Špičky ČSSD nevyvodí z volební porážky bezprostřední osobní odpovědnost | info.cz

Články odjinud

„Bojovali jsme a prohráli,“ přiznal Zaorálek po volebním debaklu. Hlavy v ČSSD budou padat až po sjezdu

Špičky sociální demokracie nebudou po prohraných volbách bezprostředně vyvozovat osobní odpovědnost. Novinářům to řekli úřadující předseda strany Milan Chovanec a volební lídr Lubomír Zaorálek. Špatný výsledek, který se pohybuje jen lehce nad sedmi procenty, chce strana analyzovat. O svém osudu nechají špičky strany rozhodnout mimořádný stranický sjezd až příští rok na jaře. 

Úřadující předseda strany Milan Chovanec před novináři označil stranický debakl za „volební políček“. Strana se podle něj musí zamyslet, co dál. Osobní odpovědnost ve formě rezignace ale Chovanec, stejně jako Zaorálek a premiér Bohuslav Sobotka neoznámili. „Rád složím osobní odpovědnost na sjezdu,“ uvedl volební lídr Zaorálek. strana se mimořádně sejde příští rok na jaře.

Chovanec oznámil za příčinu propadu, že ČSSD nedokázala dostatečně prodat své vládní úspěchy a vysvětlovat svá témata. Strana sedmiprocentní výsledek hodlá analyzovat, co přesně to přinese, ale lídři neřekli.

Pro případné jednání o vládě si sociální demokraté stanovili dvě podmínky: programový průnik a odmítání spolupráce se stíhanými politiky, tedy s lídrem hnutí ANO Andrejem Babišem.

Premiér Sobotka, který špatný výsledek strany komentoval jen stručně na závěr, uvedl, že má s ohledem na úspěch některých stran obavy o budoucnost sociálního státu.

Jaroslav Foldyna o výsledku ČSSD autor: INFO.cz

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Rozhovor s Radimem Hejdukem autor: INFO.cz

Vše o sněmovních volbách čtěte zde

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud