Budou se volby opakovat? Soud řeší zásadní pochybení při sčítání hlasů | info.cz

Články odjinud

Budou se volby opakovat? Soud řeší zásadní pochybení při sčítání hlasů

Nejvyšší správní soud se při přezkoumávání volebních stížností bude zabývat také způsobem připočítávání preferenčních hlasů. Na různou praxi v konkrétních okrscích poukazuje ve stížnosti Jiří Anderle z Domažlicka, předseda Demokratické strany zelených. Stížnost dnes poskytl ČTK.

Anderle konkrétně žádá přepočítat hlasy ve čtyřech okrscích v Plzni, Sušici, Měčíně a Nýrsku. Tvrdí, že komise tam automaticky udělovaly čtyři preferenční hlasy prvním čtyřem kandidátům, i když voliči na konkrétním lístku nikoho nezakroužkovali.

„Za situace, kdy o zvolení kandidátů rozhodovaly někdy jen desítky preferenčních hlasů, mohli být někteří kandidáti zvoleni neoprávněně, a jiní mohli o mandát naopak přijít,“ stojí v návrhu.

Zvláštní senát Nejvyššího správního soudu, který má na starosti stížnosti spojené se sněmovními volbami, už dostal od začátku lhůty tři desítky podnětů. Lhůta pro zpochybnění voleb končí v pátek v 16:00.

První jednání má volební senát naplánované na příští týden. Zatím soudci publikovali jen několik výzev, jejichž prostřednictvím vybízejí pisatele stížností k doplnění jejich návrhů.

Je nutné, aby voliči označili konkrétní kandidáty, proti jejichž zvolení protestují. Musejí také přesně formulovat, čeho se u soudu domáhají. Některé podněty jsou příliš obecné, lidé například chtějí zrušit volby jako celek. Někteří vyslovují nesouhlas s tím, že se ve sněmovních volbách nemohou ucházet o hlasy voličů nezávislí kandidáti.

Volby vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před ODS a Piráty. Do Sněmovny se dostali ještě zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud