Volby 2017: „Budu spokojený jen s vítězstvím ČSSD,“ říká premiér Sobotka | info.cz

Články odjinud

„Budu spokojený jen s vítězstvím ČSSD,“ říká premiér Sobotka. Odvoleno má i Horáček a Drahoš

Odvoleno mají už také prezidentští kandidáti Michal Horáček a Jiří Drahoš. Horáček volil dnes dopoledne v Roudnici nad Labem, jeho konkurent odvolil v Lysolajích. Svůj hlas odevzdal v sobotu rovněž premiér Bohuslav Sobotka. Někdejší šéf ČSSD uvedl, že bude spokojen pouze s výhrou sociální demokracie jak v celé republice, tak na jižní Moravě. 

„Svůj hlas jsem odevzdal sociální demokracii. Je důležitá, aby byla silná, protože jen silná sociální demokracie může tlačit na růst mezd a důchodů, hájit zájmy rodin s dětmi a zaměstnanců a seniorů a může garantovat dostupnost kvalitní zdravotní péče, kvalitního vzdělávání a dalších veřejných služeb pro občany,“ uvedl Sobotka před volební místností v ZŠ Komenského ve Slavkově.

Podle něj jsou volby důležité a rozhodnou, zda se zachová sociální stát a jestli Česká republika udrží stávající prosperitu, nízkou nezaměstnanost a vysokou míru sociální soudržnosti, čehož dosáhla vláda vedená sociální demokracií v posledních čtyřech letech. „Bude se ale rozhodovat i o orientaci naší země, zda zůstaneme součástí Evropské unie a NATO, jestli neposílí extremistické síly, které se nás budou snažit dostat mimo tyto struktury, které garantují naši bezpečnost, stabilitu a prosperitu,“ řekl Sobotka.

Spokojený bude pouze s výhrou ČSSD jak v ČR, tak na jižní Moravě, kde byl lídrem. „Udělal jsem pro to maximum,“ dodal. ČSSD před čtyřmi lety se ziskem přes 20 procent hlasů těsně vyhrála před hnutím ANO, které získalo více než 18 procent hlasů. ČSSD, ANO a ještě KDU-ČSL pak vytvořily koalici. V opozici skončila KSČM, ODS, TOP 09 s podporou Starostů a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Michal Horáček dorazil do svého volebního okrsku na roudnické základní škole v doprovodu dcery, oba přijeli na koloběžkách. Volby jsou podle prezidentského kandidáta důležité. „Každé volby jsou označovány za přelomové, že je to buď, a nebo, že jsme na křižovatce. Týká se to těchto a bude se to týkat i dalších. Tyto volby jsou specifické tím, že nastupují strany, o kterých tolik nevíme,“ uvedl Horáček.

Za dobrou zprávu považuje poměrně vysokou volební účast, kterou mu potvrdili i komisaři v jeho okrsku. „To rozhodně je výborná zpráva, protože demokracie žije demokraty, to znamená aktivními účastníky. Je to vynikající zpráva,“ doplnil Horáček. Důvody, proč chodí k urnám poměrně dost lidí, mohou být podle Horáčka dva. „U některých to možná bude jakkoli založená nespokojenost. Vždycky když je nespokojenost, tak se chodí více. Anebo na druhé straně je mnoho lidí, kteří jsou spokojení a chtějí, aby to trvalo dál. To si neumím vysvětlit. Ale to, že ti lidé přišli, je skvělé," dodal Horáček.

Výsledky sněmovních voleb tipovat nechtěl. Sčítání hlasů bude sledovat společně se svým štábem odpoledne v Praze.

Odvoleno má rovněž Jiří Drahoš, který uvedl, že vždy volí strany, které zachovávají ústavnost, demokracii a ukotvení ČR v Evropě. Na svém twitteru apeloval na voliče, aby nenechali svůj hlas propadnout a šli volit.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud