neuděláme,“ reagoval podle parlamentní zpravodajky ČT 24 Radek Vondráček, kterého hnutí ANO navrhuje na předsedu sněmovny.

Kontrolní komise, například pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS), by pak měly být pod vedením opozice a měly by v nich být zastoupeny i nejmenší sněmovní subjekty.

Šéf Pirátů: Babiš a Kalousek v politice nemají co dělat, nejsme v žádném týmu autor: INFO.CZ

ODS podle šéfa sněmovního klubu občanských demokratů Zbyňka Stanjury na jednání požádala o podporu předsedy strany Petra Fialy do čela Sněmovny. "Požádali jsme o podporu s tím, že budeme dále jednat," uvedl. Bartoš, jehož Piráti se dříve vyslovili pro kandidáta ANO Radka Vondráčka, později řekl, že žádost o podporu jeho strana probere na příštím zasedání poslaneckého klubu.

O rozdělení kontrolních výborů mezi jednotlivé strany zatím dnes strany nejednaly. Bartoš věří, že se nad tím znovu sejdou, možná do konce tohoto týdne, a to i se zástupci stran, které se dnešního jednání neúčastnily.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud